Data modyfikacji:

Jaką pralkę kupić? Poradnik zakupowy

Wybór odpowiedniej pralki to nie lada wyzwanie – w końcu trzeba wiedzieć, na jakie parametry warto zwrócić uwagę i jakich funkcji szukać. Aby ułatwić sobie to zadanie, koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. Dowiesz się z niego, jaką pralkę kupić. Zapraszamy do lektury!
jaka pralke kupic

Jaką pralkę kupić – ładowaną od przodu czy od góry?

Zastanawiasz się, jaką pralkę kupić do swojego domu lub mieszkania? Zanim zaczniesz zwracać uwagę na poszczególne funkcje takiego sprzętu i jego parametry, to najpierw dokładnie przemyśl to, czy chcesz pralkę ładowaną od przodu, czy od góry. Oczywiście każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Te omawiamy poniżej.

Pralka ładowana od przodu – zalety i wady

Niewątpliwą zaletą takich pralek jest większa pojemność. Ponadto, jeśli zależy ci na pralkosuszarce, to taki model zawsze jest ładowany od przodu. Nie wspominając już o tym, że podobne pralki mają szereg przydatnych funkcji, np. możliwość dodania rzeczy w trakcie prania – kupując pralki ładowane od góry, nie znajdziesz już takich udogodnień.

Czy takie pralki mają jakieś wady? Oczywiście. Przede wszystkim zajmują więcej miejsca i są droższe niż modele ładowane od góry.

Pralka ładowana od góry – plusy i minusy

Plusem takiej pralki jest to, że to model dość kompaktowy, który zmieści się nawet w wyjątkowo małych łazienkach. Ponadto taka pralka jest zwyczajnie tańsza. Jej wady? Mniejsza pojemność i mniej dodatkowych opcji.

Jaka pralka sprawdzi się u ciebie? Zanim ją kupisz, dokładnie przemyśl jej wielkość

Wielkość pralki to bardzo istotna kwestia w mieszkaniach, gdzie jest mało miejsca na tego typu sprzęty. Na rynku znajdziesz najwięcej pralek o szerokości 60 cm i głębokości od 45 do 60 cm. To pewien standard, ale oczywiście są też mniejsze urządzenia. Najmniejsze pralki będą mieć już szerokość około 40 cm – najczęściej to modele otwierane od góry. Pamiętaj też, że im mniejsza pralka, tym ma mniejszą pojemność, a więc zmieści mniej prania.

Jaka pralka najlepsza? Podczas zakupów zwróć uwagę na te parametry

Aby pralka w pełni spełniła oczekiwania domowników, musi charakteryzować się dobrymi parametrami. Na co więc zwracać szczególną uwagę i jaką wybrać pralkę?

Ładowność

Chyba jeden z najistotniejszych parametrów – ma on kluczowe znaczenie podczas wybierania pralki. Ładowność określa to, ile kilogramów prania zmieści dane urządzenie. Tę kwestię warto dobierać też do domowników. Singlom sprawdzi się pralka o ładowności 3-4 kg. Dla dwóch osób zalecamy wybierać pralki o ładowności 6 kg. Trzyosobowe rodziny powinny stawiać na urządzenia o ładowności 9 kg. Dla większych rodzin sprawdzą się te pralki, które zmieszczą przynajmniej 10 kg i więcej.

Klasa energetyczna

Parametr, który określa, ile prądu zużywa dane urządzenie. Warto dodać, że inną klasę energetyczną mogą mieć różne programy w tym samym urządzeniu – najczęściej podział dotyczy prania i wirowania, z czego to ostatnie zużywa przeważnie więcej energii. Ale skupmy się na twardych danych.

Sprzęty wyprodukowane od marca 2021 roku mają nowe oznaczenia klasy energetycznej – od A do G, z czego A jest oczywiście klasą najlepszą. Kupujecie starszy model pralki? Wówczas spotkacie się z oznaczeniami z plusami. Najlepsze pralki to te, które zarówno wirowanie, jak i pranie mają w klasie A+++, A++, A+ oraz A (im więcej plusów, tym lepiej). Warto też wspomnieć, że aktualnie znajdziecie na rynku najwięcej pralek z klasą prania A i klasą wirowania B lub C.

