Data publikacji:

Jak połączyć kamerę Wi-Fi z telefonem?

Wraz z ciągłym rozwojem technologii coraz więcej osób decyduje się na kamery nowej generacji. Kiedyś połączenie kamery z serwerem odbywało się tylko za pomocą przewodów, następnie na rynek wkroczyły kamery z połączeniem bezprzewodowym poprzez Bluetooth. Te jednak ograniczała odległość od urządzenia, na którym kamera jest odtwarzana, dlatego kamery te wypierane zostają przez modele z połączeniem poprzez Wi-Fi. Kamera taka łączyć się może z urządzeniem mobilnym, które nią steruje na większą odległość. Wszystko odbywa się przy pomocy połączenia sieciowego Wi-Fi. Nie jest to jednak tak prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Sprawdźmy, jak sparować swoją kamerę z telefonem, tak aby bez problemu móc ją obsługiwać.
jak połączyć kamerę wifi z telefonem

Jak podłączyć kamerę Wi-Fi?

Zacząć należy od stosunkowo niskiej świadomości użytkowników odnośnie samego działania takiej kamery. Najczęściej zadawane pytania dotyczą sposobu podłączenia, odległości, do jakiej kamera działać będzie w sieci Wi-Fi, oraz samej obsługi urządzenia.
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele modeli i każdy, zależnie od producenta, może różnić się od siebie sposobem obsługi czy zasilania. Kwestia odległości też jest dyskusyjna. U jednej osoby kamera działać będzie w promieniu 5 metrów, u innej – nawet 20 metrów. Zależy to od rodzaju odbiornika w samej kamerze, ale też jakości sieci Wi-Fi, z jaką będziemy się łączyć. Nie ma jednak wątpliwości, że mini kamera z podglądem w telefonie może być przydatnym urządzeniem.

Co wpływa na jakość połączenia kamery w sieci Wi-Fi?

Przede wszystkim router. Do obsługiwania kamery z urządzenia mobilnego, takiego jak telefon w sieci Wi-Fi, potrzebny jest odpowiedni router, o przystosowanej do takiej pracy przepustowości, w dodatku dobrze skonfigurowany. Mocny router Wi-Fi to konieczność.
Nowoczesne routery mogą pracować na kilku częstotliwościach. Najczęściej są to pasma 2.4 GHz i 5 GHz. Niestety kamery łączą się tylko z tą pierwszą, dlatego bardzo ważne jest, aby router transmitował dane na tym paśmie sieciowym. Jeżeli nasze urządzenie pracuje na wielu pasmach, ważne jest, aby telefon pracował na tym samym co kamera, żeby uniknąć problemów z synchronizacją urządzeń.
Kolejną sprawą, która wpływa na jakość transmisji danych z kamery, są sąsiednie sieci bezprzewodowe. Duża ich ilość lub silniejsze sieci mogą dominować i spowalniać pracę naszego transmitera. Tak samo jest w sytuacji, kiedy nasza sieć jest mocno obłożona i łączy się z kilkoma urządzeniami na raz.
Kolejny punkt to zakłócenia zewnętrzne, na które nie mamy żadnego wpływu. Są to przede wszystkim zmienne warunki pogodowe, odległość, przeszkody czy inne urządzenia elektroniczne. Czasami stopień zakłóceń i przeszkód jest tak wysoki, że połączenie kamery z telefonem w sieci Wi-Fi może okazać się niemożliwe. Wtedy pozostaje nam tylko podłączenie przewodowe.

Połączenie kamery Wi-Fi z telefonem – instrukcja

Kiedy mamy prawidłowo skonfigurowany router, stabilne połączenie sieciowe i dobrze zamontowaną kamerę, przystąpić można do parowania jej z naszym telefonem. Zależnie od producenta niezbędne będzie pobranie specjalnej, dedykowanej aplikacji, która pozwoli nam obsługiwać zainstalowaną kamerę. Poniżej w kilku krokach przedstawiamy ogólny schemat postępowania w przypadku próby podłączenia kamery Wi-Fi z telefonem.
  • Pobierz na telefon dedykowaną do kamery aplikację producenta.
  • Podłącz kamerę z odpowiednią siecią Wi-Fi, sprawdzając pasmo połączenia.
  • Połącz telefon z tą samą siecią, na tym samym paśmie nadawania.
  • Otwórz aplikację i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
  • Za pomocą aplikacji sparuj urządzenia ze sobą.
  • Po prawidłowym połączeniu obsługuj kamerę z pozycji telefonu.
  • Jak widać, samo połączenie kamery z telefonem w sieci Wi-Fi nie jest skomplikowane. Największe problemy polegają na odpowiednim skonfigurowaniu urządzeń, tak aby pracowały z jak najlepszą jakością. W przypadku słabszej sieci kamerę z routerem można podłączyć kablem LAN, jednak nie każda kamera posiada wejście tego typu. Takie podłączenie może ustabilizować jakość połączenia oraz zabezpieczy przed rozłączaniem się z Wi-Fi.
    Zdjęcie: Envato Elements