Data modyfikacji:

Jakie LED-y w kuchni? Jak zaplanować oświetlenie LED w kuchni?

Kuchnia to serce każdego domu. To miejsce, w którym domownicy spędzają mnóstwo czasu, rozmawiają, gotują, spożywają posiłki. Aby pomieszczenie spełniało swoje funkcje, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Oprócz funkcjonalnych mebli i blatu roboczego bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. Prawidłowo dobrane i rozmieszczone źródła światła ułatwiają pracę, a także wpływają na efekt wizualny całego pomieszczenia. W nowoczesnych kuchniach idealne sprawdza się oświetlenie ledowe. Podpowiadamy, jak rozmieścić LED-y w kuchni i jaką moc wybrać.

ledy w kuchni

Jakie światło sprawdzi się w kuchni?

W kuchni niezbędnych jest kilka różnych źródeł światła. Światło sufitowe pomocne jest do oświetlenia całego pomieszczenia, pomaga przy sprzątaniu, rozpakowywaniu zakupów, używane jest również w trakcie spożywania posiłków. W każdej kuchni niezbędne jest również oświetlenie miejscowe, które oświetla miejsca wykonywania określonych czynności. Rozjaśnienia wymaga blat roboczy, na którym przygotowuje się posiłki.

Ciekawym i pomocnym rozwiązaniem są źródła światła umieszczone wewnątrz szafek, które ułatwiają szukanie niezbędnych akcesoriów. Jeżeli kuchnia jest wystarczająco duża, warto zamontować źródła światła bezpośrednio nad stołem. Dekoracyjne lampy stworzą rodzinny, przytulny nastrój oraz pięknie wyeksponują potrawy.

Przeczytaj także: Jak urządzić małą kuchnię? Pomysły i aranżacje

Oświetlenie LED w kuchni – idealny wybór

Oświetlenie LED jest dobrym rozwiązaniem do wszystkich kuchni, bez względu na ich rozmiar oraz styl, w jakim zostały urządzone. Występuje w różnych formach, mnogość rozwiązań pozwala wybrać rozwiązanie idealne do danej kuchni.

LED-y w kuchni mają wiele zalet. Są żywotne, ich trwałość wynosi do 50 000 godzin, nie wymagają konserwacji. Bezpośrednio po włączeniu osiągają pełną jasność, nie są wrażliwe na częste włączanie i wyłączanie. Mogą być montowe w meblach lub suficie, występują w wielu barwach.

Bardzo ważny jest aspekt ekonomiczny. LED-y wystarczają na wiele lat, zużywają znaczniej mniej energii niż tradycyjne żarówki. Szacuje się, że oszczędność energii wynosi 90% w porównaniu do żarówek tradycyjnych i 60% w porównaniu do lamp halogenowych.

Diody ledowe są bezpieczne, nie ma ryzyka pęknięcia żarówki. Ich niewątpliwą zaletą jest ekologiczny charakter. Podlegają recyklingowi, ich produkcja jest czysta i nie szkodzi środowisku naturalnemu. Nie zawierają również szkodliwych substancji. Mnogość zalet oraz zróżnicowane formy sprawiają, że światło ledowe coraz częściej gości w kuchni. Najczęściej wybrane są oprawy podszafkowe oraz taśmy LEDowe.

Oświetlenie sufitowe LED w kuchni

W wielu nowoczesnych projektach pojawiają się LED-y w kuchni na suficie. To rozwiązanie ma wielu zwolenników, polecane jest przez dekoratorów. Najczęściej LED-y w kuchni występują przy sufitach podwieszanych, tworząc piękny akcent świetlny oraz niezwykły klimat.

Na suficie można również umieścić oświetlanie główne z diodami LED. Dostępne są dwa warianty, tzn. z zintegrowaną na stałe technologią LED oraz wymiennymi źródłami światła ze standardową oprawą. Dużą popularnością cieszą się płaskie plafony (panele LED), które doskonale wpisują się w styl minimalistyczny oraz gwarantują oszczędność miejsca. Występują w wielu kształtach, dostępne są plafony okrągłe, kwadratowe, ringi oraz ramki.

