Wady i zalety kominka w salonie


Symbolem domowego ogniska może być ogień wesoło trzaskający w kominku umieszczonym w salonie. Daje on wrażenie przytulności i ciepła w każdym domu, w którym się znajdzie. W ten sposób można sobie także zapewnić ogrzewanie kominkowe. W długie zimowe wieczory warto usiąść przy kominku, ogrzać się i miło spędzić czas z ulubioną lekturą, swoją drugą połówką czy też z całą rodziną na grach i zabawach. Dekoracyjne obudowy kominkowe pozwolą na stworzenie takiego kominka, który będzie pasował do aranżacji salonu. Jakie są wady i zalety montażu kominka w salonie? Czy warto zdecydować się na taką inwestycję?

Kominek jako element dekoracyjny

Rozpalony kominek sprawia, że wnętrza stają się przytulne. Ma wiele walorów estetycznych. Umieszczony na przykład w rogu dużego pokoju może stanowić piękną ozdobę. Ze względu na to, że można dowolnie wybierać i kształtować obudowy kominkowe, warto spróbować dopasować je do dowolnego stylu aranżacji. Na obudowie kominkowej można umieścić zdjęcia swojej rodziny, ulubione bibeloty czy inne elementy dekoracyjne.

Mając na uwadze wyłącznie względy estetyczne, można zamontować w swoim domu albo kominek z płaszczem wodnym, albo kominek elektryczny niewymagający wykonania instalacji kominowej. Oba rodzaje kominków mogą spełniać funkcję grzewczą, choć w przypadku elektrycznych będzie to pociągało z sobą wysokie koszty. Znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem może być kominek tradycyjny na drewno, który rozprowadzi gorące powietrze po całym domu. 

Skuteczne ogrzewanie kominkowe

W domach jednorodzinnych kominek w salonie może być wystarczający do zapewnienia wystarczającego komfortu cieplnego. Będzie on efektownie wyglądał, ponadto w ten sposób można ogrzać całe pomieszczenie. Wkłady kominkowe należą do najbardziej ekologicznych źródeł ciepła, jakie dostępne są obecnie na rynku.

Trzeba uznać to za zdecydowany atut kominków w salonach domów mieszkalnych. Produkty spalania drewna powstające w kominku są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego i dla człowieka niż produkty spalania węgla czy gazu lub produktów ubocznych elektrowni atomowych. Eksploatacja kominka w salonie jest względnie tania.

Dzięki ogrzewaniu kominkowemu można skutecznie uniezależnić się od zewnętrznych dostaw energii — prądu czy gazu lub ogrzewania z sieci centralnej — miejskiej lub gminnej. Nie straszne są właścicielom kominków awarie części systemu dystrybucji lub jego uszkodzenia. Nie spowoduje to, że w domu stanie się zimno i będzie trzeba szukać alternatywnego źródła ogrzewania. 

Wady posiadania kominka

Kominek w salonie niestety nie jest pozbawiony wad. Jeśli jest on jedynym źródłem ciepła w naszym domu, to z pewnością będziemy musieli przez cały sezon grzewczy dbać o to, aby w kominku stale się paliło. W przypadku, gdy przez dłuższy czas nie będzie nas w domu, ogień  wygaśnie i w mieszkaniu zacznie się robić chłodno. Przy siarczystych mrozach, jakie niejednokrotnie panują w środku zimy, może się zdarzyć, że nasz dom zacznie zamarzać. Trudno później ogrzać go na tyle, aby wytworzyć wystarczający komfort cieplny.

Rozwiązaniem tego problemu jest zaangażowanie na czas naszej nieobecności w domu kogoś, kto zadba o ciągłość ogrzewania kominkowego. Będzie dokładał do paleniska drewno, węgiel lub inny materiał opałowy i nie dopuszczał do jego wygaśnięcia. Zdecydowanie jednak ogrzewanie kominkowe będzie dobre dla tych osób, które prowadzą osiadły, regularny tryb życia i nie opuszczają swojego domu na dłużej.

Poza tym wadą kominka w salonie jest konieczność wygospodarowania w naszym domu lub na podwórku miejsca na drewutnię, w której będziemy trzymać materiał opałowy. Minusem jest także obowiązek zamówienia przynajmniej raz w roku większej ilości drewna, co pociąga za sobą niebagatelne koszty. Do ogrzania standardowego domu jednopiętrowego, o powierzchni 120 m2, w którym ściany mają 2,6 m wysokości, zapotrzebowanie cieplne wynosi zimą średnio 30 W/m3.

