Data publikacji:

Co to jest MiFi? Jaki router MiFi wybrać? 

MiFi to zarejestrowana marka firmy Novatel, która opisywała produkowane przez nią kompaktowe modemy na kartę SIM. Obecnie nazwą tą opisuje się czasami wszystkie urządzenia tego typu. Tłumaczymy zatem, czym się charakteryzują, a także jakie mają zastosowanie i czy warto się nimi zainteresować.
router mifi

Mobilny router MiFi – budowa i przeznaczenie

Większość z nas jest w stanie rozpoznać standardowy router, są one obecnie niezwykle częstym widokiem zarówno w domach, biurach, jak i obiektach użyteczności publicznej. Są względnie dużymi skrzynkami z co najmniej dwoma antenami i kilkoma portami WAN/LAN i USB, bez których nie możemy korzystać z sieci Wi-Fi. Sprzęt wymaga też stałego zasilania z gniazdka elektrycznego. 
Routery MiFi są kompaktową wersją tych urządzeń, które przeznaczone są domyśle przede wszystkim dla podróżujących osób. Ich rozmiary i waga sprawiają, że mieszczą się w kieszeni i można z łatwością włożyć je do torebki lub etui na laptopa. Ich najważniejszą cechą jest wbudowany modem na kartę SIM, dający możliwość skorzystania z internetu mobilnego od naszego dostawcy telekomunikacyjnego. Dzięki temu możemy surfować w sieci w bardzo nieoczywistych miejscach, np. na plaży, na biwaku, w trakcie wycieczki w górach lub podczas podróży samochodem.
Router MiFi działa tak jak jego pełnowymiarowy odpowiednik i po nawiązaniu połączenia z internetem tworzy sieć Wi-Fi, do której zalogują się dowolne urządzenia mające taką funkcjonalność. Najczęściej będą to laptopy, tablety lub smartfony, czasem też przenośne konsole do gier.  

Ograniczenia routerów MiFi

Jeżeli chodzi o sieć Wi-Fi, należy zdawać sobie jednak sprawę z jej ograniczeń. Routery są pozbawione bowiem zewnętrznych anten wzmacniających zasięg sygnału, przez co stabilne połączenie z siecią jest tylko możliwe w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia.
Mobilne routery obsługują maksymalnie około 10 lub kilkunastu urządzeń naraz. Przy takiej liczbie szybkość transferów jednak bardzo mocno spada, co oznacza, że obsłużą ograniczoną liczbę osób. Organizując imprezę w domku letniskowym, nie zapewnimy więc gościom najlepszego dostępu do sieci. Dla większości indywidualnych użytkowników routera nie jest to jednak znaczący problem.  

Jak działają routery MiFi?

Routery MiFi zasilane są za pośrednictwem portu USB lub wbudowanego akumulatora. Obecność USB daje nam duże możliwości, bowiem do zapewnienia energii sprzętowi przez dłuższy czas wystarczy standardowy powerbank, kabel lub adapter do gniazda zapalniczki w aucie. 
Obsługa mobilnego routera jest zazwyczaj bajecznie prosta. Po włożeniu aktywnej karty SIM uruchamia on domyślną sieć Wi-Fi, z którą można połączyć się automatycznie po wybraniu jej z odpowiedniej listy. Konfiguracja hasła oraz bardziej zaawansowanych opcji dokonuje się najczęściej z poziomu przeglądarki internetowej lub dedykowanej aplikacji mobilnej. Ustawienie loginu jest gorąco zalecane, gdy uruchamiamy router w miejscu publicznym. 
O swoim stanie urządzenie informuje nas też za pomocą kilku diod LED, czasem może to być również prosty wyświetlacz LCD. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w dotykowe ekrany, pozwalające w ten sposób na modyfikację ustawień.
Na koniec warto dodać, że routery MiFi różnią się również standardami obsługiwanej sieci bezprzewodowej. Najpopularniejsze urządzenia obsługują sygnał LTE, coraz więcej modeli oferuje jednak wsparcie dla 5G, które gwarantuje znacznie wyższe transfery danych (pod warunkiem podpisania stosownej umowy z operatorem). Sprzęt 5G jest z reguły znacznie droższy, na jego niekorzyść przemawia też to, że zasięg sieci 5G poza dużymi ośrodkami miejskimi jest niewystarczający i router w takim wypadku i tak przełączałby się na LTE. Urządzenia te sprawdzają się więc głównie w dużych miastach.