Data publikacji:

Co to jest ładowarka GaN? Dlaczego warto?

Ładowarki wykorzystujące technologią GaN są w stanie błyskawicznie dostarczyć niezbędną energię do smartfona. Wyjaśniamy, jak dokładnie działa taka ładowarka, a także dlaczego warto się na nią zdecydować!
ładowarka gan

Jak działa ładowarka GaN i czym różni się od standardowej?

Ładowarki GaN korzystają z technologii azotku galu, który w porównaniu do krzemu stosowanego w tradycyjnych ładowarkach jest zdecydowanie bardziej wydajny w procesie przetwarzania energii. To z kolei przekłada się na krótszy czas ładowania urządzeń mobilnych. Ponadto ładowarki GaN są mniejsze i to daje im znaczącą przewagę nad innymi. Dodatkowo ładowarki GaN przez skrócenie czasu ładowania zużywają również mniej energii, a także osiągają niższe temperatury. Ich bardzo dobre właściwości sprawiają, że coraz więcej użytkowników decyduje się na przesiadkę ze standardowych zasilaczy.
Warto dodać, że ładowarki GaN są projektowane w taki sposób, aby były w stanie wytrzymać większe napięcie podczas szybkiego ładowania. Tym samym są one całkowicie bezpieczne w codziennym użytkowaniu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ładowarki GaN?

Kompatybilność

Najważniejszą kwestią podczas wyboru ładowarki GaN jest upewnienie się, że jest ona w pełni dostosowana do Twoich urządzeń mobilnych. Sprawdź przed zakupem, z jaką maksymalną mocą możesz ładować swój telefon lub tablet. Jeśli wybierzesz zbyt mocny zasilacz, to i tak nie będzie on w stanie przyspieszyć ładowania. Załóżmy, że Twój smartfon wspiera szybkie ładowanie o mocy 20W. Jeżeli kupisz ładowarkę o mocy 65W, to do telefonu nadal zostanie dostarczona energia z mocą 20W. Inaczej jest, gdy mamy do dyspozycji słabszy zasilacz, a telefon jest w stanie obsłużyć większą moc.
Warto pamiętać również o tym, że w przypadku posiadania większej liczby urządzeń musisz zdecydować się na wyższą moc. Jeśli masz w planach ładowanie laptopa, to warto zdecydować się na moc wynoszącą co najmniej 80-100W.

Liczba portów

Kupując ładowarkę GaN, musisz dobrze przemyśleć, ile portów powinna posiadać, ponieważ taka decyzja będzie miała wpływ na jej ostateczne rozmiary. Jeżeli potrzebujesz czegoś bardzo kompaktowego do podróży i codziennego użytkowania, to wybierz model z maksymalnie dwoma portami. Większe wersje mają 3,4 a nawet 5 złącz do podłączenia przewodów. W parze z większym rozmiarem idą także większe możliwości, dlatego dla osób posiadających wiele urządzeń jest to doskonały wybór.
Musisz także odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie porty są Ci potrzebne. Standard USB-A zastępuje już dużo mniejszy USB-C. Producenci tworzą swoje zasilacze w taki sposób, aby zapewnić pewien kompromis i w większych modelach oprócz nowego standardu znajdziemy również USB-A.

Zabezpieczenia

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego na ładowarkach nie warto oszczędzać. Bardzo tanie modele mogą nie mieć ochrony przed przepięciami oraz kontroli temperatury. Te dwa zabezpieczenia są kluczowe i w momencie, kiedy praca urządzenia jest nieprawidłowa, ładowarka przestaje natychmiast dostarczać energię. Dobry model ma również certyfikaty potwierdzające, że  spełnia on normy bezpieczeństwa i to także jest ważna informacja.

Jakość wykonania

Ładowarki to akcesoria mobilne, dlatego odpowiednia jakość wykonania jest kluczowa. Najlepiej unikać urządzeń wykonanych z taniego plastiku. Po kilku podróżach taki zasilacz nie będzie się już do niczego nadawał. Wszystkie elementy powinny być dobrze dopasowane do siebie.

Czy warto kupić ładowarkę GaN?

Zdecydowanie tak! Ładowarki GaN wykorzystujące azotek galu są niewiele droższe od standardowych zasilaczy, a mają do zaoferowania użytkownikowi znacznie więcej. Szybkie ładowanie bez nadmiernego przegrzewania oraz kompaktowe, wręcz minimalistyczne wymiary sprawiają, że taka ładowarka jest idealnym kompanem w podróży. Kolejnym plusem jest możliwość dostarczania energii do kilku różnych urządzeń jednocześnie! Ceny ładowarek GaN zaczynają się od około 100 złotych i sięgają 600-700 złotych. Oferta jest dość zróżnicowana i każdy znajdzie dla siebie odpowiedni zasilacz.

Polecane ładowarki GaN

Razer USB-C GaN Charger

To jedna z najdroższych i jednocześnie najbardziej zaawansowanych ładowarek GaN na rynku. Do dyspozycji mamy dwa porty USB-C oraz dwa USB-A. Łączna moc wyjściowa wynosi aż 130 W, dlatego bez problemu naładujesz telefon, tablet czy komputer. Producent chwali się, że przy tak dużej mocy udało się zredukować rozmiary o 48% w porównaniu do innych ładowarek USB-C. Jeżeli szukasz mocnej, ale jednocześnie bardzo małej ładowarki, a cena nie gra roli, to Razer będzie najlepszym wyborem.

Baseus GaN5 Pro

Baseus to marka oferująca solidne produkty w rozsądnych cenach i nie inaczej jest w tym przypadku. Ładowarka sieciowa ma dwa złącza USB-C i jedno USB-A. Łączna moc wynosi 140 W, dlatego bez problemu dostarczysz energię do smartfona oraz komputera. W parze z wysoką mocą idą odpowiednie zabezpieczenia przed przegrzaniem i przepięciami.

Aukey GaN 100W

Bardzo dobrze oceniana ładowarka ma trzy porty USB-C i jeden port USB-A. Dla osób posiadających większą ilość urządzeń mobilnych to bardzo dobry wybór. Funkcja automatycznego wykrywania zapotrzebowania na moc jest bardzo wygodne. Łączna moc wynosi 100 W, natomiast telefony można ładować z mocą 65W.

Ugreen GaN 2xUSB-C

Jeśli szukasz miniaturowej ładowarki GaN, to UGreen spełni Twoje oczekiwania. Mimo takich rozmiarów udało się zmieścić dwa porty USB-C. Łączna moc 45W wystarczy do naładowania iPhone’a lub innego urządzenia mobilnego.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.