Data modyfikacji:

Jaki smartwatch z EKG wybrać? Ranking TOP 10

Smartwatch z EKG to zupełna nowość na rynku elektroniki. Uzupełnia on bogatą ofertę tego typu urządzeń, które już posiadają wiele funkcji nie tylko zdrowotnych, ale również tych monitorujących tryb życia. W tym artykule postaramy się przedstawić wady i zalety tych zegarków, do czego mogą one być przydatne, a także najpopularniejsze marki i modele. Dzięki temu łatwiej wam będzie dobrać optymalny model smartwatcha, który zamierzacie zakupić.
Fitness, beach and time with a sports woman checking her smartwatch during a workout by the ocean.

Smartwatch z EKG i jego funkcje

Jaki smartwatch będzie najlepszym wyborem? Jeszcze do niedawna smartwatch służył głównie jako zegarek sportowy. Z czasem rozbudowywany o coraz nowsze funkcje zaczął pełnić nowe role. Od terminarza po urządzenie kontrolujące nasze codzienne zdrowie. Już wcześniej smartwatche wyposażone były w aplikacje mierzące puls, pulsoksymetry czy ciśnieniomierze.
Najnowszą funkcją w tego typu zegarkach jest EKG. To ważna aplikacja, dzięki której wielu użytkowników będzie mogło systematycznie badać codzienną pracę serca. Jego nieprawidłowe odczyty mogą być podstawą udania się do lekarza specjalisty. Podejmie on wówczas profesjonalną diagnostykę specjalistycznymi urządzeniami medycznymi. Z funkcji tej zadowoleni są również sportowcy, którzy bardzo często powinni monitorować pracę serca podczas wysiłku.

Jak działa smartwatch z EKG?

Smartwatch z EKG w żadnym wypadku nie może być porównywany z tradycyjnym profesjonalnym elektrokardiografem. Wiąże się to m.in. z tym, że w specjalistycznym urządzeniu do EKG używanych jest 5, a czasem nawet 6 elektrod, natomiast w smartwatchu zaledwie 2. Tym samym wynik w profesjonalnym urządzeniu używanym przez lekarzy jest dużo bardziej precyzyjny. 

Do czego jest nam potrzebne EKG w smartwatchu?

W XXI wieku mamy coraz więcej chorób cywilizacyjnych. W większości są to schorzenia związane z układem krążenia. Należą do nich m.in. zawały serca, udary oraz arytmia serca. EKG należy do najprostszych badań diagnostycznych związanych z układem sercowo-naczyniowym. Z tą myślą producenci wprowadzili wiele funkcji, które użytkownikom pomagają monitorować swoje zdrowie.
Do tych aplikacji należą m.in. pomiar tętna, ciśnienia tętniczego oraz EKG. Dziś wszystkie te wyniki możemy mieć w swoim zegarku. Stały się one niemal naszą przychodnią kardiologiczną, którą możemy zabrać ze sobą w każde miejsce. To bez wątpienia jego największa zaleta.
Wszystkie te pomiary możemy wykonać w swoim naturalnym środowisku, gdzie jesteśmy narażeni na wiele bodźców zewnętrznych, stres czy też wysiłek fizycznych. Takich warunków nie uzyskamy np. w szpitalu czy w specjalistycznym gabinecie, gdzie na badania tego typu jesteśmy przygotowani.

Zalety i wady smartwatcha z EKG

Smartwatche z EKG, jak każde urządzenie, mają wiele zalet. Musimy jednak pamiętać, że nie jest on pozbawiony również wad. Stąd warto jest im się dobrze przyjrzeć, zanim wybierzemy odpowiedni produkt dla siebie.

Zalety

Smartwatch z EKG to niewielkie, praktyczne urządzenie, które zdecydowanie ma więcej zalet aniżeli wad. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że łączy on ze sobą wiele praktycznych aplikacji, takich jak np. zegarek, notatnik, kalendarz. Wiele z nich wyposażono w krokomierze, nawigację czy funkcję rozmów telefonicznych.
Dodatkowo posiada też opcje czuwające nad naszym zdrowiem, takie jak badanie pulsu, ciśnienia tętniczego krwi, saturacji, EKG czy długości snu. Wiele aplikacji współpracuje z tymi urządzeniami, które archiwizują i analizują dane zgromadzone w smartwatchu.

Wady

Jedną z największy wad tego smartwatcha jest brak dokładności pomiarów, jakie znajdują się w specjalistycznych urządzeniach. Smartfon, by współpracował z zegarkiem, powinien być usytuowany blisko niego. Wiąże się to z dużo wyższą ceną aniżeli w innych tego typu produktach.

Smartwatche z EKG – ranking TOP 10

1. Samsung Galaxy Watch 5 Pro

samsung galaxy watch 5 pro
Rozszerzona wersja smartwatcha Samsung Galaxy 5, przeznaczona dla bardziej wymagających użytkowników. Model wyposażony jest w ekran AMOLED o przekątnej 1,36 cala, a także pojemną baterię 590 mAh, wystarczającą według producenta na 80 godzin nieprzerwanej pracy.
Poza czujnikiem EKG, producent wyposażył zegarek w zaawansowane funkcje fitness oraz sensory kontrolujące ciśnienie krwi i jej saturację. We wnętrzu znajdziemy też wbudowany moduł GPS. Urządzenie dostępne jest w kilku wariantach kolorystycznych, różniących się też paskami i wykończeniem.

