Podczas gotowania i smażenia potraw do powietrza trafia wiele mocnych i długo utrzymujących się zapachów. Rozprzestrzeniają się one bardzo szybko po całym domu i są trudne do usunięcia. W rozwiązaniu tego problemu pomaga zainstalowanie specjalnego pochłaniacza. Radzimy, jaki okap do kuchenki gazowej wybrać.
Dlaczego odpowiedź na pytanie, jaki okap do kuchni kupić, jest tak istotna? Kuchnie to zdecydowanie najszybciej brudzące się pomieszczenia w domu. Podczas codziennego przygotowywania potraw musimy radzić sobie nie tylko z przypadkowymi zachlapaniami, ale także tłustym i wilgotnym osadem pojawiającym się na meblach po każdym smażeniu i gotowaniu. Sporym utrapieniem jest też dym oraz nieprzyjemne zapachy, które utrzymują się w mieszkaniu nawet po jego dobrym wywietrzeniu.
Problem ten mają zwłaszcza właściciele otwartych kuchni połączonych z salonem, a także osoby żyjące na względnie niewielkim metrażu. W jego rozwiązaniu pomaga instalacja specjalnego urządzenia. Z artykułu dowiesz się, jaki okap do kuchenki gazowej wybrać.
Okap kuchenny ma za zadanie usuwanie z powietrza zanieczyszczeń powstających podczas smażenia i gotowania. Jest on umieszczony bezpośrednio nad płytą kuchenki. We wnętrzu urządzenia znajduje się wentylator zasysających powietrze znad garnków i patelni, wraz z dymem, zapachami, drobinkami tłuszczu i parą wodną, które są zatrzymywane za pomocą wbudowanego zestawu filtrów (ich liczba oraz wydajność zależą od urządzenia).
Zaznaczmy, że okapy kuchenne dzielimy na dwie grupy urządzeń. Pierwszą z nich są tzw. wyciągi, które są podłączone bezpośrednio do wentylacji odprowadzającej powietrze na zewnątrz. Jeżeli poszukujesz np. okapu do kuchenki w bloku, powinieneś jednak zapomnieć o tego rodzaju sprzęcie. Przepisy zabraniają bowiem ich instalacji w budynkach wielorodzinnych ze wspólnymi ciągami wentylacyjnymi. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest zatem drugi rodzaj okapu. Chodzi tu oczywiście uniwersalne pochłaniacze wydmuchujące oczyszczone powietrze z powrotem do kuchni. Instalacja sprzętu jest znacznie prostsza, a konstrukcja pozwala np. na ich schowanie w szafce.
Bez względu na rodzaj, okapy zasilane są energią elektryczną pobieraną bezpośrednio z gniazdka i współpracują bez problemu zarówno z kuchenkami gazowymi i elektrycznymi, jak i z płytami grzewczymi. Dostępne na rynku modele oferują wiele trybów pracy i różnią się wymiarami, sposobem montażu, a także wyglądem, mocą i generowanym poziomem hałasu. Przyjrzymy się zatem najpopularniejszym z nich.
Jak już wspomnieliśmy, większość okapów współpracuje bez problemu z kuchenkami gazowymi i elektrycznymi. Niektóre urządzenia, takie jak okapy blatowe lub sufitowe, zaprojektowane są jednak z myślą o płytach grzewczych, a także wyspach kuchennych, w których rzadko kiedy montuje się palniki gazowe. Z tego też powodu urządzenia te nie znajdą się na liście.
Jest to grupa okapów, które możemy zawiesić bezpośrednio na ścianie lub pod szafką. Posiadają one znacznie większą moc, a co za tym idzie i rozmiary, Oznacza to, że nie są specjalnie dyskretne i powinny być odpowiednio dopasowane do aranżacji i mebli w kuchni.
Parametr opisywany przez producentów pod postacią parametru określającego maksymalną liczbę metrów sześciennych powietrza oczyszczanego w godzinę. Według ekspertów, optymalnie dobrany okap powinien w ciągu godziny przynajmniej sześć razy przefiltrować powietrze w całej kuchni (gwarantowana wydajność jest sześciokrotnie większa od objętości pomieszczenia).
Im więcej filtrów posiada urządzenie, tym lepiej. Poza oczyszczaniem powietrza chronią one też silnik i wentylator okapu. Poza czyszczonymi w wodzie filtrami z metalu, wyłapującymi tłuszcz i najcięższe zabrudzenia, pozostałe filtry (fizelinowe i węglowe), pochłaniające zapachy i dym, należy wymieniać regularnie w zależności od zaleceń producenta.
Nie zapominajmy o poziomie głośności okapu, co ma znaczenie, zwłaszcza gdy gotujemy w aneksie kuchennym. Najlepsze urządzenia nie generują więcej niż 60 dB podczas standardowego trybu pracy.
Bogaty wybór trybu działania, a także dodatkowe funkcje, takie jak np. opcja automatycznego wykrywania zanieczyszczeń i pary lub timer, ułatwią i uprzyjemnią gotowanie.
Okapy mogą być niezwykle atrakcyjnym elementem ozdobnym podkreślającym wystrój kuchni. Kolor oraz fakturę sprzętu warto więc dopasować do innych urządzeń AGD oraz aranżacji pomieszczenia.