Data publikacji:

Ranking stacji pogodowych

Szybki rzut oka na stację pogodową wystarczy, by odpowiednio przygotować się do wyjścia z domu. Dobra stacja pogodowa to jednak nie tylko termometr, ale szereg innych ważnych wskaźników. Jaką stację pogodową wybrać? Sprawdź nasz poradnik.
stacja pogodowa ranking

Stacja pogodowa – ranking

Dlaczego warto mieć stację pogodową?

Jeszcze do niedawna w domach królowały zwykłe termometry. Dziś jednak wypierają je stacje pogodowe, które pozwalają trafniej przewidzieć pogodę na zewnątrz. Informują nie tylko o temperaturze, ale i wilgotności powietrza, a także ciśnieniu. Na tej podstawie przewidują też pogodę, więc doradzą ci, czy zabrać do pracy parasol, czy krem do opalania. Dobra stacja pogodowa przyda się jednak nie tylko przed wyjściem z domu. Dostarczy ci wielu informacji o tym, jakie warunki panują we wnętrzu. Utrzymanie komfortowej temperatury i wilgotności jest bardzo ważne, by zapewnić domownikom komfort cieplny.

Jaką stację pogodową wybrać?

Na wybór stacji pogodowej wpływa wiele czynników. O ile każda z nich mierzy temperaturę i wilgotność powietrza, nie wszystkie robią to z równą precyzją. Dobre modele są w stanie podać temperaturę powietrza z dokładnością do części dziesiętnych, a te budżetowe mylą się nawet o kilka stopni. Zwróć też uwagę na obsługiwany zakres temperatur. Rozsądne minimum to zakres od -20 do 50 stopni Celsjusza. Stacje mierzące maksymalnie do -10 stopni będą bezużyteczne podczas większych mrozów.

Na wygodę korzystania ze stacji pogodowej wpływa w głównej mierze ekran. Duży, kolorowy wyświetlacz ułatwi odczytywanie informacji i będzie lepiej widoczny od tego monochromatycznego. Niektóre stacje wyświetlają także grafiki obrazujące pogodę, jakiej można się spodziewać danego dnia. Stacje pogodowe i czujniki zasilane są bateriami AA lub AAA, które wystarczają nawet na kilka lat pracy. Jest to jednak uzależnione m.in. od liczby czujników, wielkości ekranu oraz obecności podświetlenia.

Ceny stacji pogodowych rozpoczynają się już od kilkunastu złotych. W tej kwocie otrzymasz model z monochromatycznym, niepodświetlanym ekranem, zbierającym dane jedynie z pomieszczenia. Za model obsługujący sensor zewnętrzy trzeba zapłacić około 30 - 50 zł. Około 100 zł trzeba wydać na rozbudowaną stację pogodową z kolorowym wyświetlaczem, która może być domowym centrum informacji o pogodzie. Wiele modeli wyposażonych jest w łączność Bluetooth, Wi-Fi lub DCF. Profesjonalne stacje pogodowe, wyposażone w czujniki wiatru lub deszczu, kosztują nawet 500 - 800 zł.

