Data modyfikacji:

Jak urządzić mały przedpokój, aby wydawał się większy?

Mały przedpokój wcale nie jest wadą. Wręcz przeciwnie, oszczędność miejsca na komunikacji i pomieszczeniach technicznych to zysk przestrzeni w ważniejszych przestrzeniach mieszkania. Jak urządzić mały przedpokój? Jakie meble i dodatki do niego dobrać? Stwórz z nami doskonałą aranżację niewielkiego przedpokoju i ciesz się jego funkcjonalnością.


mały przedpokój

Mały przedpokój: aranżacje i inspiracje

Zaprojektowanie dobrze przemyślanego przedpokoju wcale nie jest tak proste. Wiele osób decyduje się na gotowe rozwiązania, które później generują wiele problemów. Niektóre zabudowy do przedpokoju wyglądają dobrze na sklepowej aranżacji, jednak w twoim mieszkaniu mogą okazać się przeskalowane. Brak miejsca na buty, trudności z otwieraniem drzwi i wszechobecna ciasnota to podstawowy problem.

Innym wyzwaniem jest stworzenie przytulnego miejsca, które już od pierwszych chwil zachęca do poznania mieszkania. Wiele przedpokoi traktowanych jest po macoszemu, jako miejsca, z których chciałoby się jak najszybciej wyjść. Puste, ciemne i zagracone przedpokoje nie zrobią na twoich gościach dobrego wrażenia.

Co na ściany do małego przedpokoju?

Jak urządzić mały przedpokój? Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej farby lub tapety do przedpokoju.

Wchodzisz do małego przedpokoju z zakupami. Mokrą kurtką dotykasz ściany. O tę samą ścianę opierasz torbę z zakupami. Wystające z niej świeże warzywa brudzą ją. Pojawia się plama i to tuż obok tej, która powstała w czasie wprowadzania do mieszkania brudnego roweru. Zabezpieczenie przed powyższym scenariuszem to podstawa aranżacji małego przedpokoju. Czym pokryć ściany w niewielkim przedpokoju, mocno narażonym na zabrudzenia i otarcia?

Najpopularniejszym pokryciem ścian jest farba. Wbrew pozorom królują jasne barwy, m.in. biały, kremowy, gołębi czy jasnoszary. Jasne kolory być może mocniej eksponują plamy, ale doskonale rozświetlają mały przedpokój i powiększają go optycznie.

Wybierz farbę zmywalną, np. ceramiczną, winylową, teflonową lub lateksową, którą z łatwością przemyjesz ściereczką. Większość farb plamoodpornych pozostawia stosunkowo grubą i elastyczną warstwę, więc ściany będą również odporne na otarcia.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dobrej jakości tapety zmywalnej. Okładzina kamienna, cegła czy boazeria być może są trwałe, ale zabiorą sporo przestrzeni, której w małym przedpokoju i tak nie ma zbyt wiele.

Podłoga w małym przedpokoju

Wymagania dotyczące podłogi w każdym przedpokoju są proste – musi być odporna na ścieranie oraz na wodę. Popularnym błędem jest położenie w przedpokoju paneli podłogowych, które z czasem nasiąkają wilgocią, przez co wypaczają się i rozchodzą. Nieestetyczne szczeliny nie dodadzą wnętrzu uroku.

Znacznie lepszym wyborem są chociażby płytki ceramiczne, które znacznie lepiej radzą sobie z błotem, śniegiem i wodą. Jeśli wolisz drewno wybierz… płytki imitujące drewno! Naturalne drewno, oczywiście, również może znaleźć się w przedpokoju, ale wymaga regularnej impregnacji.

Dobór rodzaju podłogi ogranicza się głównie do porównania właściwości i wyboru interesującego wzoru, ale warto pamiętać o czymś jeszcze. Ogromne znacznie w niewielkich przedpokojach ma optyczne połączenie z resztą mieszkania.

Dobrym pomysłem jest połączenie podłogi przedpokoju z salonem lub kuchnią, dzięki czemu przedpokój zyska na przestrzeni. Całe mieszkanie będzie również bardziej spójne stylistycznie.

Jak urządzić mały przedpokój? Szafa i wieszaki

Jak składować w przedpokoju okrycia wierzchnie? Jakie meble do małego przedpokoju wybrać? Jeśli nie chcesz zatarasować sobie wejścia, najlepiej zdecydować się na przestronną szafę wolnostojącą lub zabudowaną. Wiele przedpokojów, nawet tych najmniejszych, ma specjalne wnęki, które umożliwiają wykonanie praktycznej zabudowy. Taka szafa pomieści nie tylko kurtki, marynarki i płaszcze, ale i akcesoria do sprzątania, deskę do prasowania, buty, podstawowe narzędzia domowe itd.

