Data publikacji:

Jaka wysokość odpływu do pralki? Jak podłączyć pralkę do odpływu?

Aby uniknąć problemów i usterek z działaniem nowej pralki, urządzenie należy poprawnie podłączyć oraz wypoziomować. Na szczęście do wykonania tej czynności nie potrzeba skomplikowanej wiedzy i narzędzi, umówienie wizyty fachowców jest również kompletnie zbędne w tym przypadku. Jednym z kluczowych aspektów operacji jest wysokość odpływu pralki, na temat której zawsze powstaje sporo pytań.
wysokość odpływu pralki

Jak podłączyć odpływ pralki?

Każda pralka poza dostępem do źródła energii elektrycznej musi być oczywiście połączona również z instalacją hydrauliczną w domu. Potrzebuje nie tylko dostępu do źródła wody, ale również możliwości jej pozbycia się z bębna, po zakończonym praniu. Konstrukcja urządzenia wyposażona jest więc w dwa osobne węże – dopływowy i odpływowy. Zanim się jednak nimi zajmiemy, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o poprawne wypoziomowanie sprzętu.
Pralki posiadają regulowane nóżki, które ułatwiają proces ich właściwego ustawienia. Aby zachować stuprocentową dokładność warto użyć poziomicy, wskazującej na ewentualne odstępstwa od normy. Jest to ważna czynność, której nie warto ignorować, krzywo stojące urządzenie będzie generowało znacznie więcej hałasu podczas pracy, a w ekstremalnych przypadkach pozycja ta prowadzi do uszkodzenia bębna lub szybszego zużycia silnika i innych problemów.
Jeżeli mamy pewność, że pralka ustawiona jest w optymalnej pozycji możemy zająć się wężem dopływowym. Jego podłączenie jest proste, wkręcamy go do zaworu z wodą. W razie wątpliwości warto sięgnąć po dokumentację urządzenia. Teraz przechodzimy do szerszej rury odpływowej, którą musimy połączyć z kanalizacją.

Wysokość odpływu pralki

Zgodnie z przyjętymi zasadami odpływ pralki powinien znajdować się na wysokości od 60 do 100 centymetrów od podłogi. Czasami producenci AGD mają w tej kwestii konkretne wymagania, dlatego przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności warto sprawdzić, czy instrukcja obsługi wspomina coś na ten temat.
Czasami odpływ może znajdować się w większej odległości od pralki, w takim wypadku stosujemy dłuższy wąż. Pamiętajmy, by nie był on zbyt długi (będzie się wówczas skręcał lub wyginał, co może blokować przepływ wody) lub zbyt krótki i napięty (istnieje niebezpieczeństwo jego zerwania się).
W wielu mieszkaniach odpływ jest obecny w formie zaworu, a połączona z nim rura kanalizacyjna ukryta jest w ścianie. To najbardziej optymalne rozwiązanie, dzięki któremu z podłączeniem pralki uporamy się w klika-kilkanaście minut (pamiętajmy jednak, by nie pozwolić na wyginanie się przewodu odpływowego).
Pralkę podłącza się też do pionowo ustawionej rury kanalizacyjnej, która jest umieszczona tuż za urządzeniem. Jej końcówka powinna zaopatrzona być w specjalną uszczelkę lub zawór, które zapobiegają wypadnięciu przewodu odpływowego.
W zależności od pomieszczenia, instalację wykonuje się również podłączając przewód bezpośrednio do odpływu umywalki. Jest to rozwiązanie sprawdzające się w małych łazienkach, a także w miejscach, w których nie mamy lub nie możemy wykonać wyjścia rury kanalizacyjnej za pralką. W takim wypadku również staramy się zachować limit co najmniej 60 centymetrów wysokości.
Zdjęcie: Envato Elements