Data publikacji:

Integracja systemów inteligentnego domu

Systemy inteligentnego domu pozwalają obsługiwać wiele urządzeń przy wykorzystaniu smartfona. W tym poradniku podpowiemy Ci, co należy zrobić, aby być w stanie zintegrować i skonfigurować system Smart Home.
inteligentny dom

Czym jest system inteligentnego domu?

Inteligentny dom jest miejscem, które zostało stworzone po to, aby ułatwić użytkownikowi wykonywanie podstawowych czynności każdego dnia. Smart Home integruje rozmaite urządzenia i pozwala na zarządzanie nimi z jednego miejsca. Wystarczy mieć pod ręką smartfon, aby włączyć światło, ustawić temperaturę w domu, zamknąć rolety czy uruchomić robota automatycznego, który rozpocznie sprzątanie pomieszczeń.
To oczywiście tylko ułamek możliwości, jakie oferuje ten rozbudowany system. Automatyzacja domu jest ogromnym udogodnieniem, dlatego warto zainwestować w to rozwiązanie! W dalszej części poradnika wyjaśnimy, czym jest sterownik inteligentnego domu, a także jakie urządzenia mogą być zintegrowane z tym systemem.

Jakie są zalety systemu inteligentnego domu?

Największą zaletą Smart Home jest komfort użytkowania. Im więcej urządzeń w domowym zaciszu jest zintegrowanych, tym łatwiej jest nimi zarządzać. Co ciekawe, polecenia można wykonywać głosowo. Wybierając system Google Home, możemy porozumiewać się w języku polskim, co jest ogromnym udogodnieniem. Można także korzystać z dotykowego panelu Smart Home.
Korzystanie ze Smart Home zwiększa także bezpieczeństwo, ponieważ podczas nieobecności czujniki oraz kamery wykrywają ruch niepożądanych osób. Do właściciela wysyłana jest informacja w formie powiadomienia na telefonie. Mając dostęp do obrazu z dowolnego miejsca na ziemi, możesz bez problemu sprawdzić, czy ktoś niepożądany nie znajduje się właśnie na Twojej posesji. To doskonały sposób, aby zabezpieczyć mienie! Choć technologia inteligentnego domu może na początku wydawać się skomplikowana, to obsługa jest intuicyjna i naprawdę prosta. Wszystkie aplikacje zawierają szereg wskazówek i poradników, dlatego obsługi tego systemu możesz nauczyć się w bardzo krótkim czasie.
Czy inteligenty dom ma jakieś wady? Oczywiście, jak każda technologia, również ta nie jest perfekcyjna. Skompletowanie kompatybilnych z danym systemem urządzeń jest kosztowne i trzeba przygotować się na wydatki. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika, ponieważ budżetowy system Smart Home również można skompletować. Jeśli jednak chciałbyś mieć kontrolę nad większością sprzętów domowych, wliczając w to również gniazdka, rolety, bramę garażową czy kamery, to wówczas będzie potrzebny zdecydowanie większy budżet. Oprócz zwiększonych kosztów, trudno doszukiwać się większych wad związanych z użytkowaniem.

Jakie urządzenia można zintegrować w systemie smart home?  

Tak naprawdę większość popularnych urządzeń jest kompatybilna ze Smart Home. Największą popularnością cieszy się oświetlenie, którego wybór jest naprawdę bogaty, zaczynając od żarówek, a kończąc na inteligentnych lampach. W sklepach znajdziemy również inteligentne gniazdka, które mogą sygnalizować w momencie, kiedy urządzenie nie zostanie odłączone od prądu. Ponadto możemy ją zdalnie wyłączać, a także sprawdzać ilość pobranej energii.
W skład urządzeń Smart Home wchodzą również rozmaite systemy monitoringu, a także alarmy czy zamki do drzwi. Wybór jest naprawdę bogaty!
W systemie Smart Home możemy zintegrować drzwi wejściowe, bramę garażową, wjazdową czy domofon. Bardzo dobrze sprawdzają się zgodne czujniki ruchu, które natychmiast wykrywają poruszające się osoby.
Wymienione przez nas produkty zgodne ze Smart Home to tak naprawdę wierzchołek. Liczba kompatybilnych sprzętów jest ogromna. Producenci niemal zawsze oznaczają swoje produkty jako zgodne z systemem Smart Home. Warto przed zakupem upewnić się, czy dany model będzie współpracował.