Ale nawet wybierając dużą i obszerną szafę, nie warto rezygnować z wieszaków. To na nie odłożysz mokrą kurtkę do wyschnięcia. Jeśli schowasz ją do szafy, szybko pojawi się zapach stęchlizny i wilgoci. Wieszaki będą również wygodniejsze dla gości, którzy zazwyczaj krępują się korzystać z wieszaków zamkniętych w szafie.

Miejsce na buty – gdzie trzymać obuwie w małym przedpokoju?

Plątające się pod nogami buty to problem większości małych przedpokoi. O ile nie masz miejsca w szafie, postaw na niewielką szafkę na buty. Nie łudź się, że uda ci się trzymać w przedpokoju tylko kilka par obuwia – z czasem zbiorowisko butów się powiększy. Niewielka szafka na buty pomieści najczęściej używane pary oraz uchroni je przed ubrudzeniem.

Aranżacja małego przedpokoju w bloku to także łączenie funkcji, dlatego szafka może być jednocześnie siedziskiem ułatwiającym założenie butów. Jeśli za każdym razem udajesz się w tym celu do kuchni lub pokoju, dobrze wiesz, jak pomocna jest taka niewielka pufa. Wygodne siedzisko do małego przedpokoju to rozwiązanie nie tylko dla seniorów.

Mały przedpokój: aranżacje z lustrem

Trudno wyobrazić sobie meble do małego przedpokoju bez lustra. I nie chodzi już tylko o to, że lustro pozwoli ci przejrzeć się tuż przed wyjściem z domu, poprawić włosy, zrobić makijaż czy zawiązać krawat.

Zadaniem dużego lustra jest przy okazji powiększenie małego przedpokoju. Największe znaczenie ma ono w wąskich przedpokojach, często występujących w wielkiej płycie. Lustro do przedpokoju jest najczęściej elementem szafy, wieszaka lub zabudowy.

Półki do przedpokoju – o tym nie możesz zapomnieć

Gdzie odłożyć czapkę, szalik, klucze lub drobne przedmioty trzymane w rękach? Jeśli nie wyposażysz małego przedpokoju w niewielką półeczkę lub szafkę, czekają cię wizyty w innych pomieszczeniach. To przy okazji zapowiedź sprzątania, bo trudno zdjąć buty mając zajęte obie ręce.

Dobrym pomysłem do małego przedpokoju są niewielkie półeczki, które idealnie nadają się na odłożenie telefonu, okularów lub kluczy. Pamiętaj też o regałach na większe rzeczy, np. torebki lub czapki.

Pawlacz do małego przedpokoju – czy warto się na niego zdecydować?

Szczytem praktyczności małych przedpokoi był przed laty pawlacz, czyli niewielki schowek ulokowany tuż przy suficie. Dziś kojarzony jest głównie z mieszkaniami rodem z PRL-u i nie znajduje wielu zwolenników.

Powód jest prosty – pawlacz mocno zmniejsza optycznie przedpokój i sprawia wrażenie ciasnoty. Dodatkowo jest mało praktyczny, a wyciąganie z niego przedmiotów nie jest najwygodniejsze. Stąd też po czasie przeradza się w graciarnię, do której nikt nie zagląda.

Zamiast pawlacza wybierz płytkie szafki wnękowe oraz zabudowy instalacji. Jeśli uda ci się je zlicować ze ścianą, mogą być wręcz niewidoczne na pierwszy rzut oka. Każda przestrzeń magazynowa w małym przedpokoju jest na wagę złota!

Jak urządzić mały przedpokój? Oświetlenie kropką nad i

Pomysł na mały przedpokój musi uwzględniać również dobrze zaplanowane oświetlenie. Jeśli wybierzesz jedynie lampę centralną, kilka osób przebywających w pomieszczeniu na pewno ją zasłoni. Przedpokoje zazwyczaj nie mają dostępu do światła słonecznego, więc łatwo o stworzenie ponurego i ciemnego zakamarka.

Oprócz lampy górnej wykorzystaj więc kinkiety naścienne, reflektory doświetlające konkretne fragmenty, np. wieszaki lub szafę, oraz taśmy LED. Te ostatnie możesz ukryć pod szafkami, półkami lub ozdobami wiszącymi w przedpokoju. Odpowiednio zaaranżowane światło i cień mogą stworzyć bardzo przytulne wnętrze, zwłaszcza w połączeniu z kamiennymi lub ceglanymi okładzinami ścian.