Data publikacji:

Nie sprawdzaj czy wyłączyłeś żelazko! Inteligentne gniazdko zrobi to za Ciebie!

Inteligentne gniazdko to jedno z najpopularniejszych i jednocześnie najtańszych rozwiązań stosowanych w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Wyjaśniamy, jak działa ta technologia, a także jakie smart gniazdka są warte uwagi.
inteligentne gniazdko

Czym jest inteligentne gniazdko?

Inteligentne gniazdko to specjalny adapter wpinany w kontakt, który ma za zadanie kontrolować prąd dostarczany do podłączonych urządzeń. Dzięki wbudowanemu modułowi WiFi i dedykowanej aplikacji możesz zdalnie podejrzeć czy dany sprzęt jest włączony. Kontrolowanie może odbywać się również za pomocą komend głosowych, co jest dodatkowym ułatwieniem. Ceny inteligentnych gniazdek zaczynają się już od około 30 złotych, dlatego nie jest to duży wydatek, a może znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie i co ważne pomóc zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Jak działa inteligentne gniazdko? 

Inteligentne gniazdko ma wbudowany moduł WiFi, który łączy się z domową siecią bezprzewodową, a następnie z dedykowaną aplikacją. Niektóre modele łączą się z koncentratorem i jest on niezbędny, aby cały system działał poprawnie. Koncentrator to urządzenie, które jest centrum dowodzenia, które łączy wszystkie sprzęty Smart znajdujące się w domu. Można powiedzieć, że jest to pomost pomiędzy wtyczką, a routerem.
Inteligentne gniazdko jest niezwykle proste w obsłudze. Adapter wystarczy umieścić w kontakcie, a następnie podłączyć urządzenie. Konfiguracja odbywa się już w aplikacji mobilnej, w której należy połączyć się z routerem wpisując hasło dostępu. Po chwili zostanie nawiązane połączenie, a użytkownik może natychmiast przystąpić do korzystania z gniazdka. Niektóre wtyczki działają z Asystentami głosowymi takimi jak Alexa, Asystent Google czy Siri. Aby z nich korzystać trzeba włączyć w ustawieniach odpowiednią opcję.

Zalety korzystania z inteligentnych gniazdek w domu

Nie wszystkie urządzenia znajdujące się w domu są Smart, przez co nie mamy możliwości dostępu do nich z poziomu smartfona czy tabletu. Inteligentne gniazdko sprawia, że każdy sprzęt podłączony do niego może być kontrolowany.
Oczywiście sterowanie jest ograniczone i nie mamy tak dużych możliwości jak w przypadku pełnoprawnych inteligentnych urządzeń. Ale sam fakt, że możemy włączyć, bądź wyłączyć żelazko, czajnik, mikrofalę, czy inny sprzęt jest ogromnym udogodnieniem. Warto dodać, że można to zrobić będąc również poza domem np. w galerii handlowej. Konieczne jest jedynie połączenie z internetem.
Wskaźnik zużycia energii dostępny w dedykowanej aplikacji to także ogromna zaleta inteligentnego gniazdka. Na podstawie zebranych informacji możesz wyciągnąć wnioski i zmienić sposób użytkowania, który wpłynie na niższe zużycie energii, a tym samym oszczędność pieniędzy. Inteligentne gniazdko WiFi są nieodłącznym elementem automatyzacji domu i świetnie współpracują z inteligentnymi żarówkami oraz przełącznikami.
Mając inteligentne gniazdko nie musisz już zastanawiać się, czy wyłączyłeś żelazko. Wystarczy spojrzeć na ekran smartfona i po chwili wszystko będzie jasne. Wystarczy nacisnąć przycisk wyłączenia i nie musisz specjalnie wracać do swojego mieszkania, aby wyłączyć urządzenie. To jedna z największych zalet tego typu akcesoriów.

Czy inteligentne gniazdka mają jakieś wady?

Inteligentne gniazdka raczej nie mają większych wad. Jedyną jaką można dostrzec, to brak jednolitego wsparcia dla poszczególnych systemów inteligentnego domu. Niektóre gniazdka wspierają Google Home, a jeszcze inne Apple HomeKit. Podczas wyboru trzeba mieć to na uwadze, ponieważ do działania wszystkich systemów konieczne jest posiadanie systemów, które integrują się w jednym systemie Smart Home. Wybór poszczególnych modeli może warunkować w przyszłości konieczność stosowania produktów danej marki.

Porównanie popularnych modeli inteligentnych gniazdek na rynku

Aqara Gniazdko Smart Plug

Agara Smart Plug to jedno z popularniejszych gniazdek inteligentnych na rynku. Użytkownicy decydują się na jego zakup głównie względu na atrakcyjną cenę oraz bardzo dobrą funkcjonalność. Gniazdko Agara współpracuje z systemem Apple HomeKit, Google Assistant oraz Amazon Alexa. Producent zastosował funkcję wykrywanie przeciążenia, która w razie potrzeby odcina energię od urządzenia.

Gise Smart Plug

Inteligentne gniazdko Tuya jest jednym z najtańszych na rynku. Do kontrolowania urządzeniami konieczne jest zainstalowanie aplikacji Gise, Smart Life lub Tuya. Użytkownik może tworzyć hamonogram pracy, a także kontrolować grupy urządzeń. Funkcja pomiaru energii, napięcia i mocy pozwala na kontrolowanie zużycia energii oraz poprawnej pracy poszczególnych sprzętów. To gniazdko WiFi Tuya zebrało dużo bardzo dobrych opinii, dlatego warto się nim zainteresować.
Bardzo dobre gniazdko Smart Home nie kosztuje majątku, a jest bardzo funkcjonalne. Wśród wielu funkcji mamy m.in możliwość ustawienia harmonogramu, czy kontroli głosem.

Meross Inteligentne gniazdko

Niewielkie gniazdko po podłączeniu jest praktycznie niezauważalne. Użytkownik oprócz sterowania z poziomu aplikacji może sterować głosem za pośrednictwem Siri, Amazon Alexy lub Asystenta Google.

Tessan inteligentne gniazdko ścienne

Do gniazdko ścienne na tle innych wyróżnia się tym, że oferuje 3 porty AC oraz 3 porty USB typu A. Dzięki temu podłączymy do niego wiele urządzeń i będziemy mogli nimi sterować!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.