Data publikacji:

Biokominek pod telewizorem: czy to dobry pomysł? Poradnik

Biokominek to idealna alternatywa dla klasycznego kominka, opalanego drewnem. Najpiękniej prezentuje się w centralnej części salonu, czyli tej, która najczęściej jest zajęta przez telewizor. Czy można połączyć te dwa elementy w wystroju wnętrz? Wyjaśniamy, czy zamontowanie biokominka pod telewizorem jest możliwe, a przede wszystkim bezpieczne.
biokominek pod telewizor

Czym jest biokominek?

Zastanawiasz się, jaki kominek wybrać i czy warto postawić na biokominek? Konstrukcja biokominków diametralnie różni się od tej wykorzystywanej w klasycznych kominkach. Przede wszystkim nie generują one dymu, sadzy i spalin, dlatego nie wymagają podłączenia do komina. Biokominki, które są właściwie metalową skrzynią z zasobnikiem na paliwo, można więc zamontować nawet w mieszkaniu.

Do zasilenia biokominka służy specjalne paliwo na bazie bioetanolu. Roślinne paliwo zapewnia zarówno nastrojowe płomienie oraz przyjemne ciepło, jednak nie wydziela spalin. Jedyne efekty spalania to para wodna oraz dwutlenek węgla. Ilość dwutlenku węgla nie jest duża i w zależności od mocy kominka, odpowiada ilości wydychanej przez jedną, dwie lub trzy dorosłe osoby. Efekty spalania w żaden sposób nie zagrażają więc zdrowiu, a dodatkowo mogą poprawić wilgotność we wnętrzu.

Czy można zamontować biokominek pod telewizorem?

Czy biokominek może znaleźć się pod telewizorem? Liczne aranżacje salonów czy sypialni jednoznacznie wskazują na to, że jest to możliwe. Zestawienie designerskiego kominka elektrycznego i zawieszonego na ścianie telewizora w większości przypadków dadzą świetne efekty stylistyczne. Nowoczesny kominek ekologiczny może wręcz zastąpić szafkę RTV. Przy urządzaniu kominka w salonie trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Choć biokominki nie wydzielają tyle ciepła, co klasyczne wkłady kominkowe, unoszące się płomienie mogłyby doprowadzić do uszkodzenia telewizora. Zamontowanie telewizora tuż nad biokominkiem nie jest więc dobrym pomysłem. Najlepiej zachować maksymalnie dużą odległość pomiędzy telewizorem a kominkiem, a przynajmniej nie mniejszą niż zaleca producent. Ważne jest też to, by zabezpieczyć telewizor przed gorącym powietrzem.

Biokominek pod telewizorem – jak zabezpieczyć telewizor?

Aby nie uszkodzić telewizora ani nie doprowadzić do pożaru, warto umieścić urządzenie we wnęce. Dzięki zatopieniu telewizora we wnęce gorące powietrze nie będzie uderzać bezpośrednio w dół ekranu. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie zabudowanie wkładu kominkowego lub umieszczenie kominka w dodatkowej, niższej wnęce. Alternatywą jest wysunięcie biokominka przed telewizor lub umieszczenie go z boku, np. w zabudowie meblowej pod telewizorem.

Innym pomysłem na oddzielenie telewizora od kominka jest zastosowanie półki. Musi być ona wykonana z niepalnych i nietopliwych materiałów, np. marmuru, metalu lub ognioodpornej płyty gipsowo-kartonowej. Półka nie tylko ochroni telewizor przed gorącym powietrzem, ale i skieruje je w głąb pomieszczenia. Mimo to warto zachować przynajmniej 40 cm odstępu od obu elementów. Niektórzy producenci zalecają pozostawienie większej przestrzeni, rzędu 90 cm.

Biokominki z systemem rozprowadzenia powietrza

Jeśli zależy ci na zamontowaniu kominka tuż pod telewizorem, możesz skorzystać ze specjalnego typu biokominków. Modele wyposażone w system rozprowadzania powietrza skierują ciepło poprzez deflektor do kanałów znajdujących się w ścianie. Można nimi dostarczyć ciepło do innych pomieszczeń, a tym samym zwiększyć zasięg działania biokominka. Montaż takich konstrukcji jest jednak trudniejszy, bowiem wymaga zabudowywania stalowych rur lub harmonijkowych kanałów.
Autor: Szymon Sonik