Data publikacji:

Sony Xperia 1V vs Samsung Galaxy S24 Ultra – porównanie smartfonów

Sony Xperia 1V czy Samsung Galaxy S24 Ultra to najnowsze flagowce, które otrzymały topową specyfikację. Sprawdzamy, który z tych telefonów okaże się lepszy w bezpośrednim porównaniu!
sony xperia 1v czy samsung galaxy s24 ultra

Ekran i obudowa

Sony Xperia 1V  została wyposażona w 6,5-calowy wyświetlacz z rozdzielczością 1644x3840 px oraz odświeżaniem 120 Hz. Panel OLED charakteryzuje się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, a także ostrością. Obudowa smartfona została wykonana z aluminium, natomiast plecki pokryto szkłem Gorilla Glass Victus.
W przypadku Samsunga Galaxy S24 Ultra mamy do dyspozycji 6,8-calowy wyświetlacz z rozdzielczością 1440x3120 px. Panel LTPO AMOLED ma odświeżanie 120 Hz oraz maksymalną jasność wynoszącą 2600 nitów. W nowym telefonie zastosowano obudowę wykonaną z tytanu. Plecki standardowo są szklane. Przedni panel zabezpieczono nowym rodzajem szkła Gorilla Glass Armor, które ma być dużo mniej podatne na zarysowania oraz uderzenia.
Pod względem jakości obrazu oba modele oferują dość zbliżoną jakość. Sony Xperia 1V ma zagęszczenie pikseli na poziomie 643 ppi, co jest niesamowitym wynikiem! Samsung ma 505 ppi, co również należy uznać za bardzo dobry rezultat. Wymagający użytkownicy zarówno w jednym, jak i drugim przypadku nie będą rozczarowani. Samsung dodatkowo wspiera obsługę rysika S-Pen, który znacznie zwiększa funkcjonalność.

Procesor, pamięć RAM i bateria

Sony Xperia 1V pracuje w oparciu o procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, który otrzymał 12 GB pamięci RAM. Bateria o pojemności 5000 mAh może być ładowana z maksymalną mocą 30W. Samsung Galaxy S24 Ultra otrzymał nowszą jednostkę Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 działającą z 12 GB pamięcią RAM. Akumulator w tym smartfonie również ma pojemność 5000 mAh, natomiast moc szybkiego ładowania wynosi 45W.
Telefony w bezpośrednim zestawieniu wypadają dość podobnie, choć nie da się ukryć, że nowa jednostka Snapdragon 8 Gen 3 jest trochę szybsza. Czy będzie to zauważalne w codziennym użytkowaniu? Raczej nie, jednak przy montowaniu filmów, obróbce zdjęć, a także korzystaniu narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję te różnice mogą być już odczuwalne. Przewaga Galaxy S24 Ultra nie jest ogromna, ale dla bardzo wymagających użytkowników może to być argument przemawiający za Samsungiem.
W przypadku baterii jest bardzo podobnie. Jeden intensywny dzień użytkowania jest do osiągnięcia w przypadku obu modeli. Jeśli chodzi o szybkie ładowanie to Galaxy S24 Ultra będzie odrobinę szybszy, jednak te różnice nie powinny przekroczyć kilku minut.

Aparaty fotograficzne

Sony Xperia 1V to smartfon fotograficzny, który korzysta z unikalnych rozwiązań. Główna kamera ma matrycę 48 Mpix i obiektyw ze światłem f/1.9. Teleobiektyw z 12-megapikselową matrycą ma zmienną ogniskową w zakresie 3,5x - 5x. Światło f/2.3 i f/2.8 gwarantuje bardzo dobrą jakość nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Zestaw dopełnia 12-megapikselowy aparat szerokokątny ze światłem f/2.2.
Samsung Galaxy S24 Ultra prezentuje się jeszcze ciekawiej, bo główna matryca ma rozdzielczość 200 Mpix. Obiektyw ze światłem f/1.7 spokojnie poradzi sobie z nocnymi zdjęciami. Wysoki poziom szczegółowości, to cecha charakterystyczna tego aparatu. Ale to nie koniec! Nowy teleobiektyw 50-megapikselowy ma światło f/3.4 i 5-krotne przybliżenie optyczne. Drugi teleobiektyw to konstrukcja 10-megapikselowa ze światłem f/2.4 i 3-krotnym przybliżeniem optycznym. Na pokładzie smartfona nie mogło zabraknąć 12-megapikselowego aparatu szerokokątnego ze światłem f/2.2.
Mimo że specyfikacje obu telefonów diametralnie się różnią, to trzeba przyznać, że jeden, jak i drugi model w tym pojedynku wychodzi obronną ręką. Teleobiektyw ze zmienną ogniskową  tak naprawdę daje nam dwa aparaty w jednym. Choć jakość zdjęć jest bardzo dobra, to Samsung nieznacznie wygrywa szczegółowością oraz bardzo dobrą pracą w trudnych warunkach oświetleniowych.
Kropkę nad i w tym modelu stawiają nowe funkcje sztucznej inteligencji pozwalające na uzyskanie lepszej jakości, a także umożliwiające obróbkę zdjęć i wycinanie obiektów z fotografii w mgnieniu oka. Pod względem możliwości fotograficznych Samsung Galaxy S24 Ultra jest odrobinę lepszy.

Sony Xperia 1V czy Samsung Galaxy S24 Ultra? Który smartfon wybrać?

Mogłoby się wydawać, że w tym porównaniu Samsung Galaxy S24 Ultra zmiażdży swojego konkurenta. Ale okazuje się, że Sony Xperia 1V jest świetnym smartfonem, którym warto się zainteresować. Mimo starszego procesora jest on w stanie działać szybko i bezproblemowo. Do fotografii mobilnej oba telefony są świetne, choć Samsung ze względu na większą szczegółowość  okazuje się trochę lepszy.
Jednak trzeba powiedzieć jasno, że oba telefony są dobrym wyborem. Samsung ma lepszą wydajność oraz trochę większy wyświetlacz, co wpływa na komfort użytkowania. Sony Xperia 1V to z kolei wszechstronny telefon, idealny do codziennego użytkowania i tworzenia rozmaitych treści. Musimy ogłosić w tym porównaniu remis, bo trudno wskazać jednoznacznego zwycięzcę.
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.