Ciekawe pomysły na wystrój małej łazienki

Wyzwaniem dla projektanta wnętrz będzie zaproponowanie wystroju małych łazienek, z jakimi zwykle mamy do czynienia w mieszkaniach blokowych. Łazienki o powierzchni 2,5 m2 z wnękami i rurami ciepłowniczymi biegnącymi w rogu pomieszczenia to koszmar każdego projektanta. Jak urządzić łazienkę w takim wypadku?

Wystrój łazienki zwiększający optycznie pomieszczenie

Dysponując bardzo małym pomieszczeniem przeznaczonym na łazienkę, kluczowe jest sprawienie, aby wydawało się ono przestronniejsze, niż jest w rzeczywistości. Jak urządzić łazienkę, aby wyglądała na większą? Taki efekt można uzyskać, stosując odpowiednią kolorystykę ścian, sufitu i podłogi.

Najlepiej aby jednym z kolorów był biały, który powoduje, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe i jaśniejsze. W żadnym wypadku nie można urządzać małej łazienki w kolorze czarnym, granatowym czy ciemnoczerwonym.

Zarówno sufit, jak i ściany oraz podłoga powinny być jasne, choć niekoniecznie zawsze białe.  Jeśli nawet ściany pomalujemy na kolor inny niż biały, sufit powinien pozostać w jednolitym białym kolorze. Opisane wystroje łazienek pasują do aranżacji klasycznych i nowoczesnych.

Zamiast płytek ceramicznych na ścianie można położyć wodoodporne panele, które poza tym, że łatwo się je układa, dodatkowo są jeszcze proste w utrzymaniu czystości.

Alternatywnym rozwiązaniem może być fototapeta, która przedstawia widok w perspektywie, np. otwarte okno na łąkę czy widok na morze i wzburzone fale. Taki zabieg także przyczyni się do tego, że będziemy mieli wrażenie wydłużenia i poszerzenia małej łazienki.

Kolejnym trikiem, który pozwoli nam na optyczne powiększenie naszego pomieszczenia kąpielowego, jest zamontowanie w nim dużych luster, np. na całej ścianie czy na meblach. To bardzo często  stosowane rozwiązanie, sprawdzające się w małych łazienkach. Taki wystrój łazienki daje wrażenie większej przestrzenności pomieszczenia, a nie zabiera wiele miejsca.

Należy także dobrać właściwe oświetlenie łazienki. Zaleca się wybór chłodnych świateł halogenowych zamiast tradycyjnych żarówek generujących ciepłą poświatę.

Jeśli w łazience jest okno, nie należy umieszczać na nim żadnych firanek czy zasłon. Lepiej skorzystać z żaluzji, także plisowanych, albo przykleić na całe okno folię, która uchroni nas przed wzrokiem wścibskich przechodniów, a jednocześnie będzie przepuszczała do wnętrza łazienki naturalne światło.

Kabina prysznicowa czy wanna? Jak urządzić łazienkę funkcjonalnie?

W każdej łazience musi znaleźć się miejsce na armaturę sanitarną. Jeśli w mieszkaniu znajduje się osobno wydzielona toaleta, zaoszczędzimy miejsca w pokoju kąpielowym, lecz nie uciekniemy od umieszczenia w nim brodzika z kabiną prysznicową lub wanny. Przygotowując wystrój łazienki na papierze czy wizualizację komputerową, zawsze trzeba mieć na uwadze sanitariaty.

W niewielkich łazienkach dobrze sprawdzi się rozwiązanie „dwa w jednym”, czyli połączenie wanny i kabiny prysznicowej. Tego typu wystroje łazienek to idealna opcja, jeśli nie chcemy rezygnować ani z relaksujących kąpieli, ani z szybkich pryszniców.

W małej łazience można wówczas umieścić niewielką wannę z parawanem. Nie zaleca się wykorzystania kompaktowej kabiny prysznicowej, w pełni zabudowanej z natryskiem.

Choć może ona być wyposażona w wiele przydatnych funkcji, np. bicze wodne, deszczownicę, radio czy głęboki brodzik, który posłuży także jako wanna, to jednak ustawienie jej w małej łazience przytłoczy pomieszczenie i trudno będzie się w nim swobodnie poruszać.

