Zbyt mało miejsca w kuchni to dla ciebie problem? Nie wiesz, jak dobrze wykorzystać niewielką przestrzeń? Uwierz, że nawet mikroskopijne pomieszczenie może być ładne i funkcjonalne. Mamy kilka wskazówek, jak urządzić małą kuchnię zgodnie z najnowszymi trendami.
Aranżacja małej łazienki czy kuchni bywa prawdziwym wyzwaniem. Niewielka kuchnia może być prawdziwym kłopotem, zwłaszcza dla osób kochających gotować.
W czasach, gdy pomieszczenie kuchenne stanowi centrum wielu rodzinnych spotkań oraz imprez, posiadanie małej kuchni bywa irytujące. Ból ten znają przede wszystkim właściciele mieszkań w blokach, w których kuchnie często mieszczą jedną, maksymalnie dwie osoby.
Jeśli mała kuchnia sąsiaduje z salonem, problem ten można rozwiązać, łącząc obydwa pomieszczenia i poszerzając przestrzeń kuchenną. Wówczas stworzysz bardzo modną kuchnię otwartą.
Co jednak, jeśli nie istnieje taka możliwość? Nie warto załamywać rąk – pamiętaj, że obecnie możesz skorzystać z wielu rozwiązań meblarskich i architektonicznych, które sprawią, że nawet najmniejsza kuchnia stanie się przytulna i praktyczna.
Pomysł na urządzenie małej kuchni powinien pojawić się już na etapie jej remontowania. Już wtedy można wykonać kilka zabiegów, które sprawią, że kuchnia w bloku będzie sprawiać wrażenie przestronniejszej.
Niewielką kuchnię optycznie powiększysz, stosując odpowiednie pokrycia ścian. Jaki kolor do małej kuchni? Oczywiście – jasny. Zwłaszcza jeśli posiadasz tzw. ślepą kuchnię pozbawioną okna, jasne ściany okażą się doskonałym rozwiązaniem.
Oryginalnym sposobem na optyczne powiększenie małej kuchni jest aranżacja z pokryciem jednej ze ścian materiałem odbijającym światło. Może być to np. farba z błyszczącymi drobinami lub połyskująca tapeta przystosowana do wilgotnych pomieszczeń. Możesz pomyśleć również o fototapecie ze wzorem wywołującym wrażenie głębi.
Również podłoga w aranżacji małej kuchni nie pozostaje bez znaczenia. Ta w ciemnym kolorze może potęgować wrażenie, że pomieszczenie jest wąskie i krótkie.
Lepszym rozwiązaniem okaże się gres w jasnym kolorze lub płytki drewnopodobne. W nowoczesnej małej kuchni świetnie sprawdzą się również panele winylowe, wyróżniające się doskonałą odpornością na wilgoć.
Mała kuchnia może być wygodna i świetnie wyposażona. Niestety, ograniczona przestrzeń oznacza, że najprawdopodobniej będziesz musiał pójść na pewne ustępstwa podczas jej urządzania.
Jeśli od zawsze marzyłeś o zmywarce, być może będziesz musiał zrezygnować z dwukomorowego zlewu lub szerokiej szafki na patelnie i garnki. Potrzebny ci piekarnik? Wybierz ten oferujący funkcję odgrzewania żywności – dzięki temu nie będzie ci już potrzebna zajmująca miejsce na blacie mikrofalówka.
Przemyśl również, czy aby na pewno potrzebujesz czteropalnikowej płyty grzewczej. Być może wystarczy ci taka z dwoma palnikami?
W aranżacji małej kuchni doskonale sprawdzą się wszelkie sprzęty przeznaczone do zabudowy. Może okazać się, że z piekarnika o wiele wygodniej będzie ci korzystać, jeśli będzie on umieszczony na wysokości wzroku. Pod nim znajdzie się miejsce na dodatkową szafkę. Zmywarka pod zabudowę jest odrobinę mniejsza i co ważne, zmieści się pod kuchennym blatem.
Również kuchenny okap może przyjąć postać niewielką i kompaktową. W małych kuchniach doskonale sprawdzają się okapy wysuwane.
A co z najważniejszym sprzętem w kuchni, czyli lodówką? I w tym wypadku należy przemyśleć zakup właściwego modelu i dopasować go do własnego stylu życia. Przykładowo single często jadający na mieście mogą wybrać mniejszą lodówkę bez zamrażarki.
Wreszcie jeden z najtrudniejszych momentów aranżacji małej kuchni, czyli meble. Najbezpieczniejszą opcją okaże się skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która pomoże ci dobrać najbardziej optymalne rozwiązania dla wymagającej przestrzeni.
Przed urządzaniem małej kuchni warto zaznajomić się z tym, co dzieje się na rynku meblowym. W ostatnich latach pojawiło się całkiem sporo rozwiązań dedykowanych właśnie ciasnym pomieszczeniom. Które z nich szczególnie warto zastosować w małej kuchni?
Odpowiednie fronty meblowe dodadzą twojej maleńkiej kuchni lekkości i sprawią, że będzie wydawała się większa. Uzyskasz taki efekt, decydując się na fronty szklane lub z mlecznego pleksi. Również podświetlane i przeszklone szafki kuchenne pozwolą na chwilę zapomnieć, że pomieszczenie jest naprawdę niewielkie.
Nie zapominajmy również o roli dobrego oświetlenia kuchni. Za pomocą światła totalnie odmienisz charakter pomieszczenia. Liczy się zarówno dobór odpowiedniego modelu lamp, jak i ich właściwe rozmieszczenie.
Przede wszystkim w aranżacji małej kuchni należy unikać dużych żyrandoli, które zamiast ją zdobić, mogą wywoływać efekt przytłoczenia. Zamiast tego zdecyduj się na lampę typu plafon lub kilka opraw punktowych. U zbiegu ścian z płaszczyzną sufitu możesz zamontować również taśmy LED, dzięki którym przestrzeń wyda się bardziej obszerna.
Kilka niewielkich, punktowych lampek pomiędzy górnymi szafkami a blatem sprawi, że przygotowywanie posiłków po zmroku będzie jeszcze wygodniejsze.
Wyremontowaną i umeblowaną małą kuchnię czas wyposażyć we właściwe akcesoria. Zakładając, że ilość miejsca w kuchennych szafkach jest ograniczona, warto poszukiwać sprzętów i gadżetów, które pozwolą wykonać jak najwięcej kulinarnych prac.
Doskonałym sprzętem do małej kuchni będzie przykładowo wielozadaniowy sprzęt kuchenny, łączący funkcje blendera, miksera i maszyny wyrabiającej ciasto. Chcący zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca, można zdecydować się na robota typu multicooker, w którym można nie tylko blendować i miksować, ale także gotować, podsmażać czy siekać.
Produkty spożywcze warto przesypywać do pojemników, dzięki czemu w szafkach zapanuje ład i porządek. Pamiętaj, że wbrew pozorom w małej kuchni może powstać naprawdę spory bałagan. Warto co jakiś czas kontrolować, czy w szafkach i szufladach wszystko ma swoje miejsce.
Choć urządzenie małej kuchni w bloku wymaga nieco wysiłku, może być ona tak funkcjonalna i ładna, jak przestronna kuchnia w domu. Kluczem do sukcesu jest dobre planowanie działań, począwszy od etapu remontu pomieszczenia.