Jak wybrać telewizor do transmisji sportowych?

Kibic sportowy nie musi wcale zasiadać na trybunach stadionów, żeby być w samym centrum wydarzeń. Dzięki nowoczesnym telewizorom można poczuć się prawie jak na murawie boiska czy na torze. Jednak jaki telewizor będzie najodpowiedniejszy do transmisji sportowych?
Dla wielu kibiców zbliżająca się wielka impreza sportowa to dobry pretekst, żeby wymienić telewizor na nowy i cieszyć jeszcze lepszym obrazem i dźwiękiem podczas transmisji z zawodów. Mecz piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, Igrzyska Olimpijskie czy rajdy samochodowe mogą dostarczyć jeszcze większych emocji, jeśli będą obserwowane na odpowiednim sprzęcie. Niestety po wejściu do sklepu RTV większość klientów czuje się przytłoczona dużym wyborem telewizorów — dostępne są nie tylko różne wielkości i marki, lecz także różne technologie i parametry. Jednak który model będzie najlepszy, jeśli zależy nam na transmisjach sportowych? Decyzja nie jest łatwa. Dlatego podpowiadamy, jak wybrać telewizor: czy ważna jest jedynie rozdzielczość HD i czy za pomocą każdego nowoczesnego odbiornika telewizyjnego możliwy jest odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Oto nasze kompendium dla miłośnika transmisji sportowych.

Jak wybrać telewizor, czyli dylemat kibica

Współczesny rynek odbiorników telewizyjnych  to cała gama modeli wyposażonych nie tylko w najnowocześniejsze technologie i rozwiązania, lecz także oferujących dodatkowe funkcje i możliwości. Dlatego dylemat, jakiego rodzaju wybrać telewizor, wcale nie łatwo rozstrzygnąć. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, od wielkości pomieszczenia, w jakim będziemy użytkowali odbiornik TV, a także od tego, co najczęściej będziemy oglądali. Transmisje sportowe są tu już pewnym wyznacznikiem, który będzie determinował nasz wybór.

Nowoczesny telewizor 50 cali lub o każdej innej wielkości ekranu może być wyposażony w wiele różnych funkcji, z których część może być bardzo przydatna, jeśli chodzi o transmisje sportowe. Wybierając konkretny model, warto zdecydować się na taki, w którym zastosowano najnowsze technologie, poprawiające zarówno odbiór obrazu, jak i dźwięku. Trzeba pamiętać, że branża RTV rozwija się błyskawicznie i rozwiązania, które dziś są innowacyjne, za kilka lat będą powszechne, a na rynku pojawią się nowe. Mimo wszystko kupujemy telewizor z myślą o jak najdłuższym użytkowaniu i warto zadbać o to, żeby nie zestarzał się zbyt szybko. Przejdźmy jednak do konkretnych funkcji, jakie powinny znaleźć się w odbiorniku każdego miłośnika sportu.

Transmisje sportowe mają swoje prawa

To nie jest tylko pusty slogan. Na pewno wielu miłośników transmisji sportowych zauważyło, jak niekomfortowo ogląda się relacje z zawodów lub meczów w kiepskiej jakości telewizorze. Tymczasem transmisje te rządzą się rzeczywiście innymi prawami niż na przykład informacyjne programy telewizyjne. Przede wszystkim najczęściej mamy do czynienia z szybkim ruchem, z błyskawicznie zmieniającymi się ujęciami. Jeśli chcemy, żeby obraz był płynny i wyraźny, warto zwrócić uwagę na parametry związane z odświeżaniem matrycy. Niektóre modele mają także technologie, które optymalizują obraz pod tym kątem, a nawet pozwalają ustawić specjalny tryb sportowy (na przykład niektóre modele Samsunga).
Nawet posiadanie telewizora 50 cali może nie gwarantować najwyższego komfortu oglądania wydarzeń sportowych. Jeśli zależy nam na jak najlepszych doznaniach wizualnych, najlepiej zdecydować się na model telewizora z zakrzywionym ekranem, który zapewnia poszerzone pole widzenia, zwiększa głębię obrazu, a widz ma wrażenie, że znajduje się w centrum wydarzeń. Następną kwestią jest dźwięk. Nawet najlepsza jakość telewizji cyfrowej może nie zapewnić wysokiej jakości sygnału audio. Wszystko dlatego, że w wielu bardzo cienkich modelach nie ma po prostu miejsca na dobre głośniki. Dlatego jedna kwestia to, jak wybrać telewizor, a druga — jakie dobrać do niego zestawy głośnikowe. Warto zdecydować się na soundbar, a przynajmniej na dobrej klasy kino domowe. Dodatkowo, jeśli zależy nam na transmisjach dostępnych za pomocą internetu, należy zwrócić uwagę, czy dany model telewizora można podłączyć do sieci. To jednak nie wszystko, ponieważ jedną z ważniejszych kwestii w przypadku komfortowego oglądania transmisji sportowych jest wielkość ekranu. Czy jednak rzeczywiście trzeba się decydować od razu na zakup telewizora 50 cali lub większego?    

