Data publikacji:

Jakie wyróżniamy chwyty myszki? Jaką myszkę do jakiego chwytu? 

Myszka jest naszym nieodłącznym elementem wyposażenia prawie każdego komputera, trudno sobie bez niej wyobrazić życie, bowiem wydaje się naturalnym przedłużeniem naszych dłoni. Chociaż większość z nas korzysta z gryzonia kompletnie instynktownie nie zastanawiając się szczególnie nad ułożeniem palców i dłoni, nie wszyscy obsługują go w taki sam sposób. Istnieje tutaj kilka mniej standardowych metod, które zostały opracowane głównie przez graczy, pragnących polepszyć swoje osiągi w ulubionych tytułach, a także zyskać większy komfort podczas intensywnej i emocjonującej zabawy. Przyjrzyjmy się więc każdemu z nich. 
chwyt myszki
Popularne chwyty myszki dzielimy na trzy podstawowe typy, ich nazwy pochodzą wprost z języka angielskiego – palm grip, claw grip i fingertip grip. 

Palm grip (chwyt pełną dłonią)

Najpopularniejszy sposób obsługi myszki, użytkownicy kładą całą dłoń na obudowie myszki i jej klawiszach. Kciuk i mały palec dotykają bocznej części gryzonia. Metoda ta pozwala odciążyć stawy i nadgarstek, zapewniając wysoki komfort i umożliwiając wykonywanie szybkich ruchów urządzeniem. 
Chwyt można dodatkowo podzielić na dwie alternatywne wersje. W wariancie klasycznym, palec wskazujący obsługuje naprzemiennie zarówno lewy klawisz, jak i rolkę, podczas gdy palec środkowy i serdeczny spoczywają na prawym klawiszu. W drugiej wersji, lewy klawisz naciska palec wskazujący, rolkę przewija środkowy, a prawy przycisk naciska wyłącznie serdeczny. U większości użytkowników rozwiązanie to daje jednak stosunkowo mniejszą kontrolę nad gryzoniem.

Jaka myszka do palm grip?

Chwyt pełną zalecany jest do codziennego użytku, korzysta z niego również wielu graczy bawiących się z grami w niskiej rozdzielczości sensora urządzenia. Do palm gripu zalecane są przede wszystkim duże myszki o wyprofilowanej obudowie, jeżeli chodzi o tego typu konstrukcje niezastąpione pozostają modele stricte gamingowe.

Claw grip (chwyt szponowy)

Niestandardowa metoda trzymania myszki, użytkownik podkurcza tutaj palce, przez co jego dłoń przywodzi na myśl zakrzywione pazury. Klawisze myszki dotykane są wyłącznie czubkami palca wskazującego i środkowego lub serdecznego (w zależności od preferencji i konieczności korzystania z rolki). Także kciuk i mały palec dotykają bocznej obudowy gryzonia jedynie swoim opuszkami, z podstawą myszki kontaktuje się też śródręcze.
Metoda claw grip jest stosowana przez wszystkim przez graczy bawiących się z urządzeniami z sensorami o bardzo wysokiej czułości, ułożenie ręki daje maksymalną kontrolę nad kursorem oraz postacią w grze, zwiększa też szybkość z jaką naciskamy klawisze. Minusem chwytu jest to, że obciąża on mocno i męczy dłoń i nadgarstek.

Jaka myszka do claw grip?

Do claw gripa zaleca się wyłącznie myszki gamingowe, powinny one charakteryzować się wysokim profilem, symetrycznym kształtem oraz nieco dłuższą konstrukcją z grzbietem cofniętym w tył. Klawisze powinny być też lekko wgłębione, aby łatwo nie zsuwały się z nich palce.

Fingertip grip (chwyt czubkami palców)

Jest to metoda pośrednia między dwoma wymienionymi już chwytami. Palce są ułożone płasko na myszce, ale nie opierają się na nie w całości, a śródręcze pozostaje uniesione. Gryzonia operujemy czubkami palców i nadgarstkiem. Tu również wyróżniamy dwa warianty chwytu, w zależności od tego, którym palcem obsługujemy rolkę, a także to jak wysoko podnosimy rękę i czy kciuk dotyka blatu biurka.

Jaka myszka do fingertip grip?

Ten rodzaj chwytu zapewnia bardzo dobrą kontrolę nad gryzoniem, także tym korzystającym z bardzo czułego sensora. Z metody skorzystają z powodzeniem zarówno gracze, jak i przeciętni użytkownicy, choć komfort dłoni nie jest tu aż tak wysoki, jak w przypadku chwytu pełną dłonią. Do stosowania fingertip grip zaleca się niewielkie modele o niskim profilu

Dlaczego warto poeksperymentować z chwytami myszki?

Nawet jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do obsługi myszki w konkretny sposób, warto wypróbować jedną z wymienionych metod, kto wie, być może przypadną nam do gustu. Niewykluczone także, że nieco inny chwyt poprawi komfort korzystania z gryzonia, a także osiągane wyniki w grach.
Zdjęcie: Envato Elements