Data modyfikacji:

Jak naprawić migający ekran w laptopie?

Migający ekran w laptopie to mimo pozorów dość często występujący problem użytkowników systemu Windows 10 i 11. Jego pojawienie niekoniecznie musi być oznaką poważnych problemów sprzętowych i bardzo często możemy samodzielnie usunąć ten problem, nawet jeżeli nie mamy specjalnie dużej wiedzy na temat działania komputera.
migający ekran w laptopie

Migający ekran w laptopie – jakie mogą być przyczyny?

Migający wyświetlacz komputera jest najczęściej wynikiem błędów w zainstalowanym oprogramowaniu albo niewłaściwych ustawień systemowych i sprzętowych. Usterki te można wyeliminować najczęściej w kilku względnie szybkich krokach bez potrzeby interwencji serwisanta. 
Alternatywnie za problemy mogą odpowiadać szwankujące komponenty komputera. Najczęściej będzie to układ graficzny lub matryca ekranu. Prawdopodobieństwo, że tak się stało, rośnie, jeżeli ostatnio komputer upadł, mocno się przegrzał lub doznał wstrząsów czy zalania. Tutaj niezbędna będzie wizyta u specjalisty serwisanta, a w najgorszym wypadku wymiana całego urządzenia.
Pamiętajmy jednak, że jeżeli migotanie jest widoczne tylko w części ekranu lub towarzyszą mu kolorowe pasy i artefakty, jest to nieodmienna oznaka uszkodzonej matrycy wyświetlacza lub innego poważnego problemu z ekranem. 
Zobacz również, co zrobić, gdy laptop nie chce się włączyć

Jak poradzić sobie z migającym ekranem w laptopie – najpopularniejsze metody

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy problem, z jakim mamy do czynienia, jest wynikiem problemów software’owych. Najprostszym sposobem jest włączenie menedżera zadań systemu Windows, po wciśnięciu kombinacji klawiszy ctrl + alt + delete. Jeżeli migotanie znika w otwartym oknie, jest to znak, że winna będzie tutaj jakaś aplikacja.
Drugim sposobem na identyfikację problemu jest podłączenie laptopa do zewnętrznego monitora. Jeżeli nie mamy dostępu do tego urządzenia, równie dobrze można użyć do tego celu telewizora. W przypadku gdy obraz nadal migocze, jest to znak, że za problem odpowiada układ graficzny lub wadliwe oprogramowanie. 

Odinstaluj problematyczne oprogramowanie

Jeżeli ekran migocze z powodu konfliktu systemowego lub błędu wywołanego przez oprogramowanie, najlepiej je od razu odinstalować. Bardzo często winowajcami mogą być tutaj aplikacje uruchamiające się wraz ze startem Windowsa, takie jak antywirusy lub narzędzia monitorujące system. W menadżerze zadań możemy wymusić zamknięcie programów działających w tle, sprawdzając tym samym to, czy któryś z nich nie odpowiada za problemy.

Zaktualizuj sterowniki karty graficznej

Jednym z pierwszych kroków zaradczych w przypadku migotania ekranu jest zaktualizowanie sterowników karty graficznej, zwłaszcza jeżeli mamy laptopa z dedykowanym układem firmy AMD (Radeon) lub Nvidia (GeForce). Czasem skutecznie będzie przeprowadzić jednak ich kompletną reinstalację. W pierwszej kolejności musimy odinstalować układ graficzny w menadżerze sprzętu Windows i zrestartować komputer. Po ponownym uruchomieniu system zainstaluje domyślne sterowniki ekranowe. 

Przywróć poprzednią wersję systemu Windows

Migotanie ekranu ujawnia się również nierzadko po zaktualizowaniu Windows. Jeżeli nie wyłączyliśmy tej funkcji, możemy skorzystać z punktu przywracania systemu, dzięki któremu OS cofnie się do swojej poprzedniej wersji. Użytkownik może wybrać zazwyczaj jedną z kilku dat, stawiamy oczywiście ten tę sprzed wystąpienia problemu.
Zdjęcie: Envato Elements