Data publikacji:

Gimbal do telefonu i aparatu - jaki wybrać?

Redukowanie drgań podczas filmowania sprawia, że nagrania wyglądają bardzo profesjonalnie. Gimbal do aparatu i telefonu to niewielkie urządzenie, które znacząco ułatwia rejestrowanie rozmaitych scen. Sprawdź, jaki gimbal najlepiej kupić.
smartfon

Czym jest gimbal?

Gimbal to niezbędny element wyposażenia każdego filmowca, zarówno tego początkującego, jak i zaawansowanego. To niewielkie urządzenie swoim wyglądem może kojarzyć się z selfie stickiem.

Jego zadaniem jest stabilizowanie obrazu w trzech płaszczyznach. W efekcie nagrania są nieporuszone, co wygląda bardzo profesjonalnie. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi możesz nagrywać filmy przez wiele godzin. Sprawdź także jakie są obiektywy do smartfona i czy warto je kupić.

Na co zwracać uwagę przy wyborze gimbala do telefonu i aparatu?

Niezależnie od tego, czy kupujesz gimbal do telefonu, czy aparatu, warto zwrócić uwagę na jego stabilizację. Zdecydowana większość urządzeń ma stabilizację 3-osiową, która w codziennym użytkowaniu sprawdza się najlepiej.

Przed zakupem gimbala sprawdź również dostępne mocowanie oraz maksymalne obciążenie. Gimbale do telefonów zazwyczaj są w stanie unieść trochę mniejszy ciężar. Niektóre duże telefony, takie jak Samsung Galaxy Note 10 czy iPhone 11 Pro Max, mogą potrzebować większego mocowania.

Producent poszczególne parametry zwykle podaje w specyfikacji technicznej, dlatego warto przeczytać, z jakimi urządzeniami gimbal jest kompatybilny.

Każdy gimbal do uruchomienia stabilizacji potrzebuje zasilania, dlatego istotny jest akumulator, jaki znajduje się w takim urządzeniu. Najlepsze modele są w stanie pracować 11-12 godzin na jednym cyklu ładowania, co jest wynikiem bardzo dobrym.

Tańsze gimbale pracują krócej, co może być przeszkodą przy filmowaniu imprez czy ważnych wydarzeń. Wiele modeli zostało wyposażonych w automatyczne funkcje ułatwiające filmowanie.

Timelapse, Motionlapse czy funkcja panoram to jedne z częściej stosowanych w wielu modelach.

Ile kosztuje gimbal?

Ceny gimbali do telefonów i aparatów są bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele kosztują około 200-300 złotych. Bardzo dobre stabilizatory można dostać za około 1000-1100 złotych.

Najdroższe modele dedykowane profesjonalistom kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Dla przeciętnego użytkownika gimbal ze średniej półki cenowej będzie w zupełności wystarczający.

Najlepsze gimbale do smartfonów i aparatów:

  • DJI Gimbal Ronin-SC
  • FEIYUTECH Gimbal Vimble 2
  • ZHIYUN Gimbal Smooth-Q
  • FEIYUTECH Gimbal G6 Plus
  • DJI OSMO Mobile 3 Combo

Polecane gimbale do smartfonów i aparatów

DJI Gimbal Ronin-SC - świetna jakość wykonania

Jeden z najlepszych gimbali na rynku jest dedykowany zarówno do smartfonów, jak i aparatów cyfrowych. Przetestowany przez producenta udźwig wynosi 2 kg, więc większość urządzeń będzie kompatybilna z tym modelem. Sam DJI Ronin SC jest bardzo lekki.

Waga 1,1 kg nie obciąży zbyt mocno osoby nagrywającej. Gimbal dysponuje stabilizacją 3-osiową i funkcjami automatycznymi. Użytkownik za pomocą przycisków może łatwo wybrać dany tryb pracy, a także szybko uruchomić spust migawki.

Na baterii gimbal DJI pracuje nawet 11 godzin, co jest znakomitym wynikiem. To świetny model w dobrej cenie.

FEIYUTECH Gimbal Vimble 2 - dobry gimbal w rozsądnej cenie

Gimbal firmy FEIYUTECH to doskonała propozycja dla osób, które szukają oszczędności i jednocześnie dobrej jakości. Stabilizator jest dedykowany przede wszystkim do smartfonów. Maksymalne obciążenie wynoszące 210 gramów jest wystarczające nawet dla dużych modeli telefonów.

Ergonomiczny uchwyt ułatwia trzymanie gimbala podczas filmowania. Urządzenie działa w trzech trybach pracy. Za pomocą joysticka można z łatwością dopasować położenie telefonu.

Funkcja poziomowania w trybie wertykalnym sprawdza się podczas transmisji i nagrywania materiałów do mediów społecznościowych. Gimbal FEIYUTECH pracuje na baterii około 5 godzin. To świetny model dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nagrywaniem.

ZHIYUN Gimbal Smooth-Q - idealny gimbal do telefonu

Kolejny gimbal, który został stworzony z myślą o smartfonach. ZHIYUN zastosował najnowszą stabilizację, która charakteryzuje się krótkim czasem reakcji oraz znakomitymi właściwościami stabilizującymi.

W ten sposób wszystkie nagrania są płynne i pozbawione jakichkolwiek poruszeń. Opcja nagrywania filmów w pionie to nowość ułatwiająca nagrywanie do takich serwisów jak Instagram czy YouTube.

W urządzeniu zastosowano akumulator o pojemności 2000 mAh. To przekłada się na od 8 do 12 godzin pracy na jednym cyklu ładowania. Za około 600 złotych to bardzo dobry wybór dla każdego.

FEIYUTECH Gimbal G6 Plus - lekki gimbal do aparatu

Jeszcze jeden Gimbal od firmy FEIYUTECH, tym razem przeznaczony do aparatów cyfrowych. Maksymalne obciążenie wynosi 800 gramów, dlatego ten model sprawdzi się do małych cyfrówek i aparatów bezlusterkowych.

Ergonomiczny uchwyt został wyposażony w niewielki wyświetlacz OLED oraz szereg przydatnych przycisków. Akumulator gimbala ma pojemność aż 5000 mAh, co przekłada się 9 godzin pracy. To bardzo dobry wynik, który zapewni odpowiedni komfort.

Plusem jest również możliwość ładowania przy pomocy powerbanku. Cała konstrukcja jest odporna na zachlapania, a gumowe pokrycie rączki sprawia, że chwyt jest jeszcze pewniejszy. Ten gimbal do aparatu zbiera bardzo pochlebne opinie.

DJI OSMO Mobile 3 Combo - idealny na podróż

Dla podróżujących DJI OSMO Mobile 3 jest znakomitym wyborem. Gimbal waży tylko 405 gramów, co czyni go jednym z najlżejszych urządzeń na rynku. Konstrukcja gimbala została zaprojektowana tak, aby ręka jak najmniej się męczyła.

Funkcjonalne przyciski znajdują się obok siebie, dlatego nie ma problemu z przełączeniem trybu lub rozpoczęciem nagrywania. Do dynamicznego nagrywania stworzono funkcję śledzenia Active Track 3.0. Podobne rozwiązanie jest stosowane również w dronach DJI.

Aby urozmaicić rejestrowanie, producent przygotował kreatywne tryby pracy - Timelapse, Slow Motion czy Quick Roll. Dzięki temu nagrania z wakacji będą wyglądać bardzo profesjonalnie. Gimbal, mimo skromnej pojemności akumulatora 2450 mAh, działa nawet 15 godzin na jednym ładowaniu.