Data modyfikacji:

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Zbierający się muł (brud w bębnie pralki) ma niekorzystny wpływ na jakość prania, odprowadzanie wody i zapach, który wydostaje się z otwartej pralki (a który może pozostać także na wypranej odzieży). Co więcej – może doprowadzić do uszkodzenia pozostałych podzespołów. Mowa o szlamie. Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?
jak wyczyścić pralkę ze szlamu

Skąd się bierze szlam w pralce?

Szlam (szara maź w pralce) to zabrudzenia powstające w wyniku użytkowania pralki. Szara maź (szlam w pralce) najczęściej zbiera się w pobliżu uszczelki drzwiczek, czyli w tak zwanym fartuchu. Powstawaniu sprzyjają programy prania o niskich ustawieniach temperatury oraz zmiękczacze do prania (np. płyny do płukania, płyny do prania). Kolejny powód zbierania się szlamu w pralce to zbyt rzadkie jej czyszczenie. Szlam „spotkasz” także w szufladzie na detergenty.
Szlam, który osiada na fartuchu, powoduje zabrudzenie tkanin podczas prania i przy ich wyjmowaniu z pralki automatycznej. 

Jak poznać, że w pralce jest szlam?

Brud w bębnie pralki, szlam, poznasz po brzydkim zapachu z pralki. Co więcej, prana odzież będzie miała szare smugi brudu na sobie i może mieć nieprzyjemny zapach. Tu mowa szczególnie o tkaninach dużej powierzchni i wagi (prześcieradła, ręczniki, poszwy), które wyciągasz z pralki, sunąc nimi po gumowym fartuchu, który okala dostęp do pralki automatycznej. 

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu? Domowe sposoby i specjalistyczne środki na wyczyszczenie pralki

Jak wyczyścić pralkę automatyczną ze szlamu domowymi sposobami?
 • Soda oczyszczona melduje się na posterunku! Jak wyczyścić pralkę sodą? Rozsyp sodę oczyszczoną w gumowym fartuchu umieszczonym po wewnętrznej stronie drzwi pralki. Skrop niewielką ilością wody. Pozostaw na kilka minut. Małą szczoteczką wyczyść brud przylegający do gumowej uszczelki. Za pomocą gąbki maczanej w ciepłej wodzie usuń pozostałości. Całość wytrzyj do sucha. Pozostaw drzwiczki pralki otwarte na jakiś czas. W ten sam sposób wyczyść szufladę na detergenty. 
 • Żel do mycia toalet – jak wyczyścić pralkę domestosem (albo każdym innym żelem do mycia muszli klozetowych)?Ten silny środek bakteriobójczy świetnie poradzi sobie z usunięciem szlamu w pralce. Pamiętaj – koniecznie przed rozpoczęciem pracy załóż na dłonie gumowe rękawiczki! Ściereczkę zwilż środkiem do mycia WC i wyczyść nią gumową uszczelkę pralki. Fartuch zmyj ciepłą wodą z płynem do naczyń. Wytrzyj do sucha. Aby pozbyć się intensywnego zapachu chemii gospodarczej, uruchom pralkę na „puste pranie” w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Do prania możesz dodać ocet albo profesjonalny odkamieniacz. Wtedy twoja pralka będzie czysta, że aż miło! :-) W ten sam sposób możesz wyczyścić szufladę na detergenty. 
 • Profesjonalne środki do czyszczenia pralki – to sposób kolejny. I także warto go zastosować. One skutecznie usuwają zarówno tłuszcz, bakterie, jak i osady. Zapewniają higieniczną czystość urządzenia. Zapobiegają wytwarzaniu się nieprzyjemnych zapachów. 
 • Czy czyszczenie pralki kretem to dobry pomysł? 

  Jeśli problem dotyczy udrażniania rur – to tak. To na pewno poprawi funkcjonowanie sprzętu AGD. W przypadku uporczywych zatorów zamów profesjonalną pomoc hydraulika, który pomoże ci fachowym sprzętem i sprawi, że twoja pralka będzie błyszczeć i dopierać tekstylia jak nowa!

  Jak wyczyścić tabletkami do zmywarki pralkę?

  Tabletki do zmywarki dobrze czyszczą… wnętrze pralki! Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki jest niezwykle proste? Jak czyścić pralkę ze szlamu kapsułkami do zmywarki?
 • Upewnij się, że w bębnie nie znajdują się ubrania.
 • Umieść jedną kapsułę do zmywarki w bębnie pralki.
 • Ustaw pranie na minimum 60 stopni Celsjusza z dodatkowym płukaniem.
 • Po cyklu otwórz pralkę i pozwól jej dobrze wyschnąć. 
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.