Kubatura takiego domu to 312 m3. Eksperci zalecają, aby przy takich parametrach zamontować wkład kominkowy o mocy nominalnej 11 kW oraz mocy maksymalnej 16 kW. Wkład taki spala około 3,4 kg drewna na godzinę. Kominek w sezonie grzewczym pracuje średnio 12 godzin na dobę, czyli 2300 godzin w ciągu pół roku, kiedy jego działanie jest obowiązkowe w celu uzyskania pożądanego komfortu cieplnego. Dlatego będzie potrzebne 7820 kg drewna, co odpowiada 12‒15 m3 — 1 m3 tego materiału grzewczego kosztuje około 130‒150 zł. Średni koszt ogrzania domu 120 m2 drewnem w przypadku ogrzewania za pomocą kominka w salonie wyniesie na sezon od 1560 zł do 2250 zł.

Czynnikiem zniechęcającym potencjalnych inwestorów do budowy kominka w salonie jest obowiązek sprzątania popiołu, który może się wysypać przy wymianie wkładu kominkowego lub sprzątaniu paleniska i szybko rozprzestrzenić po podłodze. Jednak jest to czynność, która odpowiednio opanowana nie będzie stwarzała problemów.

Ważne!

Za wadę ogrzewania kominkowego należy uznać możliwe niebezpieczeństwo dla dzieci, ale i dorosłych. Trzeba w najwyższej mierze zabezpieczyć palenisko, aby nikomu nie stała się krzywda i aby iskry z drewna nie spowodowały pożaru.

Przy ogrzewaniu domu za pomocą tradycyjnego kominka w salonie należy jeszcze rozwiązać problem przygotowania ciepłej wody użytkowej. Tylko kominek z płaszczem wodnym pozwoli połączyć funkcję grzewczą i podgrzewanie wody. W pozostałych przypadkach można zastosować w domu np. junkers zasilany gazem lub przepływowe, elektryczne podgrzewacze wody.

Podczas użytkowania kominka nie ma możliwości regulowania automatycznie ilości produkowanego ciepła zależnie od warunków zewnętrznych. Właściciel może jedynie ograniczyć lub zwiększyć ilość ciepła napływającego z systemu dystrybucji gorącego powietrza do poszczególnych pomieszczeń. 

Ogrzewanie kominkowe — jaki system wybrać?

Jeśli podejmujemy decyzję, że kominek w salonie będzie jedynym źródłem ogrzewania w naszym domu, musimy zdecydować się, czy wybieramy wtedy:

- system dystrybucji gorącego powietrza — w skrócie DGP,

kominek z płaszczem wodnym.

Kominek z systemem DGP można zamontować w nowych budynkach, w których istnieje możliwość rozprowadzenia przewodów do przekazywania ciepłego powietrza do poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych.  Wadą systemu jest większy ruch powietrza w domu, wraz z którym występuje cyrkulacja kurzu, pyłków i roztoczy, co wpływa negatywnie na stan zdrowia alergików. Za pomocą tego systemu raczej nie można uzyskać takiego samego komfortu cieplnego w całym domu.

Do zalet systemu należy zaliczyć niewrażliwość na brak energii elektrycznej wkładu kominkowego. W takiej sytuacji co najwyżej zatrzymają się wentylatory w instalacji ogrzewania budynku mieszkalnego.

Alternatywnym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym, który powinien być wyposażony w awaryjny system zasilania — kotłowy UPS. Jeśli bowiem doszłoby do awarii sieci energetycznej, pompa rozprowadzająca ciepło w instalacji centralnego ogrzewania przestanie działać, w domu będzie zimno, a  jednocześnie może dojść do zagotowania wody w kominku z płaszczem wodnym. Niesie to z sobą wiele negatywnych, trudnych do przewidzenia konsekwencji.

W przypadku tego rodzaju kominków należy wykonać sprawną i bezpieczną instalację grzewczą, która będzie zapewniać ciepło w całym domu w układzie zamkniętym. Prawidłowo zamontowany kominek z płaszczem wodnym pozwala w sposób komfortowy ogrzewać nieruchomość i przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Takie kominki mogą być wyposażone w dowolne obudowy kominkowe, przez co z jednej strony będą idealnie spełniać zadania grzewcze w domu, a z drugiej będą kominkami stricte dekoracyjnymi. 

Podsumowanie

Kominek w salonie może spełniać funkcję ogrzewania kominkowego, a dzięki dekoracyjnym obudowom kominkowym będzie on dopełniał aranżację pomieszczenia. Kominek z płaszczem wodnym rozwiązuje problem podgrzewania wody użytkowej. Wadą takich rozwiązań jest konieczność przeprowadzenia często szeroko zakrojonej, kosztownej inwestycji w rozprowadzenie przewodów kominowych i zainstalowanie samej obudowy kominkowej. Trzeba liczyć się z koniecznością składowania drewna w drewutni na swojej posesji i z regularnym dokładaniem do paleniska materiału opałowego. 

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły