Data publikacji:

Jak rozmrozić zamrażarkę? Jak często rozmrażanie zamrażarki?

Rozmrażanie zamrażarki jest jedną z najmniej lubianych domowych czynności, jednak nie powinno się tego odwlekać ani unikać. Zadbana zamrażarka działa sprawniej i ma dłuższą żywotność, a dzięki regularnemu oczyszczaniu jej z lodu masz szansę na niższe rachunki za prąd. Żeby przeprowadzić całą procedurę, nie potrzebujesz wiele, zaplanuj ją jednak w dniu, kiedy dysponujesz czasem. Pamiętaj też o zabezpieczeniu jedzenia oraz podłogi, na której stoi urządzenie. Jak rozmrozić zamrażarkę krok po kroku?

Jak często rozmrażać zamrażarkę?

Zanim zastanowisz się, jak rozmrozić zamrażarkę, dobrze, żebyś wiedział, że chociaż jest to czynność uciążliwa, jest niezbędna do właściwego działania urządzenia. Częstotliwość, z jaką należy rozmrażać lodówkę i zamrażarkę, zależy od kilku czynników. Większość producentów zaleca przeprowadzenie tego procesu przynajmniej raz na pół roku lub raz na rok. Czasami jednak sytuacja wymaga wcześniejszej interwencji.
Kiedy rozmrażanie zamrażarki jest konieczne? Zawsze wtedy, gdy zauważysz w niej widoczny brud i plamy oraz kiedy zaczyna wydobywać się z niej nieprzyjemny zapach. Oznacza to, że prawdopodobnie podczas wkładania do niej produktów, na zewnątrz opakowania wydostało się jedzenie lub płyny i trzeba jak najszybciej wyczyścić urządzenie, żeby zachować właściwy poziom higieny i nie doprowadzić do rozwoju bakterii.
Co ważne, również zamrażarki z funkcją No Frost należy regularnie rozmrażać, żeby móc je wyczyścić. Jest to jednak dużo mniej wymagające ze względu na minimalną ilość lodu, która będzie gromadziła się na ściankach.

Jak rozmrozić zamrażarkę? Przygotowania

Istnieją różne typy urządzeń przeznaczonych do mrożenia: zamrażarki wolnostojące skrzyniowe lub szufladkowe oraz przeznaczone do zabudowy. Każdy z tych sprzętów wymaga regularnego czyszczenia i usuwania gromadzącego się wewnątrz lodu.
Myślenie o tym, jak rozmrozić zamrażarkę, zacznij od wybrania najlepszego dnia na tę czynność – powinieneś mieć możliwość pozostawania w pobliżu zamrażarki, żeby kontrolować sytuację. Ważne jest również ograniczenie do minimum zawartości urządzenia. Pozostałe jedzenie możesz wystawić na balkon w czasie mroźnego dnia, przenieść do innej zamrażarki, na przykład będącej częścią lodówki, lub skorzystać z uprzejmości bliskiej osoby.

Rozmrażanie zamrażarki krok po kroku

Jak rozmrozić zamrażarkę? Jest to bardzo prosta czynność. Kiedy jej wnętrze jest już puste, wystarczy odłączyć ją od źródła zasilania i otworzyć drzwiczki, wtedy zaczyna się proces stopniowego rozmrażania. Następnie musisz wyjąć wszystkie wewnętrzne elementy i dokładnie je umyć delikatnym detergentem, który może mieć kontakt z żywnością. Sprawdzą się zarówno specjalne preparaty, jak i płyn do naczyń lub ocet.
Podczas rozmrażania musisz stale kontrolować wodę, która będzie się skraplać po roztopieniu lodu. W ten sposób uchronisz podłogę przed zniszczeniem. W niektórych przypadkach wystarczy chłonna gąbka, ale jeśli wody jest bardzo dużo, możesz też podstawić miskę lub głęboką blaszkę. Kiedy cały lód się roztopi, pozostaje ci dokładne wymycie wnętrza zamrażarki, jej ścianek oraz drzwi. Później wystarczy już tylko włożyć z powrotem wszystkie elementy i ponownie uruchomić urządzenie.

Jak szybko rozmrozić zamrażarkę?

Jak rozmrozić zamrażarkę bez wyłączania? Czy to w ogóle możliwe? Często można przeczytać rady odnośnie tego, jak szybko rozmrozić zamrażarkę bez konieczności odłączania jej od źródła zasilania. Metody te polegają na włożeniu do wnętrza garnka z gorącą wodą lub użyciu suszarki do roztopienia lodu. Producenci przestrzegają przed takimi rozwiązaniami. Nie warto iść tą drogą, ponieważ może cię to kosztować bezpowrotne uszkodzenie sprzętu.
Zdjęcie: marykor_ua / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym