Data publikacji:

Nowości w świecie telewizorów. Top 5 modeli do Twojego salonu 

Telewizor jest dla większości z nas głównym centrum rozrywki w domu. Dziś oglądamy na nim nie tylko standardową telewizję satelitarną, kablową lub naziemną, ale korzystamy też z oferty popularnych serwisów streamingowych, a nieraz bawimy się też z grami na konsoli lub PC. Dobry panel TV powinien służyć przez wiele lat, jak jednak dobrać odpowiedni model w obliczu intensywnie rozwijających się technologii? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, a także przedstawiamy listę topowych modeli do salonu. 
najlepsze telewizory

Czym wyróżniają się nowoczesne telewizory?

Laik spoglądający na telewizory wystawione na półkach sklepowych łatwo stwierdzi, że nie zauważa pomiędzy nimi żadnych znaczących różnic, stąd też trudno jest mu zrozumieć, skąd biorą się aż tak drastycznie różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi modelami. 
Nowoczesne telewizory wyposażone są w zaawansowane układy elektroniczne odpowiadające za poprawę parametrów obrazu (ostrość, kontrast, odwzorowanie kolorów) w czasie rzeczywistym, a także działanie ich wielozadaniowego systemu operacyjnego, pozwalającego na instalowanie aplikacji popularnych serwisów streamingowych, surfowanie w sieci, a także bezprzewodowe łączenie się z innymi urządzeniami i peryferiami.
Panele TV przystosowane są do stałej pracy z połączeniem internetowym, za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi lub połączenia kablowego Ethernet. Oczywiście cały czas oferują też wsparcie dla klasycznej telewizji naziemnej i satelitarnej, a także starszego sprzętu RTV, takiego jak odtwarzacze multimedialne, DVD lub kamery.

Jak dobrać najlepszy telewizor do wielkości swojego salonu?

Fundamentalną kwestią podczas wyboru telewizora do salonu jest kwestia jego wielkości. Oczywiście naturalne jest to, że chcemy mieć jak największych ekran, ale telewizor 65 cali nie będzie niestety dobrym wyborem do małego pokoju w bloku. Przekątną dopasowujemy bezpośrednio do powierzchni pomieszczania, a także odległości, z jakiej korzystać będą z niego domownicy i goście. 
W przypadku telewizorów pracujących w rozdzielczości 4K, eksperci polecają, aby optymalną odległość od ekranu obliczyć, mnożąc przekątną ekranu przez 2. Zwróćmy uwagę, że jest to jednak minimum, dla najlepszych wrażeń (kino domowe w 4K, zabawa z grami), zazwyczaj otrzymaną sumę trzeba przemnożyć dodatkowo przez ok. 1,8–2. Dla telewizora 55 cali będzie to więc ok. 220 cm. Jeżeli układ pomieszczenia nie pozwala na ustawienie panelu w takiej odległości, powinniśmy zdecydować się na mniejszy model.
Obecnie najpopularniejszymi telewizorami na polskim rynku są urządzenia z ekranami o przekątnych 50–55 cali. Świetnie pasują do większości mieszkań w blokach. Panele o większych przekątnych poleca się do dużych salonów, zwłaszcza w domach jednorodzinnych. W małych pokojach zaleca się korzystanie z telewizora o wielkości w zakresie 32–50 cali. 
Kolejną kwestią istotną w przypadku telewizorów w salonie jest kontrast i jasność ekranu. Ma to znacznie zwłaszcza w pomieszczeniach, w których na ekran pada światło słoneczne z okien. Oglądając w dzień telewizję, nie zawsze chcemy bowiem zasłaniać okna, aby móc cieszyć się wyraźnym obrazem i intensywnymi kolorami. Tutaj najlepsze są z reguły droższe panele z mocnym podświetleniem LED, wykonane np. w technologii QLED, albo najnowsze urządzenia z matrycami OLED. 

Polecane modele telewizorów do salonu

Samsung QES90C

Jeden z najlepszych telewizorów na rynku. Urządzenie ma wysokiej klasy matrycę OLED, gwarantującą najwyższej klasy odwzorowania kolorów i obsługuje pracę w częstotliwości aż 144 Hz. Na uwagę zasługuje także niezwykle smukła budowa i wsparcie dla technologii dźwięku przestrzennego Dolby Atmos.
 • Matryca: OLED
 • Dostępne przekątne ekranu: 55, 65, 77 cali
 • Sony Bravia XR 90L

