Data modyfikacji:

Jaką małą pralkę automatyczną wybrać?

W niewielkiej łazience każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Jaką małą pralkę automatyczną wybrać? Zobacz, jak wybrać pralkę do małej łazienki.

mała pralka automatyczna

Kiedy warto kupić małą pralkę automatyczną?

Jaką pralkę kupić do małej łazienki? Większość pralek dostępnych w sklepach lub portalach internetowych to pralki duże, stworzone z myślą o kilkuosobowych rodzinach. Najczęściej mogą jednocześnie wyprać ubrania o wadze od ok. 6 do 9 kg, choć zdarzają się także egzemplarze obsługujące 12 kg prania. Jak się okazuje, duża ładowność nie zawsze jest zaletą.

Zbyt duża pralka to także większe zużycie prądu oraz wody. Dodatkowo duży bęben może utrudniać dopieranie małej ilości prania. Dla singli lub bezdzietnych par lepszym rozwiązaniem będzie więc mała pralka automatyczna, która jest skuteczniejsza, tańsza w eksploatacji, a przy okazji zajmuje znacznie mniej miejsca w łazience. Pewnym rozwiązaniem jest pralka w kuchni, ale co jeśli również w kuchni brakuje miejsca?

Dla 1-2 osób z powodzeniem wystarczy pralka z wsadem do 5 kg. Po co niepotrzebne gromadzić pranie, by wypełnić dużą pralkę? I gdzie to potem rozwiesić? Mała pralka automatyczna to wręcz idealne rozwiązanie do niewielkiego mieszkania.

Mała pralka ładowana od przodu

Przedni załadunek co prawda wymaga większej przestrzeni przy froncie pralki, ale ma szereg zalet. Dostęp do bębna jest wówczas łatwiejszy, a pokrywa pralki wąskiej może pełnić rolę sporej półki na kosmetyki czy łazienkowe przybory. Tego rodzaju pralkę można też ukryć pod blatem lub szafką, zabudowując częściowo od góry.

Przeczytaj także: Na co zwracać uwagę przy zakupie taniej pralki?

Pralki do małej łazienki ładowane od przodu zazwyczaj mają standardową szerokość (ok. 60 cm) i wysokość. Wyróżniają się niezwykle małą głębokością, wynoszącą najczęściej 40 cm.

Wyjątkowo płytkie pralki mogą mieć nawet 30 cm. To spora zaleta, jeśli zależy ci na dużej przestrzeni w centralnej części łazienki i możesz swobodnie zagospodarować przestrzeń przy ścianach.

Electrolux EW6S426BPI PerfectCare

Małe pralki ładowane od frontu wcale nie muszą mieć niewielkiej ładowności. Model PrefectCare Slim Electroluxa mimo głębokości 38 cm, jest w stanie wyprać jednorazowo aż 6 kg prania. To zasługa płytkiego, ale obszernego bębna OptiLoad. Dostępna jest też wersja jeszcze węższa, o głębokości 34 cm, która ma ładowność 4 kg. To idealne rozwiązanie do wąskich łazienek z płytką zabudową meblową. Ciekawostką jest superszybki program, który wypierze ubrania w zaledwie 14 min.

Indesit MTWSC 51051 WPL

Zużywająca 41 litrów wody na cykl pralka Indesit to niedrogi i nieskomplikowany model, dobry na start. 5 kg ładowności spokojnie wystarczy dla dwóch osób, a trzy programy poniżej 1 godziny przyspieszą domowe porządki. Maksymalna prędkość obrotowa pralki to 1000 obr./min., co jest standardem w tej klasie. Użytkownicy tego modelu podkreślają, że pralka jest cicha i intuicyjna w użytkowaniu. W cenie do 900 zł jest to jedna z lepszych propozycji.

Whirlpool FWSL61251B PL

Kosztująca niespełna 1000 zł pralka Whirlpool FWSL61251B PL to kolejna konstrukcja typu slim. Podobnie jak poprzedni model, tak i ten uplasował się w klasie energetycznej F. Na uwagę zasługuje pojemność 6 kg, a także bardzo duży otwór ładunkowy, ułatwiający wyciąganie mokrego prania. Osoby zapominające o rozwieszeniu wypranych ubrań docenią natomiast funkcję FreshCare + z programami parowymi, zapewniającą idealną świeżość.