Funkcje stacji pogodowej

 • Pomiar temperatury – termometr to oczywiście podstawowa i najważniejsza funkcja stacji pogodowej. Najtańsze modele pokazują jedynie temperaturę wewnętrzną pomieszczenia, dlatego upewnij się, czy stacja pogodowa wyposażona jest w czujnik zewnętrzny.
 • Pomiar wilgotności – zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu negatywnie wpływają na zdrowie. Warto więc kontrolować wilgotność i osuszać lub nawilżać powietrze w domu. Pomoże ci w tym stacja pogodowa wyposażona w higrometr.
 • Pomiar ciśnienia – nie wszystkie stacje pogodowe mają wbudowany barometr, ale warto zainwestować w tę funkcję. Gwałtowne zmiany ciśnienia są pomocne w prognozowaniu ciśnienia i mają wpływ na samopoczucie.
 • Siła wiatru – topowe stacje pogodowe wyposażone są w dodatkowe czujniki, np. miernik siły i kierunku wiatru. To ważny parametr, bowiem wiatr w znaczny sposób wpływa na odbiór temperatury powietrza. Funkcję tę docenią także miłośnicy kolarstwa czy żeglarstwa.
 • Czujnik opadów – interesującą funkcją dobrych stacji pogodowych jest miernik opadów. Godzinowa, dobowa czy tygodniowa suma opadów pomoże m.in. w organizacji upraw rolnych czy podlewaniu trawy.
 • Zapis wskazań – zapis parametrów przyda się do tego, by sprawdzić, jak temperatura oraz wilgotność zmieniały się w ciągu dnia. W ten sposób przeanalizujesz m.in. czy dom nie wychładzał się nadmiernie podczas twojej nieobecności w nim.
 • Miernik promieniowania UV – najlepsze stacje pogodowe wyposażone są także w miernik promieniowania słonecznego. Ta funkcja sprawi, że nie zapomnisz o nasmarowaniu się kremem z filtrem.
 • Projektor – jeśli chcesz, by godzina i temperatura wskazywane były również na ścianie, wybierz stację pogodową z projektorem laserowym. Duże cyfry wyświetlone na suficie lub ścianie mogą być przydatne dla osób ze słabym wzrokiem.
 • Budzik – stacja pogodowa może z powodzeniem zastąpić twój budzik. Tę funkcję mają nawet najtańsze urządzenia. Upewnij się jednak, że obsługa budzika jest wygodna i intuicyjna. Wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste.
 • Moduł komfortu – to ciekawa funkcja, która pozwoli ci zachować w pomieszczeniu najbardziej komfortowe warunki. Na podstawie danych o temperaturze i wilgotności stacja pogodowa sama zasugeruje, kiedy otworzyć i zamknąć okno, by poprawić mikroklimat w domu.
 • System DCF – jest to radiowy wzorzec czasu, wysyłany z nadajnika Mainflingen. Sygnał stabilizowany cezowym zegarem atomowym dostarcza precyzyjnej informacji o godzinie, dzięki czemu stacja pogodowa może być idealnie zsynchronizowana.

Gdzie umieścić czujnik temperatury?

Aby pozyskiwać temperaturę z zewnątrz, stacja pogodowa musi być wyposażona w zewnętrzny sensor temperatury. Budżetowe modele wyposażone są w sensor na kablu, co ogranicza możliwości ustawienia stacji w dowolnym miejscu. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest czujnik bezprzewodowy, komunikujący się z bazą za pomocą fal radiowych. Upewnij się jednak, jaki jest jego zasięg. Rozsądne minimum to 50 metrów.

Czujnik temperatury powinien być umieszczony w zacienionym miejscu. Dzięki temu promienie słoneczne nie będą fałszować wyników. Pamiętaj jednak o tym, by umieścić sensor dość wysoko, około 2 metry nad ziemią. Jeśli znajdzie się zbyt blisko gruntu, wskazania temperatury nie będą zgodne z rzeczywistością. Niektóre modele wyposażone są w dwa czujniki, zbierające dane z dwóch stron domu. W ten sposób stacja pogodowa może zaprezentować bardziej wiarygodne informacje.

Stacja pogodowa z łącznością Wi-Fi

Największe możliwości zapewnia stacja pogodowa z łącznością Wi-Fi. Pozwala ona nie tylko na bieżąco śledzić pomiary, ale i wyświetlać prognozę pogody z zewnętrznych serwisów meteorologicznych, np. Weather Underground, WeatherBug Community, Weather Cloud. Niektóre stacje pogodowe z Wi-Fi nie mają zbudowanego wyświetlacza, a odczyt jest możliwy tylko na smartfonie. To ważne, jeżeli nie chcesz psuć wystroju wnętrza dużym urządzeniem, przypominającym ramkę na zdjęcia.

Analogowa stacja pogodowa

Miłośnikom klasyki mogą spodobać się analogowe stacje pogodowe, czyli termometry z wbudowanym barometrem oraz wilgotnościomierzem. Oczywiście nie mają one tak wielu funkcji, jak cyfrowe odpowiedniki, ale pięknie prezentują się we wnętrzach. Analogowe stacje pogody często nawiązują do stylistyki marynarskiej, kolonialnej lub retro, dlatego bez trudu dobierzesz odpowiedni model.

Lustro ze stacją pogody

Jeżeli przed wyjściem z domu zawsze spoglądasz w lustro, dobrym pomysłem może być zakup stacji pogodowej wkomponowanej w eleganckie zwierciadło. W internecie znajdziesz zarówno modele do przedpokoju, jak i do łazienki. Informacje o pogodzie nie muszą być na nim wyświetlane cały czas, dlatego po wyłączeniu stacji pogodowej lustro zachowa klasyczną formę. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą stawiać zwykłej stacji pogodowej na komodzie lub wieszać jej na ścianie.

Autor: Szymon Sonik