Odpowiednie oświetlenie przedpokoju jest niezwykle istotne. Dlaczego? Ponieważ przedpokój to pomieszczenie, które najczęściej nie ma naturalnego źródła światła, a więc należy je odpowiednio doświetlić. Tutaj pojawia się pytanie – jaka lampa do przedpokoju sprawdzi się najlepiej? Zapraszamy do poniższego poradnika – odpowiadamy w nim właśnie na to pytanie.
Aranżując oświetlenie do przedpokoju, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Najważniejszą z nich jest to, czy twój przedpokój ma dostęp do naturalnego światła. Jeśli tak, to oświetlenia na korytarzu będziecie mogli zamontować nieco mniej. Masz przedpokój bez okna? Pomyśl o kilku źródłach światła.
Jaka żarówka będzie dobra do przedpokoju? Najlepiej taka o barwie naturalnej. Dodatkowo przyjęło się, że na 1m2 przedpokoju powinno przypadać od 100 do 200 lumenów. Wyższą wartość polecamy oczywiście do przedpokoju bez okna.
W dobieraniu oświetlenia do przedpokoju istotny jest również rozmiar samego pomieszczenia. Tutaj zasada jest prosta – im większy przedpokój, tym więcej lamp trzeba będzie zamontować. To samo dotyczy przedpokojów, które skręcają – wtedy każdy kawałek sufitu powinien mieć swoją lampę.
Nie zapominajmy o drzwiach – w końcu współcześnie buduje się domy i mieszkania tak, że to właśnie przedpokój prowadzi do pozostałych pomieszczeń. Jeśli drzwi od danego pokoju otwierają się na zewnątrz, to wybrana lampa nie powinna wisieć zbyt nisko – w przeciwnym wypadku będziecie o nią codziennie uderzać.
To świetna lampa sufitowa do przedpokoju. Listwy mają kilka źródeł światła, więc świetnie sprawdzą się do przedpokojów długich i wąskich. Ponadto są dobre do małego przedpokoju – taka lampa ma lekką konstrukcję, a więc nie zagraci pomieszczenia.
W lampach sufitowych typu listwy najczęściej można znaleźć dwa, trzy lub cztery źródła światła. Dla wymagających znajdą się jednak większe rozwiązania, np. z sześcioma, a nawet ośmioma punktami świetlnymi.
Co z designem? Listwy to najczęściej lampy długie z kilkoma małymi kloszami. Nie brakuje jednak bardziej niebanalnych rozwiązań, np. lamp z okrągłą lub kwadratową podstawą i kilkoma źródłami światła. Co ciekawsze, lampy listwy nie musisz wieszać wyłącznie na suficie. Możesz też wykonać z niej punktowe oświetlenie ścienne, np. nad obrazem lub szafką.
Plafony to lampy z kloszem montowane bezpośrednio na suficie. Nie zajmują wiele miejsca, dlatego takie pomieszczenia jak przedpokoje wprost je kochają. Dzięki temu, że plafon ma klosz na całej swojej powierzchni, daje rozproszone, wyraźne i intensywne światło. To sprawia, że już jedna lampa nierzadko wystarczy, aby oświetlić cały przedpokój.
Plafony mogą mieć najróżniejsze formy i klosze. Czasem są one dodatkowo zdobione lub mają kilka funkcji, np. możliwość zmiany koloru światła czy jego natężenia. Plafony najlepiej wyglądają w przedpokojach kwadratowych – wówczas ich rozproszone światło dociera do ich każdego zakątka.
Ciekawą i aktualnie bardzo popularną odmianą plafonów jest światło punktowe w tubie. Taki plafon daje znacznie mniej światła niż lampa z szerokim kloszem, natomiast jest w stanie dokładniej oświetlić wybrane partie przedpokoju, np. szafę.
Plafony niestety mogą nie sprawdzić się w wysokich przedpokojach, np. w kamienicy. Dlaczego? Ponieważ ich kompaktowa konstrukcja sprawi, że światło nie dotrze tam, gdzie powinno i rozproszy się po suficie, zamiast oświetlić całe pomieszczenie.
Żyrandole do przedpokoju, tak jak każde wymienione wyżej rodzaje lamp, mają swoje wady i zalety. Zacznijmy od tego, że na rynku znajdziesz różne żyrandole, a aktualnie w modzie są zwisające modele.
Niestety taki rodzaj żyrandola nie sprawdzi się zbyt dobrze do przedpokoju. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że w przedpokoju jest mnóstwo drzwi – te z kolei mogą o taki żyrandol uderzać. Nie mówiąc o pozostałych domownikach. Przecież nie ma nic przyjemnego w obijaniu się o lampę za każdym razem, gdy wchodzisz do domu.
Rozwiązaniem będą zatem żyrandole krótsze, ale bardziej rozłożyste. Od razu zaznaczmy, że to rozwiązanie do dużych korytarzy. Dlaczego? Tylko wtedy taka lampa zaprezentuje się w całej swojej okazałości. Poza tym zbyt duży żyrandol to zbyt wiele światła, co na dłuższą metę może być denerwujące.
Żyrandole to też świetne rozwiązanie do przedpokoju w wysokiej kamienicy. Warto wspomnieć, że powieszenie żyrandola w przedpokoju dodaje wnętrzu przytulności i sprawdza się również wtedy, kiedy korytarz połączony jest bezpośrednio z salonem.
Kinkiety w przedpokoju? Oczywiście, że tak! To świetne rozwiązanie, aby oświetlić chociażby lustro, szafkę czy obraz. Ponadto taka lampa będzie bardzo wygodna w sytuacji, kiedy nie chcesz zapalać dużego światła, a jednocześnie chcesz oświetlić konkretne miejsce w przedpokoju, np. żeby sięgnąć po coś z szafy. Kinkiet w przedpokoju nie powinien być jednak zbyt odstający – wówczas będziecie o niego zahaczać.
Dodatkowym oświetleniem w przedpokoju może być też taśma LED, która podświetli poszczególne meble, np. szafę czy szafkę na buty. Warto też zamontować mechanizm, który oświetla dany mebel wtedy, gdy go otwieramy.
Zobacz, dlaczego warto wybrać LED-y do kuchni
Oczywiście w przedpokoju możesz też ustawić lampy stojące, np. podłogowe. Będą one mniej praktyczne, ale jeśli macie dużo miejsca, to z pewnością takie oświetlenie doda wnętrzu przytulności.
Autorka: Klaudia Borycka