Mała pralka automatyczna ładowana od góry

Przeciwieństwem pralek ładowanych od frontu są te z załadunkiem górnym. Są nieco węższe (ok. 40 cm), natomiast mają większą głębokość. To idealne rozwiązanie w wyjątkowo małych łazienkach, gdzie ładowanie od przodu byłoby niewygodne lub niemożliwe.

Górny załadunek umożliwia korzystanie z pralki nawet wtedy, gdy cała łazienka zastawiona jest przedmiotami po brzegi. Co więcej, porównując oba typy pralek o podobnych rozmiarach, to pralka z górnym załadunkiem ma zazwyczaj większą ładowność.

Przeczytaj także: Pralka parowa - nowa technologia

Co należy więc zaliczyć do wad małej pralki automatycznej z górnym załadunkiem? Przede wszystkim fakt, że nie sposób jej zabudować ani wykorzystać w formie półki. Nie może też znajdować się pod szafką, parapetem lub grzejnikiem — podnoszona klapa wymaga miejsca.

Whirlpool TDLR 5030L

Stworzona z myślą o małych łazienkach pralka Whirlpool to model o standardowych wymiarach. 40 cm szerokości, 60 cm głębokości i 90 cm wysokości to gabaryty, które pozwalają na łatwą aranżację pomieszczenia. Czym wyróżnia się model Whirlpool TDLR 5030L? Mocną stroną jest technologia automatycznie dobierająca parametry prania do rodzaju materiału oraz wielkości załadunku. Dużym ułatwieniem będzie dla użytkowników są także przejrzyste pojemniki na detergenty, ułatwiające odmierzenie porcji proszku i płynu do płukania.

Indesit TBTWL50300PLN

Ładowana od góry pralka Indesit to kolejna ciekawa propozycja. Jest wyjątkowo prosta w obsłudze – wystarczy przekręcić jedno pokrętło programatora. Maksymalny ładunek pralki to 5 kg. Co istotne, producent zapewnił aż 5 cykli poniżej 59 minut. Jest to więc pralka idealna dla osób, które wolą prać mniejsze ilości ubrań, ale częściej.

Mała pralka automatyczna do zabudowy

Jeżeli łazienka jest zbyt mała, pralka najczęściej ląduje w kuchni. To mało estetyczne rozwiązanie, dlatego warto wykorzystać zalety małej pralki automatycznej.

Niewielką pralkę do zabudowy można schludnie ukryć w kuchennych meblach, przez co będzie niewidoczna dla gości. Choć okupione jest to mniejszą ładownością, dla singla lub pary wystarczy nawet 3-4 kg wsadu. Zabudowana pralka do małej łazienki lub kuchni to solidny konkurent dla tradycyjnych, wolno stojących pralek.

Mała pralka turystyczna

Są sytuacje, w których pełnoprawna pralka nie jest konieczna. Jeżeli szukasz pralki do akademika, na działkę lub do domku letniskowego, warto przypomnieć sobie o… pralko-wirówkach!

W odróżnieniu od Franii wyglądają znacznie lepiej i są wygodniejsze w użytkowaniu. Ich zaletami są też bardzo przystępna cena (najtańsze kupisz już za ok. 200 zł). To idealna mała pralka automatyczna dla studenta, do warsztatu lub na kemping.

Electroline PB40

Jeśli szukasz pralki do domku letniskowego, kampera, akademika, przyczepy kempingowej lub na działkę, Electroline PB40 może być doskonałym wyborem. To niedroga i nieskomplikowana pralko-wirówka, którą zabierzesz niemal wszędzie. Jest wykonana z tworzywa sztucznego i ma wymiary 37,5 x 38,5 x 52,5 cm. Wypierze 4 kg prania i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma bieżącej wody. Do tego typu pralki wodę wlewa się bowiem samodzielnie, w zależności od potrzeb.

Autor: Szymon Sonik