Data modyfikacji:

Na jakiej wysokości zamontować okap?

Okap kuchenny w nowoczesnych wnętrzach pełni ważną rolę. W kuchniach połączonych z salonem oraz aneksach kuchennych wyciąganie oparów podczas gotowania jest jedynym sposobem na to, by zapewnić komfort domownikom. Dodatkowo okap oświetli płytę grzewczą i ułatwi przygotowywanie posiłków, a sam w sobie może być ozdobą kuchni. Na jakiej wysokości okap kuchenny spełni swoją rolę najlepiej? Na jakiej wysokości zamontować okap skośny? Co zrobić, gdy miejsca nad kuchnią jest niewiele? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
Na jakiej wysokości zamontować okap?

Na to warto zwrócić uwagę przed zakupem okapu?

Rola okapu kuchennego jest przez niektórych niedoceniana. To urządzenie, które przez wielu miłośników gotowania wcale nie jest używane, a przynajmniej nie tak, jak zaplanował to producent urządzenia. Tymczasem wygodny okap kuchenny nie tylko ułatwi pracę w kuchni i odciągnie gryzące opary, ale i ochroni resztę mebli przed uszkodzeniem.
Największe znaczenie ma to w przypadku otwartych kuchni. Opary wydobywające się podczas gotowania łatwo osiadają wówczas na kanapie, fotelach, zasłonach czy biblioteczce z książkami, przez co szybko pojawia się we wnętrzu nieprzyjemna woń. Oczywiście wietrzenie pomieszczeń pomaga, ale włączony okap poradzi sobie znacznie skuteczniej.
Jaki okap do kuchni wybrać? Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia? To, na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny, uzależnione jest od wielu czynników, m.in. umiejscowienia wentylacji, rodzaju zabudowy meblowej czy typu samego okapu. Istnieją nawet okapy kuchenne dostosowane do montażu nad wyspą kuchenną lub półwyspem i to również w przypadku wysokich sufitów.
Najważniejszą kwestią jest natomiast to, by okap był wygodny w użytku i nie przeszkadzał podczas prac. Jeśli wybierzesz model o ostrych krawędziach, mocno wystający przed zabudowę meblową, może się okazać, że gotowanie stanie się wręcz niebezpieczne. Do korzystania z okapu zniechęci cię również duża głośność urządzenia. Zazwyczaj okapy mają trzy tryby prędkości, ale w niektórych modelach już pierwszy jest bardzo głośny. Informację o emitowanej głośności znajdziesz w informacjach podawanych przez producenta.

Na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny?

Wysokość montażu okapów kuchennych różni się w zależności od rodzaju kuchenek. Jaki okap do kuchenki gazowej? Nad kuchniami gazowymi montuje się okapy nieco wyżej, o około 5–10 cm. Wynika to z faktu, że płomienie kuchenki gazowej mogłyby uszkodzić okap, zwłaszcza jeśli pracuje on w trybie pochłaniacza, a nie wyciągu. Jednym z elementów najbardziej narażonych na wysoką temperaturę jest plastikowa osłona żarówki, która w skrajnych przypadkach może się stopić.
Na jakiej wysokości okap nad płytą indukcyjną? Tutaj temperatury nie są tak wysokie, dlatego można pokusić się o umiejscowienie wyciągu niżej. Klasyczne okapy przyścienne montuje się na wysokości około 60–70 cm, co zapewnia sporą przestrzeń i łatwy dostęp do gotowanych potraw. Warto jednak dopasować wielkość okapu do szerokości płyty indukcyjnej, a także głębokości mebli – w innym przypadku gotowanie będzie utrudnione.
Z tego powodu w ciasnych kuchniach lepszym wyborem mogą być płytsze okapy skośne lub teleskopowe. Wysuwane oraz stałe okapy do zabudowy montuje się na wysokości około 50 cm. Dzięki temu ponad nim możesz zyskać dużą przestrzeń na zabudowę meblową.

Okap skośny – na jakiej wysokości?

Na jakiej wysokości zamontować inne typy okapów? Najniżej z nich montowany jest okap skośny. Ze względu na swoją konstrukcję musi być zamontowany około 40–45 cm nad płytą grzewczą. Mowa oczywiście o dolnej jego części, znajdującej się najbliżej ściany. W ten sposób pochłaniacz będzie jednocześnie skuteczny i wygodny w użytkowaniu. Jeśli jednak zależy ci na większej ilości miejsca oraz niezakłóconej estetyce kuchni, możesz wybrać okap sufitowy – ten umiejscowiony jest 150 cm nad kuchenką.
Ciekawą alternatywą są okapy wyspowe, które można zamontować nie tylko przy ścianie, ale i nad półwyspem oraz wyspą. Montuje się je na takiej samej wysokości jak okapy przyścienne, czyli około 60–70 cm nad płytą elektryczną. Przypominamy, że w przypadku płyt i kuchenek gazowych warto zwiększyć tę wartość o 5–10 cm.
Zdjęcie: Prostock-studio / Envato Elements
Autor: Szymon Sonik