  Świetnie oceniany telewizor marki Sony z ekranem 4K pracującym w częstotliwości do 100 Hz. Telewizor korzysta z zaawansowanych technologii wyostrzania i poprawy jakości obrazu i dźwięku, gwarantując świetny odbiór filmów, gier, programów telewizyjnych i seriali. Atutem modelu są też mocne głośniki przestrzenne.
 • Matryca: Full Array LED
 • Dostępne przekątne ekranu: 55, 65, 75, 85 cali
 • LG OLED C21LA 

  Telewizor OLED z ekranem pracującym w częstotliwości 120 Hz, który znajdzie swoje miejsce nawet w mniejszych mieszkaniach. Urządzenie korzysta z systemu operacyjnego WebOS i oferuje szereg zaawansowanych funkcji dla miłośników kina domowego i gier.
 • Matryca: OLED
 • Dostępne przekątne ekranu: 42, 48, 55, 65, 77, 83 cale
 • LG OLED G23LA 

  Telewzior OLED z ekranem 120 Hz, który świetnie sprawdzi się w dużych salonach. Największy model z serii oferuje ekran o przekątnej aż 97 cali. Właściciele urządzenia mogą liczyć na wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne poprawiające wygląd i jakość obrazu.
 • Matryca: OLED
 • Dostępne przekątne ekranu: 55, 65, 77, 83, 97 cali
 • Hisense U8KQ 

  Telewizor z matrycą QLED, który pracuje w częstotliwości 144 Hz oraz oferuje bardzo wysoką jasność 1500 nitów. Urządzenie odznacza się wsparciem dla najnowszych standardów dźwięku przestrzennego Dolby Atmos i DTS Virtual-X, oferując także zaawansowany tryb pracy dla graczy. 
 • Matryca: QLED
 • Dostępne przekątne ekranu: 55, 65, 75 cali
 • Telewizor do salonu – często zadawane pytania

  Czym różnią się nowe modele telewizorów od starszych generacji?
  Nowoczesne technologie budowy ekranów sprawiają, że dzisiejsze telewizory oferują znacznie bardziej realistyczne kolory oraz naturalne odwzorowanie głębokich czerni. Dzięki obecności dedykowanych układów scalonych i zaawansowanych algorytmach AI, sprzęt radzi sobie także znacznie lepiej z upscalowaniem obrazu, a więc wyostrzaniem i poprawianiem wyglądu treści zapisanych w niższych rozdzielczościach 720p i 1080p (sygnał cyfrowej telewizji, filmy i seriale w serwisach streamingowych).

  Na co zwracać uwagę przy wyborze nowego telewizora do salonu?
  Przede wszystkim na przekątną jego ekranu, a także technologię, w której został wykonany. Pamiętajmy też, że eksperci radzą, by do nawet bardzo dobrego telewizora dobrać solidny soundbar. Ze względu na rozmiary współczesnych paneli, montowane w nich głośniki nie mają odpowiedniej mocy, aby zadowolić fanów kina domowego i graczy.

  Czy nowsze modele telewizorów są bardziej energooszczędne?
  Stopień zużycia energii elektrycznej w telewizorach jest wprost proporcjonalny do wielkości ich ekranów. Ponieważ średnia przekątna wyświetlaczy dostępnych w sklepach wzrosła znacząco w ostatniej dekadzie, nowsze urządzenia nie są koniecznie znacznie bardziej energooszczędne. Jeżeli porównanym urządzenia tej samej wielkości zauważymy jednak znaczące różnice. Wiele zależy też od technologii wykonania matrycy, tradycyjnie najmniej energii zużywają telewizory OLED.

  Jakie technologie obrazu są obecnie na topie wśród nowych telewizorów?
  Jedną z najbardziej interesujących nowości na rynku telewizorów są panele pracujące w częstotliwościach odświeżania ekranu wyższych niż standardowe. Funkcja ta powinna zainteresować przede wszystkim graczy, bowiem pozwala na zabawę w ponad 60 klatkach na sekundę. Wybrane panele tego typu oferujące złącza w standardzie HDMI 2.1 wspierają też funkcję VRR, pozwalającą na dynamiczne dopasowanie częstotliwości odświeżania do gry.

  Czy większy telewizor zawsze oznacza lepszy?
  Dobry telewizor nie musi mieć bardzo dużego ekranu. Zwróćmy uwagę na to, że telewizory produkowane są zazwyczaj w seriach, w których znajdziemy modele o różnych wielkościach, ale identycznych parametrach technicznych. Jeżeli spodobał nam się np. wysokiej klasy telewizor 75 cali, istnieje duża szansa, że będzie on dostępny także np. w wersji 50 cali lub mniejszej. Nieraz w bardzo dobrej serii urządzeń znajdziemy nawet mały telewizor 32 cale.
  Zdjęcie: Envato Elements