Data publikacji:

Jaka pralka będzie najlepsza? Najważniejsze parametry

Najlepsza pralka nie zawsze musi być tą najdroższą. Ponadto odpowiedzi na pytanie o idealny sprzęt AGD różnią się w zależności od tego, jaka pralka najlepsza będzie do danego mieszkania. Jedne osoby preferują modele ładowane od góry, inne w sposób tradycyjny. Bardzo różne są też potrzeby, jeśli chodzi o ładowność pralki i wielkość bębna. Jakie warunki powinna spełniać dobra pralka i jak wybrać pralkę, która odpowiadać będzie na wszystkie potrzeby gospodarstwa domowego i posłuży przez wiele lat? Sprawdź, które kwestie należy wziąć pod uwagę i wybierz najlepszy sprzęt.
jaka pralka będzie najlepsza

Jak wybrać pralkę i co wziąć pod uwagę?

Wybór pralki to niełatwe zadanie. Dlatego poniżej prezentujemy najważniejsze aspekty, które warto rozważyć podczas jej zakupu. Wzięcie ich pod uwagę pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i spośród upatrzonych modeli wybrać ten jeden jedyny, określany jako najlepsza pralka, która posłuży na lata. Poniżej omówione zostaną takie aspekty jak:
  • cena,
  • producent,
  • ładowanie,
  • szerokość,
  • wysokość,
  • głębokość,
  • klasa energetyczna,
  • poziom hałasu prania,
  • poziom hałasu wirowania,
  • ładowność,
  • pojemność bębna,
  • prędkość,
  • klasa wirowania,
  • funkcje,
  • sterowanie,
  • programy,
  • zastosowane technologie,
  • kolor,
  • kierunek drzwi.
  • Dobra pralka a ceny urządzeń – na co zwrócić uwagę?

    Podczas zakupu różnego rodzaju urządzeń, w tym sprzętu AGD często sugerujemy się marką oraz ceną urządzenia, a także jego reklamą i wyeksponowaniem. Jeżeli dany produkt jest droższy i pochodzi od znanej firmy, często z góry uważany jest za lepszy. Tymczasem nie w każdym przypadku tak jest, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi pralka. Cena nie zawsze współgra z jakością oraz funkcjonalnością sprzętu. Dlatego w każdym przypadku należy dokładnie zapoznać się z danym sprzętem, jego parametrami, zastosowanymi technologiami i programami.
    Najtańsze pralki znajdziemy już za kilkaset złotych. W cenie do 2000 możemy wybierać wśród modeli z dobrą klasą energetyczną i z licznymi funkcjami.
    Niekiedy może się okazać, że najlepsza pralka pod względem klasy energetycznej, funkcjonalności lub po prostu indywidualnych potrzeb pochodzi od mniej znanego producenta i jest idealnym wyborem, w dodatku w świetnej cenie. Podczas zakupu warto też zwrócić uwagę na długość okresu gwarancji, jaką proponuje producent. Warto też zapoznać się z opiniami dotychczasowych użytkowników określonego modelu.

    Czy producent ma znaczenie? Jaką pralkę wybrać?

    Nie bez powodu w ciągu roku powstaje wiele badań konsumenckich i rankingów, w których sprawdzana jest wytrzymałość pralek, ich funkcjonalność, a także określane są marki i producenci godni polecenia oraz sprzęty warte nabycia. Nie inaczej jest w przypadku AGD. To bardzo przydatne kwestie dla osób, które chcą kupić takie urządzenie, jak najlepsza pralka.
    Uznani, czołowi producenci do produkcji swoich urządzeń stosują materiały najwyższej jakości, nieustannie pracują nad rozwojem innowacyjnych technologii i kolejnymi udogodnieniami. Starają się też, aby sprzęty były coraz bardziej eneregooszczędne i spełniały swoje funkcje coraz skuteczniej.
    Zatem jaka pralka najlepsza będzie pod kątem producenta? W czołówce marek uznawanych za produkujących najbardziej wytrzymałe pralki znajduje się Electrolux, Samsung, Whirlpool, Bosch oraz LG. Pralki tych firm są określane także jako najmniej awaryjne.

    Sposób ładowania – jaką pralkę wybrać?

    Chociaż w kwestii sposobu ładowania nie ma dużego wyboru, bo są tu jedynie dwie opcje, odpowiedź na pytanie, jaką wybrać pralkę, bywa prawdziwą zagwozdką. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Pralka ładowana od przodu prezentuje się bardzo estetycznie, jest niższa, a jej górny blat można wykorzystać do zabudowy lub postawienia na nim podręcznych przedmiotów. Takie pralki są jednak szersze, więc wymagają odpowiedniej ilości dostępnej przestrzeni. Można je jednak zmieścić np. pod blatem kuchennym. Są też specjalne modele do zabudowy.
    Pralka ładowana od góry to opcja do małych łazienek. Jest to też model wygodny do wkładania i wyjmowania prania. Jednak takich modeli jest na rynku znacznie mniej. W przypadku awarii dostęp do pralki jest trudniejszy i niestety urządzenie nie ma możliwości kontrolowania cyklu prania. Takich pralek nie można też zabudować, choć bywają znacznie tańsze niż tradycyjne modele. Świetnie natomiast sprawdzają się w kawalerkach. Topowym producentem pralek ładowanych od góry jest Electrolux.

