Data publikacji:

Jaki oczyszczacz z jonizatorem wybrać?

Oczyszczacz powietrza to dla wielu osób jeden z najważniejszych zakupów zimowych. Każdy doskonale wie, jak wiele do życzenia pozostawia czystość powietrza. Możemy jednak zadbać o najbliższą atmosferę – tę w domu. Jaki oczyszczacz z jonizatorem wybrać? Doradzamy.
oczyszczacz powietrza

Dlaczego oczyszczacz powietrza to must have w każdym domu?

W okresie zimowym każdy z nas spędza większość dnia w zamkniętym pomieszczeniu – najczęściej jest to nasz własny dom. Bez względu na to, jak bardzo dbamy o porządek w najbliższym otoczeniu, nie ulega wątpliwości, że rzadko wietrzony zimą pokój to idealne miejsce do rozwoju bakterii, wirusów, a także mikroskopijnych związków organicznych.

Do tego oczywiście dochodzi smog, który przedrze się do naszego domu nawet przez zamknięte okna. Czy istnieje jakikolwiek sposób na to, by powietrze w naszym domu było wolne od wszelkich drobnoustrojów? Tak, a jednym z najlepszych rozwiązań jest oczyszczacz powietrza – małej wielkości urządzenie, które postawione w pomieszczeniu, jest w stanie objąć zasięgiem oczyszczana nawet średniej wielkości mieszkanie.

Jaka jest zasada działania oczyszczacza powietrza?

Na jakiej zasadzie działa standardowy oczyszczacz powietrza? Oczyszczacz powietrza wyposażony jest w kilka filtrów, przez które przepuszczane jest powietrze zasysane przez urządzenie. Najczęściej oczyszczacz powietrza składa się z trzech filtrów – filtr wstępny, filtr węglowy, a także bardzo skuteczny filtr HEPA. Tak przetworzone powietrze jest wolne od 99% zanieczyszczeń, wliczając w to nawet te najmniejsze.

Oczywiście niektóre warianty oczyszczaczy są również wyposażone w zaawansowane funkcje, takie jak jonizacja powietrza. O tym jednak opowiemy później. Reasumując, powietrze zassane przez wbudowany wentylator trafia na trzy filtry. Wszystkie zanieczyszczenia, które zawierają się w powietrzu, są przez nie zatrzymywane, a następnie czyste powietrze jest wypuszczane do naszego pomieszczenia.

Z reguły oczyszczacz powietrza wyposażony jest w prosty interfejs, który pokazuje stan powietrza w pomieszczeniu, a także dodatkowe dane, jak na przykład temperaturę czy wilgotność powietrza.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?

Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, szukając wysokiej jakości oczyszczacza powietrza? Zacznijmy od rodzaju filtrów. Standard to trzy wcześniej wspomniane filtry. Oczywiście, jeśli chcemy zrealizować zakup budżetowy, możemy postawić na najbardziej podstawowe urządzenia, które wyposażone są w najbardziej podstawowe filtry, jak filtr wstępny czy filtr wstępny plus filtr węglowy. Jeśli jednak zależy nam na maksymalnej skuteczności, producenci oferują także urządzenia dalece zaawansowane, które pozwalają na wykorzystanie technologii takich jak jonizacja.

Nie bez znaczenia jest także wydajność oczyszczacza powietrza. Już przy zakupie zwróćmy uwagę na to, jaką powierzchnię będzie oczyszczać, i do tego parametru, a także wielkości naszego mieszkania, dostosujmy konkretne urządzenia. Jeśli mamy duży dom, konieczne może okazać się zdecydowanie, w którym pomieszczeniu zastosować oczyszczacz. Wybór pada najczęściej na salon, sypialnie bądź pokój dziecka. Zwróćmy także uwagę na hałas generowany przez pracujący oczyszczacz powietrza. Pamiętajmy, że jest to urządzenie, które pracuje także w nocy. Nikt nie chce być obudzony hałasem dochodzącym z oczyszczacza, który stara się oczyścić powietrze.

Jonizacja powietrza – czy oczyszczacz ma taką funkcję?

Przyjrzyjmy się dokładniej zaawansowanej technologii jonizacji, w którą wyposażone są lepsze rodzaje oczyszczaczy powietrza. Na czym polega jonizacja powietrza? Jonizacja powietrza to proces następujący naturalnie w okolicy lasów czy bezpośrednio po burzy. To właśnie wtedy czujemy najbardziej rześkie powietrze, które wynika z rozrywania cząsteczek wody. Oprócz lepszego samopoczucia jonizacja ma także inne pozytywne konsekwencje.

Jednym z nich jest jeszcze skuteczniejsze eliminowanie zanieczyszczeń z powietrza. Choć sam w sobie jonizator potrzebuje bardzo długiego czasu na pozbycie się zanieczyszczeń, jonizacja, jako proces wspierający oczyszczanie powietrza, potrafi przynieść niezwykle satysfakcjonujące efekty. Coraz większa liczba producentów decyduje się na wyposażenie swoich oczyszczaczy w jonizację, co cieszy się sporą popularnością.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem to świetny pomysł

Funkcja jonizacji powietrza w oczyszczaczach powietrza może być traktowana jako bardzo skuteczny dodatek, który wspomaga pracę tradycyjnych filtrów HEPA, wstępnych oraz węglowych. Szczególnie duże korzyści z jonizacji czerpią alergicy. Jonizacja jeszcze skuteczniej usuwa wszystkie zanieczyszczenia, a co więcej, wpływa na zwiększenie wilgotności powietrza, co jest niezwykle ważne w procesie minimalizowania efektów alergii.

To i wiele innych sprawia, że oczyszczacz powietrza z jonizatorem to niezwykle poszukiwany na rynku sprzęt, który niestety jest nieco droższy, niż standardowe oczyszczacze powietrza z podstawowymi filtrami. Którzy producenci oferują nam urządzenie z jonizatorem? Obecnie praktycznie każdy liczący się na rynku dostawca takich urządzeń (Xiaomi, Samsung, LG i wiele innych) dba o to, by w ofercie znalazł się przynajmniej jeden oczyszczacz powietrza wyposażony w funkcję jonizacji powietrza.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza z jonizatorem?

Jaka jest różnica w cenie pomiędzy zwykłym oczyszczaczem powietrza a wariantem zawierającym funkcję jonizacji? Najtańsze, zwykłe oczyszczacze powietrza to koszt od 300 złotych. Im bardziej uznana firma i więcej funkcji, tym cena wzrasta. Podstawowe urządzenia zawierające jonizator, takie jak oczyszczacz Sharp FP, to cena około 1300 złotych. Im bardziej wydajny sprzęt, tym cena wzrasta. Najbardziej efektywne oczyszczacze wyposażone w najnowocześniejsze technologie jonizacji kosztują nawet około 3000 złotych.
Autor: Norbert Rukowski