Data modyfikacji:

Dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania? Poradnik, video

W trakcie prania zauważyłeś, że starsza albo nowa pralka nie pobiera płynu do płukania? Nie musi to oznaczać poważnej usterki wymagającej wizyty w serwisie. Czasami przyczyną jest rezygnacja z regularnej konserwacji urządzenia, która jest niezbędne, aby posiadany model pracował bez zarzutu. Dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania? Sprawdź nasz poradnik z video.
dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania

Dlaczego automat nie pobiera płynu do płukania? Przyczyną mogą być zabrudzenia

Wielu użytkowników pralek rezygnuje z ich regularnego czyszczenia. W końcu tego typu urządzenia, z uwagi na pracę z wodą i detergentami, powinny być chronione przed powstawaniem zabrudzeń. Nic bardziej mylnego! Pralki są narażone na osadzanie się kamienia czy gromadzenie się niewykorzystanych do końca środków do prania, które z czasem mogą wpływać negatywnie na ich pracę.
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania, to najprostszym rozwiązaniem jest sprawdzenie czystości szuflady. Jeżeli jest zabrudzona, to urządzenie nie jest w stanie odpowiednio dozować płynu. Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest proste – wystarczy umyć szufladę pod bieżącą wodą, a w przyszłości pamiętać o regularnym czyszczeniu pralki. Nie czakaj, aż się pojawi brzydki zapach z pralki.
Jeśli twoja pralka nie pobiera płynu do płukania z powodu zanieczyszczeń, koniecznie zobacz video, w którym krok po kroku wyjaśniono, jak wyczyścić pralkę.

Dlaczego pralka ładowana od góry nie pobiera płynu do płukania?

Nie wiesz, dlaczego pralka ładowana od góry nie pobiera płynu do płukania? Jeżeli wyeliminowałeś już problem z zabrudzonym albo zapchanym dozownikiem detergentów, czas sprawdzić inne elementy. Winowajcą może okazać się uszkodzony elektrozawór, który jest odpowiedzialny za doprowadzanie wody do pojemnika na płyn do płukania.
Jeżeli problemem jest usterka elektrozaworu, to należy wymienić go na nowy. Możesz zrobić to samodzielnie albo skorzystać z pomocy fachowca.
Inną przyczyną może być również problem z wężem dopływowym. Element ten jest dość podatny na uszkodzenia. Może nie tylko pękać, ale także skręcać się i zaginać, uniemożliwiając tym samym prawidłowe dozowanie płynu do płukania. Jeżeli na pierwszy rzut oka widzisz, że przyczyną jest niewłaściwa pozycja węża – po prostu go popraw. Warto także zajrzeć do środka i sprawdzić, czy nie nagromadziły się tam zanieczyszczenia, które blokują przepływ wody.

Czemu nowa pralka nie pobiera płynu do płukania? Znamy odpowiedź!

Choć wadliwe urządzenia się zdarzają, to w przypadku nowej pralki, która nie pobiera płynu do płukania, raczej nie można mówić o zabrudzonych i zakamienionych elementach. Jeżeli wykluczyłeś wadę fabryczną, to być może przyczyną jest sam płyn do płukania, a dokładniej – jego ilość.
Wbrew pozorom większa ilość detergentu nie oznacza przyjemniejszego w dotyku i lepiej wypłukanego prania. Zamiast tego ryzykujesz, że płyn spłynie do bębna, jeszcze zanim włączysz pralkę. Właśnie dlatego warto stosować taką ilość produktu, jaką rekomenduje producent, oraz nie przekraczać granicy zaznaczonej na komorach dozownika.

Dlaczego pralka pobiera płyn do płukania razem z proszkiem?

A może masz problem z pobieraniem przez pralkę płynu do płukania razem z proszkiem? O ile w przypadku kapsułek z pewnością nawet byś tego nie zauważył, tak stosowanie dwóch różnych środków o innym przeznaczeniu może wpływać na jakość i miękkość ubrań po zakończeniu prania.
Dlaczego pralka pobiera płyn do płukania razem z proszkiem? Przyczyną może być zakamieniona deszczownica, którą w takim przypadku wystarczy wyczyścić. Możesz użyć do tego szczoteczki do zębów albo patyczka higienicznego i usunąć zabrudzenia z małych otworków przy pomocy ciepłej wody
Inną przyczyną może być również niewłaściwy sposób użytkowania pralek z szufladą na detergenty. Jeżeli zamykasz ją zbyt mocno i gwałtownie, a urządzenie nie jest do tego prawidłowo wypoziomowane – płyn do płukania może ściekać za szybko do bębna.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.