    Najlepsza pralka – wymiary zgodnie z potrzebą

    Niestety większość z nas ma ograniczone możliwości w kwestii wolnej przestrzeni dostępnej w łazience, gdzie docelowo ma stanąć pralka. Ponadto ważne są również potrzeby danego gospodarstwa domowego. Większa pralka, to zazwyczaj też większy bęben. W przypadku jednej osoby 10 kg załadunku i duży model nie będzie rozsądnym wyborem. Dlatego też przed zakupem warto określić, jaki rozmiar powinna mieć pralka. Wymiary te określa się na podstawie szerokości, wysokości i głębokości.
    Najpopularniejsze modele pralek mają szerokość ok. 60 cm, wysokość ok. 85 cm oraz głębokość od 55 do 60 cm. Jednak niekiedy w aranżacjach niewielkich łazienek zdarza się, że już różnica jednego lub dwóch centymetrów spowodowałaby, że pralka o preferowanej wielkości załadunku nie zmieściłaby się do pomieszczenia. Warto wówczas szczegółowo przejrzeć oferty innych firm. Obudowy pralek o podobnych funkcjach i możliwościach różnią się niekiedy nawet kilkoma centymetrami. A z ergonomicznych i niewielkich wymiarów w stosunku do wielkości załadunku słynie m.in. marka Candy.

    Klasa energetyczna a najlepsza pralka – jak taką znaleźć?

    W 2021 roku nastąpiła zmiana oznaczeń i nie zobaczymy już popularnych liter A z plusami. Klasyfikacja uległa zmianie w związku z wdrożeniem nowych, zaawansowanych i energooszczędnych technologii, na podstawie których:
  • dawne A+++ to obecnie D,
  • dawne A++ to obecnie E,
  • dawne A+ to obecnie F,
  • dawne A to obecnie G.
  • Obecne oznaczenia C, B i A są kolejno coraz korzystniejszymi i świadczą o niższym zużyciu prądu przez sprzęt. Jaka pralka najlepsza więc będzie pod tym względem? Taka, która wyposażona będzie w oznaczenie A. Koszty jej eksploatacji w skali roku są niemal niezauważalne.

    Jaki poziom hałasu emitować będzie dobra pralka?

    Nawet najlepsza pralka podczas prania czy wirowania może pracować w sposób, który będzie zakłócał wykonywanie codziennych czynności. Niekiedy też zachodzi potrzeba wykonania prania w nocy, a wtedy takie kwestie jak poziom hałasu prania, a tym bardziej poziom hałasu wirowania są bardzo ważne. Parametry te są wyjątkowo istotne w sytuacji, gdy pralka ma się docelowo znaleźć w kuchni połączonej z salonem.
    W sprzedaży z powodzeniem można znaleźć pralki, które podczas prania generują hałas na poziomie 46-51 dB, co odpowiada spokojnej, stonowanej rozmowie. Takie modele oferują m.in. marki Miele, Candy, AEG i LG. Najniższy poziom hałasu podczas wirowania to zakres głośności niewiele wyższy od prania i wynosi od 52 do 67 dB. Odpowiadając na pytanie, jaką pralkę wybrać, aby wirowała możliwie najciszej, warto postawić na modele od Samsunga, Haier i Miele.

    Ładowność i pojemność bębna

    Ładowność pralki określana jest w kilogramach i dotyczy ilości suchego prania, jakie jest w stanie pomieścić dany model pralki. Parametr ten należy dopasować do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Im więcej osób będzie korzystać z urządzenia, tym ładowność powinna być większa. Ale już dla jednej osoby pralka z dużą ładownością jest złym pomysłem. Takie pranie jest nieekologiczne i nieenergooszczędne. W tym przypadku idealnym modelem będzie wariant z ładownością 4-6 kg. Pojemność pralek określana jest natomiast w litrach i dotyczy objętości bębna pralki.
    Rodziny 3-osobowe powinny zdecydować się na pralki o ładowności minimum 8 kg i większej. Wśród popularnych rodzinnych modeli można znaleźć też warianty o ładowności 10, 12 kg.

