Data modyfikacji:

Jaki czujnik gazu: ranking najlepszych czujników gazu

Ulatniający się gaz to bardzo niebezpieczne zjawisko, które doprowadzić może nie tylko do przykrych konsekwencji, ale też utraty życia. Równie niebezpieczny jest czad nazywany też „cichym zabójcą”. Co roku jest to przyczyna zatruć a nawet śmierci wielu osób. Co jakiś czas media informują o tragicznych w skutkach zdarzeniach spowodowanych wybuchem gazu lub ulatniającym się czadem. Wielu z tych sytuacji udałoby się uniknąć, gdyby w porę wyciek gazu został zauważony. Jaki czujnik gazu wybrać i które urządzenie jednocześnie sprawdzi się w wykrywaniu niebezpiecznego czadu? Zobacz ranking najlepszych czujników gazu.
jaki czujnik gazu

Jak działa czujnik gazu?

Podstawowe i jednocześnie najważniejsze zadanie każdego detektora gazu polega na tym samym: przez cały czas kontroluje stężenie gazu w zamkniętym pomieszczeniu. W momencie gdy w najbliższym otoczeniu czujnika dojdzie do zbyt wysokiej i niebezpiecznej dla mieszańców kondensacji gazów palnych, wówczas urządzenie uruchamia alarm.
Sygnały alarmowe są nie tylko świetlne, ale również dźwiękowe, dzięki czemu nie da się ich zignorować albo przeoczyć. Co ciekawe, niektóre czujniki gazu, nazywane „inteligentnymi”, mają również możliwość współpracy z zaworem i odcięcia dopływu gazu wówczas, gdy dojdzie do przekroczenia dozwolonego stężenia.

Gdzie zamontować czujnik gazu do mieszkania?

Prawidłowa praca detektora gazu zależna jest od tego, czy urządzenie zostanie prawidłowo zamontowane. Jeśli czujnik ma wykrywać gaz ziemny, który jest lżejszy od powietrza, należy umieści wlot czujnika pod sufitem, np. na ścianie, nie dalej niż 6 metrów od potencjalnego źródła emisji gazu.
Z kolei detektory wykrywające propan-butan, cięższy od powietrza, powinny być zamontowane około 15–30 centymetrów nad podłogą, blisko potencjalnego źródła emisji gazu (nie dalej niż 3 metry).

Jaki czujnik gazu wybrać?

Na rynku jest bardzo wiele urządzeń deklarujących wykrywanie niebezpiecznej kondensacji gazów wybuchowych. Jaki czujnik gazu wybrać?
Przede wszystkim kieruj się renomą firmy oraz opiniami użytkowników. Na pewno nie warto powierzać tak delikatnej kwestii jak zdrowie i życie podejrzanie tanim detektorom sprzedawanym na lokalnych targach.
Czujnik gazu ma działać sprawnie i bez zarzutu przez wiele lat. Szukaj więc urządzeń, na które dostaniesz gwarancję oraz takich, którym został nadany certyfikat zgodnie z normą dotyczącą urządzeń elektrycznych do wykrywania gazów palnych w pomieszczeniach domowych.
Drugi ważny element to sygnalizacja wykrycia niebezpiecznego stężenia. Powinien to być odróżniający się od innych dźwięków sygnał, na tyle głośny, by domownicy mogli go usłyszeć również z drugiego końca domu. Ważna jest także wyraźna sygnalizacja optyczna, zwłaszcza w przypadku osób głuchych czy niedosłyszących.
Przed zakupem sprawdź również tzw. inteligentne funkcje czujnika. Automatyczne odcięcie dopływu gazu, możliwość połączenia ze smartfonem oraz przesyłanie powiadomień o stężeniu gazu to ważne elementy, na które możesz zwrócić uwagę.
Jeśli często nie ma cię w domu, alerty na odległość przesyłane w formie powiadomienia aplikacji albo SMS-a mogą okazać się na wagę złota.
Niektóre czujniki służą do wykrywania kilku rodzajów gazu bądź są przenośne i można zabrać je ze sobą np. do samochodu. W tym wypadku polecamy jednak szukać detektorów skupionych na konkretnym rodzaju gazu, zwłaszcza jeśli chodzi o gaz ziemny i propan-butan, ponieważ jeden jest lżejszy, a drugi cięższy od powietrza.

Czujnik gazu: ranking TOP 5

Jeżeli się zastanawiasz, jaki czujnik gazu do domu wybrać, zapoznaj się z naszym rankingiem 5 najpopularniejszych czujników gazu.

