Data publikacji:

Jaki saturator do wody gazowanej?

Metal malujemy nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dla zabezpieczenie go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi woda i wilgoć, które są przyczyną powstawania rdzy. Radzimy jaka farba do metalu jest najlepsza.

saturator
Słowo saturator wciąż jeszcze kojarzy się wielu osobom z czasami PRL. Urządzenia ta pojawiały się na ulicach podczas imprez masowych oraz świąt, pozwalając spragnionym klientom spróbować gazowanej wody z sokiem, która była robiona na miejscu, niestety bardzo często w mało higienicznych warunkach. Saturatory, albo inaczej syfony, pojawiały się też w zwykłych domach. Z racji trudnego dostępu do orzeźwiających napojów w sklepach, były często jedynym sposobem na ich skosztowanie. Dzięki bogatemu wyborowi napojów na półkach, przez długi czas wydawało się, że saturator do wody gazowanej odszedł do lamusa, ale w ostatnich latach urządzenia te wracają do domów, w bardzo atrakcyjnej i ergonomicznej formie, z dodatkową funkcjonalnością.

Czym jest domowy saturator do wody mineralnej?

Saturator jest urządzeniem, które pozwala w domowych warunkach wyprodukować wodą gazowaną. Zasada jego działania jest prosta i sprowadza się do rozpuszczenia w zwykłej wodzie dużych ilości dwutlenku węgla, który odpowiada za powstawanie orzeźwiających bąbelków. Gaz jest przechowywany pod dużym ciśnieniem w specjalnych metalowych pojemniczkach/nabojach, które wymienia się po opróżnieniu ich zawartości. Na większą skalę w podobny sposób produkuje się wodę gazowaną w przemyśle spożywczym.

Saturator domowy a syfon – różnice i przeznaczenie

Domowe saturatory do wody dzielimy na dwa rodzaje produktów. Pierwszym z nich są tzw. syfony, a więc butelki, najczęściej wykonane ze szkła, które można w łatwy sposób przenosić i korzystać z nich bez jakiegokolwiek zasilania. Gaz rozpuszczony jest w wodzie w trakcie jej nalewania do szklanki za pomocą mechanizmu uwalniającego go z niewielkich nabojów. Są one dobrym rozwiązaniem, jeżeli korzystamy z nich dość sporadycznie.

Naboje do syfonów sprzedawane są najczęściej w zestawach z wieloma sztukami. Pojedynczy egzemplarz wystarczy najczęściej do wzbogacenia CO2 pojedynczego litra wody. W większości przypadków naboje są uniwersalne i z jednego modelu skorzystamy w spr

Pojedynczy ładunek wystarczy na wzbogacenie CO2 około jednego litra wody. Jeżeli woda zacznie tracić swoje właściwości, będziemy wiedzieć, że pora wymienić wkład z gazem. Warto podkreślić, że naboje są w pełni uniwersalne i skorzystamy z nich w praktycznie dowolnym modelu syfonu.

Drugą klasę urządzeń stanowią duże saturatory domowe. W swojej formie przypominają one ekspresy do kawy. Zamiast kubków lub szklanek najczęściej wstawia się w nie jednak dedykowane butelki, które po wypełnieniu możemy zabrać ze sobą np. do pracy, bez potrzeby kupowania w sklepie butelkowanego napoju. Warto zaznaczyć, że są to bardzo trwałe i estetyczne pojemniki. Wykonuje się je ze szkła lub wytrzymałego materiału, dzięki temu posłużą nam wiele lat.

Saturatory domowe przeznaczone są dla osób, które w tygodniu spożywają duże ilości wody mineralnej. Urządzenia są bardziej wydajne, ponieważ wykorzystują duże zbiorniki na gaz, wystarczające nawet na kilkadziesiąt litrów napoju. Cena pojedynczego zbiorniczka wynosi kilkadziesiąt złotych. Niestety każdy z wiodących producentów używa w tym przypadku własnego standardu, tak więc jesteśmy ograniczeni, jeżeli chodzi o wybór wkładów z CO2. Aby zmniejszyć liczbę odpadków, niektórzy wytwórcy oferuje możliwość ponownego ładowania gazem zużytych zbiorników.

Należy pamiętać, że saturatory domowe wymagają stałego miejsca w kuchni, a czasami nawet dostępu do zewnętrznego zasilania. W zamian za to oferują wiele dodatkowych funkcji, takich jak np. regulacja stężenia gazu w wodzie.

Czemu warto kupić saturator domowy?

Przedstawiliśmy już najważniejszy atut tych urządzeń, jakim są oszczędności. Jeżeli jesteśmy fanami butelkowanej wody gazowanej oraz napojów, i stanowią one stały element naszej codziennej diety, koszt zakupu sprzętu oraz wkładów zwróci się w dość szybkim tempie. Dodatkowo dzięki butlom wielorazowego użytku ograniczmy znacząco ilość zużywanego plastiku, co jest ważne zwłaszcza dla osób dbających o przyszłość planety.

Woda z saturatora nie musi też być nudna, bowiem bardzo łatwo możemy dodać do niej syropy, świeżo wyciśnięte soki lub kawałki owoców, tworząc pozbawioną zbędnego cukru alternatywę dla gazowanych napojów, które wypełnione są konserwantami i barwnikami. Gazowana woda jest też podstawą wielu koktajli i drinków, użyjemy jej więc z powodzeniem podczas domowych przyjęć i imprez.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze saturatora do wody mineralnej?

  • Wygląd i materiały – domowe saturatory mogą być interesującym ozdobnym akcentem w naszej kuchni. Ich obudowy wykonane są najczęściej z eleganckiego metalu lub tworzywa sztucznego w różnych kolorach. Poza tym odznaczają się bardzo gustownym i minimalistycznym designem, który pasuje do większości pomieszczeń. 
  • Ergonomia – podczas zakupu sprawdzamy objętość dołączonej butelki, dbając o to, by była dopasowana do codziennych potrzeb. Zazwyczaj wlejemy do niej maksymalnie od 0.5 do 1 litra wody. W razie uszkodzenia pojemnika upewniamy się, czy możemy dokupić dodatkowy. Niektórzy producenci oferują zestawy z dwoma butlami. Istotny jest też rodzaj używanego przez saturator zbiornika na gaz. Chodzi tu oczywiście o jego wydajność i cenę. Koszt wymiany wkładów powinien być zawsze brany pod uwagę, jeżeli chodzi o opłacalność danego modelu. 
  • Dodatkowe opcje – bardzo przydatną opcją będzie z pewnością możliwość natężenia stężenie CO2 w wodzie, niektórzy preferują bowiem tylko lekko gazowane napojem. Przydatny będzie też wskaźnik naładowania wkładu z gazem. 
  • Cena – większość saturatorów domowych dostępnych jest w cenie od około 200 do 500 złotych. Droższe modele to designerski sprzęt, którego zaletą jest niezwykle atrakcyjny wygląd oraz wykonanie z niezwykle wysokiej jakości materiałów.
Autor: Michał Kułakowski