Data publikacji:

Smart stacje pogodowe – parametry pod kontrolą

Smart stacje pogodowe to nowoczesne urządzenia gwarantujące dostęp do wiarygodnych danych pogodowych i nie tylko! Sprawdzamy, jakie parametry można kontrolować za jej pomocą oraz jakie urządzenia są warte Twojej uwagi.
stacje pogodowe smart

Jak działają inteligentne stacje pogodowe?

Inteligentne stacje pogodowe to urządzenia, które zbierają dane na temat aktualnych warunków atmosferycznych. Zasada działania jest bardzo prosta. W zestawie otrzymujemy specjalny czujnik lub kilka czujników, które łączą się ze stacją pogodową wyposażoną w kolorowy bądź monochromatyczny wyświetlacz.
Stacja pogodowa wifi łączy się z siecią bezprzewodową i może pokazywać pogodę nie tylko na ekranie, ale również na ekranie telefonu. Obecność tego modułu nie wymaga przewodów do połączenia z sensorami. Inteligentna stacja pogodowa od standardowej różni się tym, że jest bardziej nowoczesna i funkcjonalna.
Nie wiesz, jaka będzie najlepsza stacja pogodowa? Ranking poniżej pomoże w podjęciu decyzji:

Parametry mierzone przez smart stacje pogodowe

Najważniejszym parametrem mierzonym przez absolutnie wszystkie stacje pogodowe jest temperatura. Na ekranie możemy zobaczyć temperaturę minimalną, maksymalną oraz średnią. Ponadto stacja pogody ma higrometr odpowiedzialny za mierzenie wilgotności względnej, czyli ilości lub procentowej skali pary wodnej w powietrzu.
Bardzo popularny w tego typu urządzeniach jest barometr, którego zadaniem jest mierzenie ciśnienia atmosferycznego. W bardziej rozbudowanych zestawach znajduje się ponadto anemometr dokonujący pomiary prędkości i podmuchów wiatru.
Stacje pogodowe mają również wiatrowskaz pokazujący, z której strony wieje wiatr. Jeśli zależy Ci na kompletnych informacjach o pogodzie, to warto zwrócić jeszcze uwagę na czujnik odpowiedzialny za pomiary opadów deszczu. Jeśli zdecydujesz się na zakup stacji pogodowej z aplikacją na telefon, wszystkie wymienione parametry skontrolujesz na ekranie swojego telefonu.
Parametry, które są mierzone przez stacje pogodowe
 • temperatura
 • wilgotność
 • alarm niskiej i wysokiej temperatury
 • ciśnienie barometryczne
 • opady deszczu
 • siła wiatru
 • Zalety posiadania inteligentnej stacji pogodowej w domu

  Odpowiedź jest bardzo prosta. Inteligentna stacja pogodowa tworzy w domowym zaciszu punkt meteorologiczny i sprawia, że otrzymujemy wiarygodne informacje o pogodzie z pierwszej ręki. Oczywiście, urządzenia tego typu nie są tak zaawansowane jak w prawdziwych stacjach meto, ale na potrzeby przeciętnego użytkownika informacje docierające z czujników są całkowicie wystarczające. Nowoczesna, bezprzewodowa stacja pogodowa prezentuje się bardzo elegancko i stanowi świetny dodatek w nowoczesnym domu. 

  Integracja stacji pogodowej z innymi urządzeniami inteligentnego domu

  Stacja pogodowa z WiFi i aplikacją na telefon powinna integrować się z urządzeniami inteligentnego domu. To oznacza, że nie potrzeba pobierać dodatkowego oprogramowania, ponieważ wszystkie urządzenia są dostępne w jednym miejscu. Takie rozwiązanie pozwala na sterowanie urządzeniami, podglądanie tego co dzieje się w domu, ale również sprawdzanie aktualnej prognozy pogody.
  Przed zakupem zwróć uwagę czy dany model wspiera popularne rozwiązania Smart Home takie jak AppleHome Kit, Google Home czy Xiaomi Home. Sam proces integracji nie jest skomplikowany i dodanie kolejnego urządzenia zajmuje maksymalnie kilka minut.

  Ile kosztuje dobra stacja pogodowa?

  Ile kosztuje stacja pogodowa z WiFi? Ceny są bardzo zróżnicowane, ale podstawowe modele można kupić już od około 100 złotych. Za najlepiej wyposażone stacje z dużą ilością czujników zapłacimy od 300 do 500 złotych. Taka kwota wydaje się niewygórowana patrząc na możliwości jakie ma do zaoferowania użytkownikom.

  Polecane stacje pogodowe

  Xiaomi Mi Bluetooth

  To najtańsza inteligentna stacja pogodowa na rynku. Za kilkadziesiąt złotych otrzymujemy proste, ale bardzo skuteczne urządzenie. Na monochromatycznym wyświetlaczu widzimy temperaturę oraz wilgotność. Co ciekawe, stacja współpracuje z aplikacją Xiaomi Home, dlatego dane odczytamy również na telefonie.

  Termotiq Tuya

  Bezprzewodowa stacja pogodowa z wifi cieszy się sporym zainteresowaniem. Ładny kolorowy wyświetlacz pokazuje takie dane jak aktualna pogoda, temperatura w środku i na zewnątrz. Urządzenie jest kompatybilne z dedykowaną aplikacją, która również wyświetla najważniejsze informacje. Fajnym rozwiązaniem jest port USB służący do ładowania urządzeń mobilnych. Jeśli zależy Ci na nowoczesnej stacji klasy smart, to warto wybrać ten model.

  HAMA Black Line Plus

  Niezwykle elegancka stacja pogodowa charakteryzuje się dużym wyświetlaczem monochromatycznym z dużym kontrastem. Dołączony do zestawu bezprzewodowy czujnik pokazuje temperaturę, wilgotność, wskaźnik barometryczny z ciśnieniem, alarm mrozowy, a także aktualną prognozę pogody. Dodatkowo może on wskazać fazy księżyca. To bardzo dobry model w niezłej cenie.

  Gogen ME3565 Smart z WiFi

  Bardzo dobra stacja pogodowa z WiFi może obsłużyć maksymalnie trzy czujniki. Bezprzewodowe sensory mają zasięg do 50 metrów. Na wyświetlaczu zobaczymy prognozę pogody, temperaturę wewnętrzną, zewnętrzną oraz pomiar wilgotności. Stacja pogodowa została solidnie wykonana i za to należy jej się duży plus.

  Garni 419T Smart

  To urządzenie jest dedykowane dla nieco bardziej wymagających użytkowników. Ta stacja jak żadna inna mierzy bardzo dokładnie temperaturę oraz wilgotność. Użytkownik ma możliwość połączenia z platformą Tuya IoT, natomiast szwajcarskie czujniki Sensirion są gwarancją bezproblemowego działania w każdych warunkach.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.