Jak stworzyć inteligentny dom z Google Home 

Inteligentny dom to technologia umożliwiająca kontrolowanie urządzeń elektronicznych. Działająca za pomocą smartfonów i komend głosowych aplikacja Google Home ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Wprowadzenie asystenta głosowego Google w języku polskim sprawiło, że nowoczesne rozwiązania są jeszcze atrakcyjniejsze dla użytkowników. Zobacz, jak stworzyć inteligentny dom we własnym M.

Czym jest inteligentny dom? 

Urządzenia domowe sterowane za pomocą telefonu do niedawna mogły wydawać się marzeniem odległej przyszłości. Intensywnie rozwijana przez producentów technologia jest obecna w rozmaitych urządzeniach. Autorskie systemy opracowały już takie marki jak Apple, Amazon, Xiaomi, a także Google. Za pomocą sprzętu zgodnego z systemem inteligentnego domu można zaplanować harmonogram jego działania, a także sterować nim, będąc w pracy czy na wyjeździe.

Dla przykładu połączony z domową siecią WIFI robot automatyczny będzie sprzątał w wybranych przez ciebie godzinach. Jeśli zamierzasz wrócić do domu wcześniej, to wystarczy jedno kliknięcie w dedykowanej aplikacji. Na bardzo podobnej zasadzie działa już wiele produktów. Inteligentny dom został stworzony przede wszystkim, aby ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków

Asystent Google po polsku otwiera zupełnie nowe możliwości 

Ze wszystkich aktualnie dostępnych systemów automatyki domowej najciekawiej prezentuje się ten od firmy Google. Głównym powodem jest wprowadzenie na początku 2019 roku wsparcia języka polskiego do asystenta Google. Za jego pomocą będziesz w stanie wydawać komendy głosowe bez konieczności sięgania po smartfona. To duży cios dla konkurencji i jednocześnie okazja dla polskich użytkowników. Aktualnie Asystent Google najwięcej potrafi na urządzeniach z systemem Android. Wystarczy wywołać go komendą „OK Google” i po chwili nasz wirtualny towarzysz będzie gotowy do pracy.  
O co można zapytać asystenta Google? Chociażby o pogodę, aktualny ruch na trasie do pracy, czy restauracje znajdujące się w pobliżu. Komendy głosowe współpracują również z urządzeniami elektronicznymi. Już teraz można sterować odkurzaczem, oświetleniem, a także wyszukiwać ulubione filmy na telewizorze. Google zapewnia, że to dopiero początek i w najbliższym czasie możliwości tej technologii będą jeszcze większe. 

Urządzenia, które wspierają inteligentny dom

Lista urządzeń wspierających rozwiązania inteligentnego domu cały czas się powiększa. Wiele z nich już teraz współpracuje z polską wersją asystenta głosowego Google. Niektóre z nich dostaną wsparcie w ciągu najbliższych miesięcy. Na szczęście można nimi zarządzać za pomocą dedykowanych aplikacji. 

Smartfony 

Do działania asystenta Google na smartfonach potrzebujesz Androida 5.0 lub wyższego i 1GB wolnej pamięci. Praktycznie wszystkie modele dostępne na rynku wspierają to rozwiązanie, dlatego z instalacją, jak i konfiguracją nie będziesz miał większych problemów. 

Jeśli chcesz, aby twój telefon działał płynnie bez zacięć podczas wywoływania asystenta, to wybierz urządzenie z Androidem 8.0 Oreo lub 9.0 Pie i przynajmniej 3GB pamięcią RAM. Przykładem dobrego smartfona jest chociażby Samsung Galaxy S9, który oferuje dobre wyposażenie w przystępnej cenie. 

Telewizory 

Komendy głosowe Google są dostępne na telewizorach ze Smart TV. W tym momencie takie wsparcie oferują najnowsze modele Philipsa, Sony oraz LG. Jeśli chciałbyś korzystać z asystenta na starszych urządzeniach, to zakup niewielkiego urządzenia Google Chromecast zaoferuje ci taką możliwość. Dodatkowo otrzymasz dostęp do wielu aplikacji, gier oraz biblioteki filmowej. 

Oświetlenie

Za pomocą asystenta głosowego Google bez problemu włączysz światło w danym pokoju, a także wybierzesz jego kolor. Na rynku inteligentnego oświetlenia dominuje aktualnie firma Philips, która ma w swojej ofercie serię Hue, w skład której wchodzą żarówki, lampki, a także gotowe zestawy do stworzenia inteligentnego domu.  

Zarządzanie domem i bezpieczeństwo 

Nieodłącznym elementem inteligentnego domu są urządzenia, które wspierają system Google Home:

Inteligentne gniazdka 

Wbudowany moduł WIFI pozwala na bezprzewodowe sterowanie urządzeniami, które nie mają inteligentnych funkcji. W ten sposób będziesz mógł włączyć dany sprzęt, a także sprawdzić na ekranie smartfona, ile energii zużywa w danym momencie. 

Termostaty  

Za pomocą jednej komendy głosowej wypowiedzianej do asystenta Google zwiększysz lub zmniejszysz temperaturę w domu. Najnowsze modele firmy Nest dodatkowo uczą się nawyków użytkownika i automatycznie kontrolują ciepło podczas twojej nieobecności.  

Odkurzacze automatyczne 

Nie masz czasu na sprzątanie domu? Odkurzacze automatyczne wspierają system Google Home, dlatego bez większego problemu będziesz w stanie ustalić harmonogram jego działania. Z komendami głosowymi współpracują m.in produkty iRobota. 

Kamery

Bezpieczeństwo w domu to podstawa. Z asystentem Google współpracują inteligentne kamery Nest. Z poziomu smartfona można uzyskać podgląd na wybrane obszary domu. Za pomocą głosu bez problemu wydasz polecenie, aby otrzymać obraz z wybranego pomieszczenia. 

Inteligentne piloty i monitory do sterowania domem 

Zarządzanie kompatybilnymi urządzeniami jest możliwe nie tylko z poziomu smartfona. Inteligentne piloty współpracują z wieloma sprzętami, co pozwala na sterowanie telewizorem, kinem domowym czy przystawką Apple TV. 
Monitor do sterowania domem taki jak Google Home Hub umożliwia podejrzenie informacji z kompatybilnych urządzeń, sprawdzenie pogody czy przeczytanie najnowszych wiadomości. To bardzo przydatny gadżet idealnie współpracujący z asystentem Google i inteligentnym domem. 

Steruj wszystkimi urządzeniami z poziomu aplikacji Google Home 

Producenci stosują swoje autorskie aplikacje, które pozwalają na sterowanie konkretnym sprzętem za pomocą smartfona. Aplikacja Google Home umożliwia skonfigurowanie kilku różnych urządzeń i zebranie ich w jednym miejscu. Za jego pomocą możesz zarządzać oświetleniem, termostatem czy głośnikami bezprzewodowymi. Amerykański producent chwali się, że już teraz wspiera on 5000 urządzeń inteligentnego domu.