Data publikacji:

Samsung Galaxy S24 Ultra czy iPhone 15 Pro Max? Porównanie flagowców

Samsung Galaxy S24 Ultra czy iPhone 15 Pro Max to najnowsze flagowce z absolutnie topową specyfikacją. Sprawdzamy, który z tych modeli będzie lepszym wyborem! Porównujemy wydajność, wygląd oraz możliwości fotograficzne telefonów.
iphone 15 pro max vs samsung galaxy s24 ultra

Obudowa i ekran

Już na wstępie warto powiedzieć, że oba smartfony względem swoich poprzedników zostały znacząco ulepszone. Urządzenia wykonano z tytanu, co zwiększa ich wytrzymałość i jednocześnie zachowuje niską masę. Samsung Galaxy S24 Ultra waży 232 gramy, a jego obudowa ma grubość 8,6 mm. Ponadto mamy zastosowany ekran Dynamic LTPO AMOLED 2X o przekątnej 6,8 cala i rozdzielczości 1440x3120 px. Jak przystało na flagowca, mamy tutaj częstotliwość odświeżania 120 Hz, a także wsparcie dla HDR 10+. Szczytowa jasność 2600 nitów pozwala na komfortowe korzystanie w praktycznie każdych warunkach.
iPhone 15 Pro Max również ma tytanową obudowę i waży trochę mniej bo 221 gramów. Grubość obudowy wynosi 8,3 mm. W codziennym użytkowaniu te różnice nie powinny być aż tak zauważalne. W smartfonie Apple zastosowano panel LTPO Super Retina XDR OLED o przekątnej 6,7 cala i rozdzielczości 1290x2796 px. Oczywiście mamy również odświeżanie 120 Hz, a także wsparcie dla Dolby Vision i HDR 10. Maksymalna jasność wynosi 2000 nitów, co jest trochę gorszym wynikiem niż w przypadku Samsunga.
Warto dodać, że oba smartfony zabezpieczono przed wodą zgodnie z certyfikatem IP68. W Samsungu Galaxy S24 Ultra dodatkowo w obudowie jest schowany dedykowany rysik, który idealnie sprawdza się przy tworzeniu odręcznych notatek, czy rysowaniu.

Wydajność i praca na baterii

Sercem Samsunga Galaxy S24 Ultra jest procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, który współpracuje z 12 GB pamięcią RAM. W iPhonie 15 Pro Max zastosowano procesor Apple A17 Pro, który współpracuje z 8 GB pamięcią RAM. Trudno jednoznacznie wskazać, który ze smartfonów jest szybszy, choć minimalnie lepszy może okazać się telefon Apple. Świetna optymalizacja systemu iOS sprawia, że granie nawet w najbardziej wymagające gry nie stanowi najmniejszego problemu.
Bateria w Samsungu Galaxy S24 Ultra ma pojemność 5000 mAh, co pozwoli na spokojne dwa dni użytkowania. Dodatkowo mamy możliwość szybkiego ładowania z mocą 45W. Po około 30 minutach urządzenie będzie naładowane do 65%. W iPhonie 15 Pro Max mamy mniejszy akumulator o pojemności 4441 mAh, jednak czas pracy powinien być zbliżony do Samsunga.
Sekretem Apple jest doskonała optymalizacja systemu oraz energooszczędne podzespoły. Słabą stroną tego telefonu jest jednak szybkie ładowanie, które po 30 minutach dostarczy tylko 50% energii. Na tym polu Samsung zyskuje delikatną przewagę.

Aparaty fotograficzne

To zdecydowanie najciekawsza część naszego porównania! Samsung Galaxy S24 Ultra ma aż cztery aparaty fotograficzne. Główna kamera dysponuje matrycą 200 Mpix i obiektywem ze światłem f/1.7. Dzięki tak dużej liczbie pikseli szczegółowość obrazu jest doskonała. Ale to nie koniec, ponieważ teleobiektyw 50-megapikselowy ma światło f/3.4 i 5-krotne przybliżenie optyczne.
Drugi teleobiektyw korzysta z matrycy 10 Mpix i obiektywu ze światłem f/2.4 i 3-krotnym przybliżeniem optycznym. Zestaw dopełnia 12-megapikselowa kamera szerokokątna. Warto dodać, że w nowych Samsungach bardzo duży nacisk postawiono na wsparcie sztucznej inteligencji. Efektem tego jest jeszcze lepsza jakość zdjęć, a także możliwość łatwiejszej obróbki.
iPhone 15 Pro Max swojemu konkurentowi nie ustępuje ani na krok. Mimo że główny aparat ma matrycę 48 Mpix i światło f/1.8, to również prezentuje doskonałą jakość obrazu. Nowy teleobiektyw 12-megapikselowy z obiektywem 120 mm pozwala na 5-krotne przybliżenie obraz bez straty jakości. Światło f/2.8 sprawia, że zdjęcia będą bardzo dobre również w słabych warunkach oświetleniowych. Trzeci aparat to standardowa konstrukcja szerokokątna z matrycą 12 Mpix i obiektywem ze światłem f/2.2.
Nowością w iPhonie 15 Pro Max jest możliwość nagrywania w jakości Apple ProRes oraz płaskim profilu LOG, który znacznie ułatwia kolorowanie materiałów w postprodukcji. Dodatkowo mamy specjalny tryb akcji, a także tryb filmowy. Możliwości nowego telefonu Apple są doskonałe! W tej części porównania nie jesteśmy wskazać, który z telefonów jest lepszy, ponieważ oba mają bardzo dużo do zaoferowania!

Samsung Galaxy S24 Ultra czy iPhone 15 Pro Max? Który smartfon wybrać?

Zarówno Samsung, jak i Apple wynieśli swoje telefony na zupełnie nowy poziom jakości zaczynając od obudowy, a kończąc na aparatach fotograficznych. Nie można jednoznacznie powiedzieć, który z tych modeli jest lepszy, ponieważ jeden, jak i drugi jest świetny pod praktycznie każdy względem.
Osoby, które szukają nowego telefonu powinny przede wszystkim wziąć pod uwagę systemy operacyjne. Android 14 w Samsungu Galaxy S24 Ultra działa bardzo dobrze i przede wszystkim można go dowolnie personalizować. Swoboda w korzystaniu i dokonywaniu własnych ustawień jest znakomita. System iOS, mimo wielu zmian w ostatnich latach, nadal jest dość zamknięty i z pewnością nie będzie idealnym wyborem dla każdego. Ale na pewno na jego plus działa płynność działania oraz prosty i intuicyjny interfejs.
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.