Czy wystarczy telewizor 50 cali?

Łatwo się domyślić, że im większy ekran, tym lepsze doznania wizualne podczas oglądania na przykład meczu piłkarskiego. Ustawiając w pokoju telewizor 50 cali, a nawet 65 czy 88, możemy poczuć się, jakbyśmy byli na stadionie. Tyle przynajmniej w teorii. Jeśli nasz pokój jest mały i ustawimy w nim bardzo duży telewizor, oglądanie transmisji sportowych może stać się koszmarem, a nie przyjemnością. Dlatego kwestia, jak wybrać telewizor, powinna być rozpatrywana także z uwzględnieniem tego, jaka odległość zostanie zapewniona między ekranem a widzem. Jeśli zdecydujemy się na wspomniany już telewizor 50 cali, przy rozdzielczości HD należy zapewnić odległość od ekranu w granicach 3‒4,5 m, a przy full HD to 2‒3,2 m. W tym ostatnim przypadku zasada jest taka, że odległość od widza mnożymy razy 25, otrzymując tym samym optymalną wielkość ekranu. W ten oto sposób pojawiła nam się kwestia związana z rozdzielczością HD. To także istotne zagadnienie.

Rozdzielczość HD to nie wszystko!

Jeszcze kilkanaście lat temu szczytem marzeń było posiadanie telewizora o rozdzielczości HD, czyli 720x1280 pikseli (HD ready), lecz szybko się to zmieniło. Nadeszła era full HD 1920x1080 pikseli, która przez wiele lat dominowała, aż w końcu zaczęły pojawiać się standardy ultra HD, 4K, super ultra HD czy SUHD. Warto dodać, że rozdzielczość to podstawowy parametr, na jaki należy zwracać uwagę, kupując telewizor. Im jest wyższa, tym obraz jest bardziej szczegółowy. Idąc tym tropem, powinniśmy wybrać do oglądania meczów jeden z najnowszych standardów. Niestety obecnie w Polsce żadna stacja telewizyjna nie nadaje sygnału w bardzo wysokich rozdzielczościach i nie możemy ich odbierać, nawet mając telewizję cyfrową. Nadawanie takich sygnałów jest dopiero w planach na świecie. Nie oznacza to jednak, że trzeba poprzestać na rozdzielczości HD. Jeśli myślimy przyszłościowo, warto już teraz zaopatrzyć się w telewizor z wyższą rozdzielczością, by za kilka lat móc oglądać transmisje w najlepszej jakości obrazu.

Naziemna telewizja cyfrowa a nowy telewizor

Na koniec warto jeszcze poświęcić kilka zdań kwestii sygnału telewizyjnego, a konkretnie zagadnieniu, jakim jest naziemna telewizja cyfrowa. Nie wszyscy są klientami telewizji kablowych czy platform satelitarnych, nie wszyscy też oglądają telewizję za pośrednictwem internetu. Wiele osób korzysta z naziemnego cyfrowego sygnału telewizyjnego. O ile kilka lat temu dostępne były jeszcze w sprzedaży starsze modele telewizorów, które nie miały wbudowanego tunera DVB-T i konieczne było dokupowanie zewnętrznego urządzenia do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, o tyle obecnie taki tuner to już standard. Warto tylko pamiętać, żeby zaopatrzyć się także w odpowiednią antenę DVB-T.

Miłośnicy transmisji sportowych mają zazwyczaj wyższe wymagania, jeśli chodzi o jakość obrazu czy dźwięku niż przeciętny widz. Dlatego szczególnie dla nich kwestia, w jaki sposób wybrać telewizor, wiąże się z analizą wielu różnych parametrów, które będą wpływać na jakość transmisji i komfort oglądania. Warto jednak podjąć ten trud, by potem móc cieszyć się niezwykłymi doznaniami nie tylko sportowymi, lecz także wizualnymi.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły