Data publikacji:

Na co zwracać uwagę przy zakupie taniej pralki? 


Pralka stanowi podstawowe wyposażenie każdego domu. W zależności od liczby osób i ich potrzeb musi ona spełniać określone funkcje. W naszym artykule dowiecie się jaką pralkę można kupić w rozsądnej cenie i na co powinno się zwracać uwagę w pierwszej kolejności. 

Dobrej klasy pralka zakupiona w stosunkowo niskiej cenie, również może posłużyć przez długi czas. Wystarczy przed zakupem odpowiedzieć sobie na kilka pytań i zwrócić uwagę na poszczególne aspekty, które posiadają dane modele. Jeśli zastanawiacie się jaką pralkę kupić, a nie chcecie przy tym stracić majątku to tutaj znajdziecie wszystkie potrzebne informacje. Zacznijmy od omówienia poszczególnych kryteriów, często decydujących o ostatecznym wyborze. 

Ładowność 


Przeglądając poszczególne modele pralek, zarówno tych tańszych jak i droższych można zauważyć, że mają one określoną ładowność. Jest to wartość, która pozwala na maksymalne zmieszczenie ubrań do prania. Jeśli domowników korzystających z danej pralki jest dwóch to wówczas nie ma sensu wydawać pieniędzy na duże pojemności. Maksymalnie 7 kg załadunku pozwoli na efektywne pranie. Przykładem taniej a dobrej jednocześnie pralki może być Samsung WF60, który ma stosunkowo dużą pojemność, a jednocześnie charakteryzuje się dobrymi parametrami. 

Czasami warto kupić nieco bardziej pojemny sprzęt, ponieważ pozwoli on na wykonanie znacznie mniejszej ilości prania. Większa ilość domowników oznacza, więcej ubrań do prania, dlatego pojemności na poziomie 10 kg załadunku będą lepszym wyborem. Najważniejsze, aby odpowiedzieć sobie jak często robimy pranie i ile mniej więcej potrzebujemy przestrzeni w bębnie. 

Pamiętajcie też aby spojrzeć na wymiary pralki. Przed zakupami warto wymierzyć miejsce, w którym pralka będzie stała. Może się okazać, że duża pralka będzie niemożliwa do zmieszczenia w mieszkaniu. Wówczas warto zastanowić się nad pralką ładowaną od góry. Ma ona kompaktowe rozmiary, a także należy ona do grupy tanich pralek. 

Zużycie energii i wody


Dla wielu osób kryterium decydujące o zakupie. Dobra klasa energetyczna przy dużym wykorzystaniu pralki pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy. Przy wymianie pralki na lepszą można w skali roku oszczędzić naprawdę sporo. W klasach energetycznych najlepszą jest „A”. Dodane do niej plusy wskazują na mniejsze zużycie energii. Obecnie najlepsze pralki posiadają klasę energetyczną A+++. 

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zużycie wody. Czasami warto kupić trochę niższą klasę energetyczną, ale z lepszym zużyciem wody. To pozwoli na zaoszczędzenie na rachunkach. Przykładem modelu oszczędnego jest Bosch VarioPerfect. Te pralki mają dużą pojemność, stosunkowo dobrą klasę energetyczną, a także dobre zużycie wody. 

Generowany hałas 


Osoby mieszkające w blokach muszą liczyć się ze swoimi sąsiadami. Jeśli planujecie wykonywać pranie w godzinach nocnych to musi ona być cicha. W tej kwestii powinno się spojrzeć na hałas maksymalny, a także hałas średni, który będzie słyszalny przez dłuższy czas prania. Tanie pralki niestety, ale nie mają zbyt dobrych parametrów. Warto zastanowić się i dopłacić trochę, na pewno w codziennym użytku będzie to opłacalne. 

Jaką pralkę więc kupić? Nasza propozycja to Electrolux EWS1266, który w trakcie wirowania osiąga około 54DB, w maksymalnym momencie osiąga ona 77 DB. Stosunek jakości do ceny jest tutaj bardzo dobrze zachowany. 

Specyfikacja


Dobrej klasy podzespoły umożliwia użytkowanie jej przez co najmniej kilka lat. Do wyboru mamy pralki z tradycyjnym silnikiem, potocznie nazywanym szczotkowym. 
Za mniej awaryjny uważany jest silnik inwerterowy stosowany obecnie w najlepszych pralkach. Na te silniki producenci dają także dłuższy okres gwarancji. Idealnym przykładem jest Amica DAW7123, która ma na swoim pokładzie właśnie bezszczotkowy silnik. Co ciekawe, takie konstrukcje generują także zdecydowanie mniejszy hałas. 

Dodatkowe funkcje 


Nawet tanie pralki posiadają funkcje automatyczne, jednak jeśli wolicie konstrukcje na kształt kultowej „Frani” to wciąż można je znaleźć w sprzedaży, ale popularność ich nie jest już tak duża. Obecnie najlepsze pralki mają na wyposażeniu wiele trybów dostosowanych do konkretnych ubrań. Nie trzeba też wykonywać długich prań, np. rzeczy lekko przepoconych. Wystarczy ustawić tryb na rzeczy sportowe i po pół godziny rzeczy będą idealnie odświeżone. 

Obecnie zarówno tanie jak i nieco droższe pralki posiadają bębny typu Diamond. Ich konstrukcja uniemożliwia zaciągnięcie, czy zniszczenie się materiału. Przed zakupem warto zastanowić się jakie funkcje są potrzebne do codziennego użytku. 

Obecnie nowy trend wyznaczył Samsung z systemem Eco Bubble. Technologia wytwarza przed praniem specjalną pianę z detergentu, powietrza i wody. Powstałe w tym procesie bąbelki są w stanie przeniknąć do materiału bardzo szybko. Ten system umożliwia pranie w bardzo niskich temperaturach. Ta technologia znajduje się już nawet w wielupralkach.Wspomniana wcześniej seria pralek Samsunga o oznaczeniu WW60 jest oferowana właśnie z Eco Bubble. 

Podsumowanie


Wybór pralki z pewnością nie należy do łatwych zadań. Jeśli będziecie kierować się podanymi kryteriami to wybranie urządzenia do codziennego użytku nie powinno stanowić problemu. Nie zawsze warto kierować się niską cenę. Niekiedy dołożenie kilkudziesięciu złotych do droższego odpowiednika umożliwi zakup naprawdę solidnego sprzętu. Najlepsze pralki potrafią przez kilka lat pracować bez żadnych awarii. 

Autor: Bartłomiej Mazurek 

Przeczytaj również