    Prędkość i klasa wirowania – oszczędność czasu podczas suszenia

    Prędkość jest parametrem, który informuje o liczbie obrotów wykonywanych przez urządzenie w ciągu minuty. Kwestia ta zależy od mocy silnika. Im pralka jest w stanie wykonać ich więcej, tym pierze skuteczniej i lepiej wiruje, a więc też mniej czasu potrzeba na suszenie. Nowoczesne pralki inwerterowe wirują z prędkością od 1400 obrotów na minutę i więcej. Najlepsza pralka może w tej kwestii osiągnąć wynik nawet ponad 2000 obrotów na minutę.
    Osoby, które nie lubią czekać, aż pranie wyschnie, mogą też sprawdzić tzw. klasę wirowania, czyli skuteczność odprowadzania wody i wilgoci po procesie prania, która określana jest w skali od A do G, gdzie A jest oznaczeniem najlepszym. Wilgotność resztkowa w odzieży nie będzie wówczas wyższa niż 45%.

    Funkcje i sterowanie – wygoda i komfort użytkowania

    Dobra pralka powinna nie tylko skutecznie prać, ale też być urządzeniem łatwym w obsłudze i dopasowanym do naszego trybu życia i potrzeb. Dlatego odpowiadając na pytanie, jaką pralkę wybrać, warto zwrócić uwagę na obecność takich funkcji jak wyświetlacz i czas prania na danym programie oraz wskaźnik ukazujący, ile jeszcze będzie trwało pranie.
    Jeżeli w domu są dzieci, warto wybrać też model z blokadą rodzicielką oraz płukanie intensywne, odświeżenie parowe czy funkcję prania antybakteryjnego. Przyda się również opcja zatrzymania i dodania prania w trakcie. Przy dzieciach kolejne zabrudzone rzeczy mnożą się nieustannie.
    Obecne urządzenia mogą być sterowane za pomocą tradycyjnych pokręteł, przy użyciu przycisków lub elektronicznie. W ostatnim przypadku pralki wyposażone są w eleganckie panele dotykowe, które nie tylko są funkcjonalne, ale też ładnie się prezentują. W tej kwestii wybór zależy od indywidualnych preferencji. Często też pralką można wygodnie sterować też za pomocą smartfona.

    Programy i zastosowane technologie – najlepsza pralka na miarę potrzeb

    Nowoczesne pralki mają wbudowane różnorodne programy, dzięki którym podczas prania zostaje zminimalizowane ryzyko zniszczenia i nadwyrężenia tkanin, co wpływa na zachowanie ich świetnej jakości i żywotności. Służą do tego gotowe wbudowane programy. Dobra pralka powinna mieć ich co najmniej kilka. Jednak wybierając urządzenie na własny użytek, warto zwrócić uwagę, w jakie warianty została wyposażona i czy odpowiadają one posiadanym przez nas rodzajom odzieży.
    Jeżeli w rodzinie są dzieci, dobrze jest wybrać pralkę z funkcją prania dziecięcego, antyalergicznego, bawełny czy delikatnego. Jeżeli szczególnie dbamy o środowisko, wybierzmy model z praniem Eco w różnych temperaturach. Bardzo przydatne bywają także takie funkcje jak program szybki, pościel, puch, wełna, pranie ręczne, wirowanie czy syntetyki.
    Zastanawiając się, jaką wybrać pralkę, warto też zwrócić uwagę na zastosowane technologie przez poszczególne marki. To nie tylko nowoczesne silniki inwerterowe zapewniające znacznie niższe zużycie energii i niższą pracę oraz mniejszą awaryjność i dłuższą żywotność pralki, ale też takie opcje jak 6. zmysł i rozpoznawanie przez pralkę rodzaju prania oraz inteligentne dopasowywanie odpowiedniego trybu prania. Ciekawą opcją jest też Eco Bubble – system aktywnej piany umożliwiający zmniejszenie potrzebnej wody i ilości środka piorącego potrzebnego do prania.

    Kwestie wizualne i kierunek drzwi – pralka funkcjonalna i piękna

    Pralka może być nie tylko funkcjonalna, ale też po prostu piękna. Po wnikliwej analizie często zdarza się, że wiele modeli będzie spełniało określone oczekiwania funkcjonalne i wymiarowe. Wówczas można zwrócić uwagę na aspekty wizualne. Chociaż wciąż najpopularniejszym kolorem, w jakim produkowane są pralki, jest kolor biały, na rynku urządzeń AGD coraz częściej można spotkać też pralki czarne. To szczególnie ciekawy pomysł do nowoczesnych łazienek urządzonych w stylu loftowym lub industrialnym.
    Doskonale prezentują się również pralki wykończone w kolorze srebrnym i inox lub klasyczne białe modele z czarnymi, lub srebrnymi drzwiczkami oraz wstawkami. Zastanawiając się, jaką pralkę wybrać, należy te pamiętać o kierunku otwierania drzwi. Niekiedy rozkład pomieszczenia sprawia, że otwieranie pralki na którąś ze stron mogłoby utrudnić wkładanie lub wyciąganie prania z bębna, zwłaszcza jeśli urządzenie docelowo ma stanąć przy ścianie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!