Inteligentny dom – jak nim sterować?  

Odpowiedni sterownik do inteligentnego domu jest jednym z kluczowych aspektów całego systemu, choć warto zaznaczyć, że nie jest to urządzenie wymagane do obsługi. Taki niewielki hub ma jednak jedną zasadniczą zaletę – łączy ze sobą wszystkie urządzenia za pomocą Bluetooth oraz WiFi.
W sklepach znajdziesz urządzenia, które korzystają z protokołów bezprzewodowych Zigbee lub Z-Wave. Ich największą zaletą jest możliwość stabilnego połączenia z urządzeniami. Wszystkie sprzęty są później widoczne w dedykowanej aplikacji mobilnej z której poziomu możemy sterować oświetleniem, oczyszczaczem powietrza czy innymi sprzętami. Co ciekawe, smart home controller nie jest drogi i jego zakup wiąże się z wydatkiem od 100 do 500 złotych. W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań do montażu przewodowego, koszty mogą wzrosnąć.

Popularne systemy Smart Home

Google Home

Google Home to prosta i intuicyjna w obsłudze aplikacja do konfiguracji urządzeń Google Nest, Google WiFi, Google Home oraz Chromecast. Oczywiście lista kompatybilnych urządzeń jest dużo większa. Nad konkurentami Smarthome Google ma przewagę w postaci Asystenta Głosowego mówiącego w języku polskim!

Amazon Alexa

Amazon Alexa nie jest w Polsce aż tak popularna, ale ze względu na sporą liczbę wspieranych urządzeń można stworzyć inteligentny dom stosunkowo niskim kosztem. Użytkownicy mogą skorzystać z asystentki głosowej, która pomaga w wykonywaniu wielu zadań.

Apple HomeKit

Apple HomeKit to przede wszystkim idealny wybór dla posiadaczy iPhone’ów, iPadów czy komputerów Mac. Bardzo dobra integracja z systemem inteligentnego domu sprawia, że możemy planować własne harmonogramy oraz akcje zarządzania urządzeniami. Lista kompatybilnych sprzętów jest ogromna, choć trzeba przyznać, że nie należą one do najtańszych. 

Xiaomi Home

To jeden z najtańszych systemów do stworzenia inteligentnego domu. W ekosystemie Xiaomi znajdziemy mnóstwo inteligentnych urządzeń od oczyszczaczy po inteligentne oświetlenie. Jeżeli chcesz zacząć przygodę ze Smart Home i nie wydawać majątku, to jest dobry wybór!

Fibaro

To popularny system Smart Home który obejmuje oświetlenie, bramy, rolety, zabezpieczenia, muzykę, czy sterowanie temperaturą. Jeżeli tworzysz inteligentny dom od podstaw i chcesz mieć wszystkie urządzenia działające pod kontrolą aplikacji, to warto zwrócić uwagę na Fibaro.

Jak zacząć przygodę z inteligentnym domem?

Żeby sprawdzić, jak wygląda praca z urządzeniami inteligentnego domu wcale nie musisz od razu decydować się na pełny zestaw urządzeń. Na początek warto kupić drobne urządzenia, które będziesz mógł przetestować w swoim domu. Może to być komplet oświetlenia, oczyszczacz powietrza czy inteligentne gniazdka.
Próg wejścia w świat Smart Home nie jest duży, a jego ogromną zaletą jest fakt, że możesz kompletować zestaw dokupując z czasem kolejne urządzenia. Dobrym pomysłem jest wybranie jednego systemu takiego jak np. Google Home czy Xiaomi Home. Dzięki temu będziesz mógł uzupełniać ekosystem o kolejne urządzenia bez obawy o to, że nie będą kompatybilne. Gdy zbierzesz już odpowiednią ilość sprzętów Smart Home, wówczas warto zainwestować w bramkę, gateway do sterowania urządzeniami.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.