Poziom hałasu

Określa poziom hałasu prania i wirowania danego urządzenia, czyli to, jak głośno pracuje pralka. Warto wspomnieć, że wirowanie zawsze jest nieco głośniejsze – najcichsze pralki będą wirować, emitując hałas na poziomie 50 dB, a najgłośniejsze nawet 85 dB. Jak wygląda sprawa samego prania? Super ciche pralki piorą, emitując hałas na poziomie 39 dB. Najgłośniejsze pralki z kolei 76 dB.

Prędkość

Podawana w obrotach na minutę. Im większa prędkość, tym pralka lepiej pierze, a woda z prania jest lepiej odwirowana. Efekt? Pranie suszy się znacznie krócej. Na rynku znajdziesz najwięcej pralek o prędkości od 1000 do 1400 obr./min. Są oczywiście pralki jeszcze szybsze, np. 2800 obr./min. Raczej nie polecamy pralek o prędkości mniejszej niż 1000 obr./min.

Zużycie wody

Aktualnie producenci pralek podają informację o tym, ile wody zużywa pralka na jeden cykl prania oraz rocznie – oczywiście są to wartości orientacyjne. W jednym cyklu prania pralka może zużyć od 28 do nawet 62 litrów wody. Co z rocznym zużyciem wody? Najwięcej znajdziecie pralek, które rocznie zużywają około 9900 litrów wody. Są też modele, które zużywają tej wody mniej i takie, zużywające więcej.

Sterowanie

Na rynku znajdziesz pralki ze sterowaniem mechanicznym lub elektronicznym. To pierwsze to klasyczne pokrętła i przyciski. Takie sterowanie jest intuicyjne i proste w obsłudze, ale z kolei daje mniej możliwości zmiany ustawień, np. dotyczących programów prania. Sterowanie elektroniczne zużywa mniej energii, a dodatkowo pozwala na więcej, jeśli chodzi o zmianę parametrów prania.

Jaką pralkę wybrać? Omawiamy przydatne funkcje i programy


Użycie pary

Takie pralki posiadają programy, które umożliwiają zarówno pranie parą, jak i odświeżanie ubrań z wykorzystaniem pary wodnej. Podobne programy będą idealne do prania tkanin delikatnych. Sprawdzą się także w domach, gdzie mieszkają alergicy – para rewelacyjnie radzi sobie z kurzem, pyłkami i roztoczami. Nie wspominając już o tym, że pranie przy użyciu pary lepiej radzi sobie z trudnymi plamami.

Programy eko

Zużywają mniej wody i energii, dając jednocześnie bardzo dobre efekty. Świetnie sprawdzają się w sytuacji, kiedy nie mamy załadowanego całego bębna i chcemy szybko wyprać niewielką ilość rzeczy, a jednocześnie zrobić to oszczędnie i z głową.

Możliwość dodania prania

Taka opcja staje się już niemalże normą w bardziej nowoczesnych pralkach. Niektóre pralki mają specjalne zbudowane drzwi, w których można otworzyć niewielki otwór i dodać pojedynczą rzecz. Inne pralki umożliwiają z kolei dodanie rzeczy poprzez otworzenie całych drzwi, ale tylko w odpowiednim momencie prania, np. nie zadziała to podczas płukania, gdy bęben jest pełen wody.

Regulacja prędkości wirowania

Bardzo przydatna funkcja, która pozwala modyfikować niemalże każdy program prania. Sprawdza się to zwłaszcza wtedy, gdy pierzemy tkaniny szlachetne i delikatne.

Czas do końca prania

Funkcja wydawać by się mogło oczywista, ale nie każda pralka ją ma. Dzięki niej będziecie w stanie doskonale zaplanować sobie dzień i inne obowiązki domowe – nawet wyjście z domu. W końcu pralka powie wam, kiedy powinniście wrócić.

Sensor załadunku bębna

Taki czujnik rozpoznaje wagę prania i dobiera do niej odpowiednią ilość wody. Dzięki temu pranie jest bardziej ekologiczne, a rachunki mniejsze.

Blokada rodzicielska

Przydatna w domu z małymi dziećmi. Dzięki tej funkcji rodzice będą mogli bez obaw wstawić pranie nawet wtedy, kiedy raczkujący brzdąc jest w pobliżu. Maluch będzie bezpieczny, a wy spokojniejsi.
Autor: Klaudia Borycka