2. Apple Watch Ultra

Jaki Apple Watch wybrać? Model Ultra to najbardziej rozbudowany smartwatch firmy Apple, który stworzony został z myślą o najbardziej wymagających konsumentach. W obudowie z tytanu producent zawarł duży wyświetlacz o przekątnej 1,99 cala oraz niesamowicie dużej jasności na poziomie 2000 nitów.
apple watch ultra
Na uwagę zasługuje także wygodne w użyciu pokrętło pozwalające korzystać z zegarka w rękawiczkach. Szafirowe szkło dodatkowo chroni ekran przed wstrząsami i uszkodzeniami fizycznymi. Poza tym, model może pochwalić się zaawansowanymi sensorami biometrycznymi oraz modułem GPS.

3. Apple Watch SE 2022

Wielofunkcyjny smartwatch do codziennego użytku z sensorem EKG. Urządzenie wyposażone jest w wyraźny i duży wyświetlacz Retina OLED o przekątnej 1,7 cala, a także bardzo szybki układ obliczeniowy poprawiający komfort korzystania z najpopularniejszych aplikacji. Sprzęt zamknięty jest w solidnej obudowie z aluminium w różnych odcieniach. Maksymalny czas pracy na pełnym ładowaniu to według producenta 18 godzin.

4. Huawei Watch D

Zegarek z EKG, który wyposażony jest w bardzo dokładne czujniki biometryczne, pozwalające na badanie ciśnienia z pomiarem błędu w granicach 3 mmHg. O poprawne pomiary dba również elastyczny polimerowy pasek oraz ergonomiczna zakrzywiona poduszka powietrzna z klamrą motylkową, która przylega bezpośrednio do nadgarstka.
huawei watch d
Wyświetlacz sprzętu ma przekątną 1,64 cala, a obudowa została wykonana ze stopu aluminium o zwiększonej trwałości. Na wyposażeniu modelu znajdują się też moduł GPS oraz pojemna bateria pozwalająca na działanie do 168 godzin.

5. Amazfit GTR 2

Sportowy smartwatch z EKG wyposażony w ekran o przekątnej 1,39 cala. Biosensory urządzenia śledzą między innymi poziom nasycenia krwi tlenem , a także monitorują poziom stresu i jakość snu. Obudowa jest całkowicie wodoodporna i pozwala na nurkowanie z nim na głębokość do 50 metrów, świetnie sprawdzi się więc podczas pobytu nad morze lub na basenie. Producent w smartwatchu do pływania zamontował w urządzeniu aż 3 GB lokalnej pamięci przeznaczonej do przechowywania muzyki. Sprzęt ma baterię o pojemności 471 mAh.

6. Huawei Watch GT 2 Sport

Wielofunkcyjny smartwatch do codziennego użytku od firmy Huawei. Model może pochwalić się wyświetlaczem o przekątnej 1,39 cala oraz wydajnym procesorem Kirin A1. Design sprzętu sprawia, że wygląda on dobrze zarówno w trakcie spotkania biznesowego, jak i na siłowni. Fani aktywnego spędzania czasu wolnego mogą skorzystać z bogatego zestawu trybów treningowych, a także modułu GPS. Bateria urządzenia odznacza się pojemnością wynoszącą 420 mAh.

7. Garmin Fenix 7

Flagowy smartwatch firmy Garmin przeznaczony dla najbardziej wymagających konsumentów, osób preferujących aktywny styl życia, a także wycieczki krajoznawcze lub rowerowe. Urządzenie wyposażone jest w moduł GPS oraz wsparcie dla innych popularnych systemów geolokacyjnych (GLONASS i Galileo). W pamięci zegarka znajdziemy dokładne mapy ponad 2000 kurortów narciarskich, a także dodatkowo mapy topograficzne.
garmin fenix 7
W rozpoznaniu się w terenie pomaga też wysokościomierz, barometr i trzyosiowy elektroniczny kompas. Jeżeli chodzi o biosensory, poza EKG użytkownicy mogą skorzystać także z sensora jakości snu lub oddychania. Producent zadbał też o szereg trybów treningowych i sportowych. Maksymalny czas pracy urządzenia na pełnym ładowaniu to ponad 1300 godzin.

8. Garmin Fenix 6 Pro Solar

Nieco starsza konstrukcja od wymienionego już Garmina Fenix 7, ale nie zmienia to faktu, że jego ona równie atrakcyjną ofertą. Model wyposażony jest w wyświetlacz 1,3 cala. Najciekawszą cechą urządzenia jest wbudowana bateria słoneczna, znacząco przedłużająca maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu, który wynosi 1152 godziny.
Garmin Fenix 6 Pro Solar może pochwalić się też 32 GB wbudowanej pamięci na dane (muzyka, aplikacje), a także nawigacją satelitarną korzystającą z wszystkich najpopularniejszych systemów. Obudowa zapewnia też pełną wodoszczelność (do 10 atmosfer).

9. Garmin Venu 2 Plus

Zegarek z EKG wyposażony w duży wyświetlacza AMOLED. Sprzęt ma na pokładzie ponad 35 aplikacji sportowych, GPS oraz programów do aktywności sportowej w zamkniętych pomieszczeniach. Poza tym, pozwala na mierzenie poziomu natlenienia krwi, a także monitoring ciąży oraz cyklu menstruacyjnego. Maksymalny czas pracy urządzenie to około 240 godzin.

10. Fitbit Sense

Zaawansowany smartwatch z EKG, który ma czujnik temperatury skóry, a także sensor wykrywają aktywność elektrodermalną, pozwalającą na kontrolę poziomu stresu użytkownika. Poza tym producent wyposaży gadżet w wiele funkcji fitness, sprawdzających przebyty dystans, spalone kalorie, a także codzienną aktywność fizyczną. Wszystkie dane biometryczne sprawdzimy w dedykowanej aplikacji mobilnej Fitbit.