W przypadku gdy w naszej łazience znajduje się wnęka, można ją wykorzystać jako naturalną kabinę prysznicową. Istnieje wiele pomysłów na wystroje łazienek mających wnęki. Możemy wstawić w nią prostą wannę i następnie zbudować kabinę np. luksferami lub taflą ze szkła bądź poliwęglanu.

Rezygnując z wanny, automatycznie uzyskujemy większą przestrzeń. Jest to zalecane w szczególności w przypadku wąskich, małych łazienek, w których łatwiej znaleźć miejsce na kabinę prysznicową niż na wannę.

Można też zastosować rozwiązanie rodem z krajów śródziemnomorskich — w ogóle nie stosować brodzika i zamykanej kabiny, a z płytek na podłodze utworzyć spad, którym woda będzie trafiała do umieszczonego w podłodze odpływu. Fachowo nazywane jest to odwodnieniem liniowym.

Do tego rurka, zasłonka prysznicowa i gotowe. Na co dzień taka „kabina” nie zajmuje wolnej przestrzeni i łazienka wydaje się przestronniejsza.

Zamiast zasłonki można zastosować także proste szklane drzwi. Nawet jeśli w przestrzeni przeznaczonej na taki prysznic znajduje się wiszący sedes lub klasyczna miska klozetowa, nie będzie to problemem.

Poza czasem, kiedy używamy prysznica, zasłonka lub szklane drzwi kabiny pozostaną otwarte i wygodnie będzie można korzystać z WC.

Można optymalnie wykorzystać powierzchnię łazienki dzięki zastosowaniu rozwiązania trzy w jednym. Polega ono na umieszczeniu w łazience wanny z prysznicem i z umywalką. Jest to jednak sposób na wystroje łazienek wyłącznie ekstremalnie małych.

Meble łazienkowe do wystroju małej łazienki 

Dobierając meble łazienkowe do małego pokoju kąpielowego, musimy postępować zgodnie z zasadą — minimum miejsca, maksimum korzyści.

Jak urządzić łazienkę, optymalnie wykorzystując meble? Nie powinno ich być zbyt dużo, ale słupek łazienkowy oraz szafka pod umywalkę to minimum. Dzięki tym meblom będziemy mogli schować przed wzrokiem domowników i gości kosmetyki czy drobne przedmioty, co także jest zabiegiem sprzyjającym kreowaniu wnętrza przestronnego i uporządkowanego.

Zamiast ustawiać w łazience meble, można wykonać zabudowę z odpowiednich zielonych płyt gips-kartonowych, pomalowanych lub obłożonych płytkami czy mozaiką.

Są one odporne na działanie wilgoci i pozwolą na właściwe zagospodarowanie przestrzeni np. nad stelażem podtynkowym miski WC czy we wnęce łazienkowej. 

Wąskie szafki najlepiej wieszać na ścianach łazienki, zamiast ustawiać je na podłodze. Dzięki temu przynajmniej z pozoru zajmą mniej wolnej przestrzeni.

Aby nie zagracić pomieszczenia i nie stworzyć wrażenia ciasnoty, musimy zastanowić się, jakie sprzęty będą nam niezbędne.

Pralkę można ustawić w kuchni, a kosz na brudną bieliznę nawet w przedpokoju czy sypialni. Niekoniecznie musimy mieć dużą szafkę na kosmetyki — możemy je umieścić choćby na toaletce.

Wystrój łazienki na poddaszu 

Aranżując małą łazienkę na poddaszu, warto rozważyć możliwość zastosowania w niej niewielkiej klasycznej wanny wolnostojącej.

Bez zabudowania wanny narożnej lub prostej warto pozostawić sobie pod nią dodatkowe miejsce na przechowywanie choćby proszku do prania.

Wannę można umieścić pod skosem, gdzie niemożliwe byłoby zainstalowanie kabiny prysznicowej. Wówczas najlepiej w ogóle z niej zrezygnować.

 

Problematyczne drzwi 

Skrzydło drzwiowe łazienki otwierane do wewnątrz pomieszczenia zabiera cenne miejsce, dlatego przy urządzaniu pokoju kąpielowego na nowo warto zastanowić się nad możliwością reorientacji drzwi, tak aby otwierały się na zewnątrz.

Można także skorzystać z nowoczesnych drzwi przesuwnych z matowego szkła, które nie zajmą w ogóle miejsca i dodatkowo będą wpuszczały do łazienki światło naturalne, czyniąc ją jaśniejszą i co za tym idzie — znacznie bardziej przestronną.

Ostatnio dodane artykuły