Na uwagę zasługują również lampy liniowe LED. Są to linie światła wpuszczane w sufit, które pasują do nowoczesnej kuchni. Oświetlenie LED sufitowe coraz częściej zastępuje tradycyjne lampy.

Oświetlenie LED blatu w kuchni

Światło ledowe w kuchni sprawdzi się doskonale do oświetlenia przestrzeni nad blatem roboczym. W tym miejscu dobre światło jest szczególnie istotne, ponieważ przygotowywanie potraw wymaga często precyzji i dokładności, prawidłowe oświetlenie minimalizuje również ryzyko wypadku. Wartym uwagi rozwiązaniem są taśmy LED, które bardzo dobrze nadają się do oświetlania strefy roboczej.

Polecane są LED-y w kuchni pod szafkami, które pomagają w wykonywaniu codziennych czynności. Oświetlenie do montażu podszafkowego występuje w wielu kształtach, dostępne są oprawy trójkątne, kwadratowe, okrągłe, w szerokiej palecie kolorów, wykończone powierzchnią lustrzaną i szlifowaną. Dzięki dobrze dobranym lampom praca staje się przyjemniejsza i dużo prostsza.

Gdzie jeszcze można umieścić LED-y w kuchni?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia ledowego w cokołach szafek. Światło padające na podłogę tworzy niesamowity efekty świetlny, pomieszczenie staje się przytulne, a jednocześnie instygujące. Diody LED świetnie nadają się  również do podkreślania elementów dekoracyjnych, np. stolika czy wiszącego na ścianie zdjęcia.

Na co zwrócić uwagę, montując LED-y w kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym panuje specyficzny klimat, jest duża wilgotność, urządzenia narażone są na kontakt z wodą i wysoką temperaturą. Kuchenne oświetlenie musi spełniać określone warunki, dzięki temu będzie nie tylko ładnie oświetlać wnętrze, ale również zapewni bezpieczeństwo. Jest kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę.

Jeżeli diody LED będą narażone na kontakt z wodą, np. będą umieszczone nad zlewozmywakiem, należy wybrać modele wodoodporne. W takich miejscach najlepiej używać LED-ów o klasie wodoodporności IP65, w pozostałych można zejść do IP44.

Moc LED-ów powinna być dobrana do metrażu kuchni oraz ich umiejscowienia. Mocniejsze lampy LED o mocy 12W/1m polecane są jako oświetlenie blatu kuchennego, oświetlenie o mocy 8W/1m sprawdzi się do szafek i sufitów podwieszanych. Taśmy LED do kuchni o mocy 6w/1m nadają się jako oświetlenie dekoracyjne. Ważna jest również jasność, która powinna wynieść w oświetleniu głównym od 600 lm do 700 lm.

Diody LED występują w ciepłej, zimnej i neutralnej barwie. Światło ciepłe polecane jest do kuchni urządzonych w kolorach beżu, brązu, z dużą ilością elementów drewnianych. Sprawia, że pomieszczenie wydaje się przytulne, ciepła barwa ma działanie odprężające. Barwa zimna pasuje do nowoczesnych, minimalistyczny kuchni, w których dominuje kolor biały. Barwa neutralna pasuje do większości kuchni. Jest przyjazna dla oczu, pozytywnie wpływa na koncentracje, prawidłowo odwzorowuje kolory.

Barwę LED-ów można dobrać również do wielkości kuchni. Duże pomieszczanie w ciepłej tonacji stanie się przytulne i ciepłe, a mała kuchnia oświetlona diodami LED w ziemnej barwie stanie się optycznie większa i rozjaśniona.

Oświetlenie ledowe to nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej kuchni. Dzięki temu, że LED-y występują w wielu rodzajach, pasują do kuchni minimalistycznych, jak i klasycznych. W zależności od wybranego rodzaju mogą tworzyć atmosferę przytulności, ciepła, a także nadawać pomieszczeniu nowoczesnego charakteru. LED-y w kuchni dodają pomieszczeniu klasy, czynią je bardziej funkcjonalnym, a jednocześnie pozwalają na oszczędność oraz wpisują się w nurt życia w zgodzie z naturą.

Autorka: Dorota Michalak