Data modyfikacji:

Pomysły na praktyczne oświetlenie klatki schodowej

Dobrze zaprojektowane oświetlenie klatki schodowej pozwala na bezpieczne poruszanie się po schodach i korytarzu. Oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym, poza funkcjami praktycznymi, może także pełnić rolę dekoracyjną. Jak je zaplanować? Który rodzaj lamp wybrać? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.

oswietlenie klatki schodowej

Jak rozplanować oświetlenie klatki schodowej?

Oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym pełni przede wszystkim funkcję praktyczną – ułatwia poruszanie się po schodach oraz korytarzu. Lampy na klatce schodowej powinny być ergonomiczne i nie generować niepotrzebnych strat energii. Jednocześnie oświetlenie na klatce schodowej musi być estetyczne, odpowiada ono bowiem za pierwsze wrażenie po wejściu do domu.

Jak zaprojektować oświetlenie na klatce schodowej, aby zostały spełnione wszystkie wymienione powyżej warunki? Oto kilka ważnych zasad:

  • lampa ulokowana centralnie na suficie to przeżytek i bardzo niepraktyczne rozwiązanie, lepiej zdecydować się na lampy ścienne rozlokowane wzdłuż schodów;
  • na każdej kondygnacji powinny się znaleźć włączniki do sterowania oświetleniem klatki schodowej;
  • warto wybierać modele lamp, które dają dobre światło, a jednocześnie są energooszczędne;
  • warto zaplanować oświetlenie klatki schodowej także w obrębie schodów – wzdłuż nich lub nawet pod stopniami.

Przeczytaj także: Jakie oświetlenie przedpokoju wybrać?

Lampy na klatce schodowej – jaki rodzaj oświetlenia wybrać?

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie na klatce schodowej? Bardzo ważne jest, aby dostosować moc i kolor światła do własnych potrzeb. Oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym, w którym przebywają dzieci, powinno emitować mocne światło, jednak nie na tyle, by korytarz był oświetlony lepiej niż pokoje. Barwa światła powinna być ciepła, tak aby nie razić wzroku. Jeśli dom zamieszkuje bezdzietna para dorosłych lub osoby starsze, światło na klatce schodowej może być delikatniejsze.

Jakie wybrać lampy? Klatka schodowa może zostać oświetlona przez:

  • klasyczne kinkiety;
  • nowoczesne kinkiety;
  • lampy sufitowe;
  • plafony LED;
  • oświetlenie na klatce schodowej z czujnikiem ruchu.

Lampa na klatkę schodową – klasyczne kinkiety

Najpopularniejsze oświetlenie klatki schodowej to klasyczne kinkiety. Szczególnie modne są modele metalowe z ażurowymi kloszami lub wykonane z mosiądzu i przypominające wyglądem kwiaty. Często kupowane są również lampy ścienne z wysokiej jakości szkła holofanowego, z ozdobnie zgiętymi ramionami. Światło padające z kinkietów jest kierowane pionowo, dzięki czemu stopnie schodów są dobrze doświetlone. Niektóre klosze zostały zaprojektowane tak, aby tłumić światło po bokach i dzięki temu tworzyć klimatyczny nastrój.

Oświetlenie klatki schodowej – nowoczesne kinkiety

Czym powinna cechować się ścienna lampa? Klatka schodowa o nowoczesnym wystroju wymaga oświetlenia o współczesnym designie. Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele kinkietów, które spełniają to kryterium. Wystarczy spojrzeć na modele o kształcie plastra miodu, lampy z ozdobnymi kryształami lub o surowym, minimalistycznym wyglądzie – tego typu oświetlenie doskonale podkreśli nowoczesność klatki schodowej, jednocześnie nie pozbawiając jej praktycznego charakteru. Bardzo modne są również kinkiety w formie tuby – rzucają one pionowe snopy światła i dzięki temu powiększają optycznie przestrzeń korytarza.

Sufitowe oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym

Co zrobić, gdy w domu jest dość wysoka klatka schodowa? Oświetlenie, które sprawdzi się w takiej sytuacji, to lampy sufitowe. Aby dobrze doświetlić przestrzeń, należy je montować po kilka lub nawet kilkanaście, na różnych wysokościach (kaskadowo). Warto wybierać modele z regulowanymi kloszami, tak aby użytkownik miał wpływ na kąt padania światła.

Jaki styl będzie najlepszy? To zależy od wystroju pozostałych pomieszczeń w domu – jeśli domownicy postawili na loft, najlepiej sprawdzi się lampa wisząca utrzymana w podobnym klimacie, np. z mosiężną oprawą i przydymionym szkłem lub wyposażona w metalowy ażurowy klosz. W połączeniu z aranżacją rustykalną lub prowansalską dobrze będzie wyglądać lampa w ciepłym odcieniu, np. o złoto-białym kloszu. Tymczasem w skandynawski minimalizm wpasuje się doskonale szereg niewielkich lampek sufitowych, białych, czarnych lub w kolorze srebra.

Oświetlenie klatki schodowej plafonami LED

Jakie jeszcze są dostępne opcje, jeśli chodzi o oświetlenie? Klatka schodowa może zostać doświetlona lampami sufitowymi LED. Rozwiązanie to było niegdyś modne w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia, a dziś jest stosowane powszechnie także na korytarzach i w innych pokojach, np. salonie lub łazience.

Jego największe zalety to wysoka trwałość, energooszczędność oraz uniwersalny, minimalistyczny i pasujący do każdej stylistyki wygląd. Na plafony decydują się w szczególności posiadacze dużych klatek schodowych, ponieważ lampy te można łączyć w większą sieć oświetleniową.

Klatka schodowa – oświetlenie z czujnikiem ruchu

Ostatnia propozycja oświetlenia klatki schodowej to lampy LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Tego typu lampy można montować zarówno na suficie, jak i ścianach. Czujnik ruchu wykrywa domowników w zakresie od 2 do nawet 8 metrów. Niektóre modele umożliwiają regulowanie zakresu wykrywania ruchu zgodnie z potrzebami, inne oferują dodatkowo wykrywanie zmiany pory dnia – zapalają się one automatycznie, gdy robi się ciemno oraz gasną z nadejściem dnia.

Mamy nadzieję, że nasze propozycje zainspirują cię do zaplanowania oświetlenia na klatce schodowej. Jak widać, wybór nie jest łatwy, jednak dzięki tak dużej ilości dostępnych modeli lamp każdy może znaleźć idealne świetlenie klatki schodowej.

Autor: Alicja Hudzik