Suszyć możemy niemal wszystko - owoce, warzywa, grzyby, zioła oraz niektóre rodzaje mięs. W odróżnieniu od wielu metod obróbki cieplnej żywności, suszenie nie pozbawia jej cennych witamin i minerałów. Warzywa i owoce suszone zachowują zatem wszystko to, co najlepsze - w tym również garbniki, kwasy, karoten, błonnik oraz pektyny. Utlenianiu podlegają jedynie witaminy B oraz C. Jednym ze sposobów suszenia jest wykorzystanie suszarki do grzybów.
Do suszenia doskonale nadają się:
Unikaj suszenia owoców bogatych w witaminy C i B (jako, że w trakcie suszenia ulegają utlenieniu), a więc truskawek, poziomek, czy porzeczek. Przygotowanie owoców do suszenia jest bardzo proste: wystarczy dokładnie je umyć, usunąć gniazda nasienne i pokroić w plasterki. To świetny sposób na przygotowanie zdrowych, owocowych chipsów - na przykład z jabłek, czy bananów.
Owoce twarde susz w temperaturze 70 stopni Celsjusza, stopniowo zmniejszając temperaturę do 50 stopni, by były elastyczne. W ostatnich minutach suszenia ustaw temperaturę ponownie na wyższą (około 60 stopni).
Przygotowanie warzyw do suszenia przebiega tak samo, jak w przypadku owoców. Umyj je, osusz i cienko pokrój, a następnie umieść w suszarce do warzyw. Ponownie manewruj temperaturą tak, by twoje suszone warzywa były miękkie w środku, a chrupiące na zewnątrz.
Suszarki do grzybów mogą okazać się również przydatne w przygotowywaniu domowych dekoracji – można w nich suszyć również kwiaty.
Słabe suszarki wysuszą grzyby, owoce i warzywa z zewnątrz, jednak nie usuną wody z wnętrza produktu. Wniosek jest jasny – im suszarka do grzybów mocniejsza, tym lepsza.
Sam producent porównuje ten typ suszenia do działania promieni słonecznych. Z suszarką Counter Intelligence przygotujesz nie tylko pyszne suszone grzyby, ale również owoce i warzywa.