Elmak Czujnik Pw-936 Gaz Savio

Czujnik gazu ziemnego z żywotnością sensora aż do 10 lat. Sygnał alarmowy wyłącza się po 25 sekundach, dzięki czemu nie staje się uciążliwy dla domowników. Czujnik gazu do mieszkania spełnia normy unijne.

Kidde Czujnik gazów wybuchowych Mtg-3000H

Czujnik gazu ziemnego (LGN, metanu), propanu, butanu (lub ich mieszaniny) możliwy do montażu w domu, samochodzie, przyczepie, łodzi czy jachcie. Ma zarówno dźwiękową, jak i optyczną sygnalizację alarmową. Jeżeli się zastanawiasz, jaki czujnik gazu dobrze się sprawdzi w warunkach domowych, sięgnij po model Mtg-3000H.

FireAngel Czujnik gazu ziemnego NG-9B

Na trzecim miejscu rankingi znalazł się czujnik gazu ziemnego na baterie, działający nawet w wypadku przerwy w dostawie prądu. Do zalet produktu należy wysoka odporność na temperatury, łatwość montażu oraz donośny sygnał alarmowy.

Smartwares RM370 SW Detektor gazu

Kolejny w naszym rankingu czujnik gazu zasilany bateriami ma żywotność 5 lat. Łatwy w montażu czujnik gazu do domu wyposażony został w wyświetlacz do odczytywania stężenia tlenku węgla.

Kidde Czujnik gazu propan-butan-metan G3000

Jaki czujnik gazu z szerokim spektrum wykrywanych gazów? Czujnik marki Kidde wykrywa metan, propan, butan i ich mieszaniny. Produkt wyposażony w sygnalizację usterek, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo domowników. Ten czujnik gazu do domu jest prosty w montażu i obsłudze.

Czujniki gazu do domu: ceny

Jednym z podstawowych elementów, które powinny znaleźć się w domu w pierwszej kolejności, są bez wątpienia czujniki gazu do domu. Ceny dostępnych na rynku urządzeń są bardzo zróżnicowane. Jednak wybierając czujnik gazu i czadu, w pierwszej kolejności należy kierować się jakością i czułością urządzenia oraz dostępnymi w sprzęcie funkcjami. Cena powinna grać w tym przypadku drugorzędną rolę, ponieważ naczelną kwestią w tym przypadku jest bezpieczeństwo osób przebywających w domu, a przede wszystkim domowników.
Czujniki gazu i czadu prezentujące przyzwoitą jakość można kupić już za niewiele ponad 100 zł. Warto jednak pamiętać, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością urządzenia. Kupno najdroższego modelu nie gwarantuje jego najlepszego działania. Dlatego podejmując decyzję o zakupie czujnika czadu i gazu, dobrze jest porównać kilka polecanych modeli, czemu służy chociażby powyższy ranking.

Czujnik gazu piszczy: co robić?

W przypadku gdy czujnik gazu zaczyna piszczeć, pierwszą czynnością powinno być otworzenie wszystkich okien, by możliwie najszybciej wywietrzyć mieszkanie lub dom. Dobrze jest wywołać przeciąg, aby szkodliwy gaz wydostał się z wnętrz jak najszybciej. Kolejny krok to zawiadomienie wszystkich osób potencjalnie zagrożonych. W przypadku domu będą to domownicy, a jeśli mieszkanie znajduje się w bloku, warto poinformować również sąsiadów. Następnie należy opuścić budynek, starając się jednocześnie o sprawne wydostanie na zewnątrz, bez niepotrzebnej paniki.
Gdy wszyscy zagrożeni znajdą się już na zewnątrz, należy wezwać pomoc i poinformować o zagrożeniu właściwe służby. Potrzebna będzie straż pożarna, a jeśli są na miejscu osoby z objawami zatrucia, również pogotowie. Można to zrobić, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Niekiedy jednak czujnik gazu często się włącza. Czy jest to faktycznie sygnał niebezpieczeństwa? Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest sprawdzenie stanu technicznego instalacji gazowej przez specjalistę. Wówczas może okazać się, że w domu doszło do usterki, którą należy niezwłocznie naprawić. Jeżeli jednak stan instalacji jest prawidłowy, a czujnik gazu daje fałszywy alarm, może to być oznaką zużycia znajdujących się w nim baterii. Wówczas wystarczy je tylko wymienić na nowe.
Jeżeli zachodzi taka konieczność, należy również udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, pamiętając o zachowaniu zasad własnego bezpieczeństwa. Na rynku dostępnych jest też wiele urządzeń, które wykrywają nie tylko ulatniający się gaz i czad, ale też różnego rodzaju dym. To bardzo ważna funkcja, która pozwala wykryć obecność nie tylko szkodliwych substancji, ale również dymu, co może sygnalizować np. pożar.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!