Ostatnie miesiące dla wielu z nas płyną pod znakiem pracy z domu. W tym szczególnym okresie powinniśmy zwrócić uwagę na zdrowy tryb życia, nie tylko w obszarze aktywności fizycznych, które warto regularnie uprawiać, ale też pod względem optymalnej ergonomii spędzania czasu przed ekranem laptopa. O zdrową postawę ciała nic nie zadba tak dobrze, jak wysokiej jakości fotel ergonomiczny. Czym charakteryzuje się taki mebel? Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając fotele ergonomiczne? Zapraszamy do rankingu polecanych modeli.
Ergonomia jest dziedziną, która z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu. Szczególnie teraz, gdy tak dużo czasu spędzamy w domu, bardzo ważne jest, by wiele czynności wcześniej wykonywanych na świeżym powietrzu czy w biurze charakteryzowało się optymalną ergonomią. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę aspekt zdrowotny. Wystarczy kilka tygodni spędzonych w niewygodnym lub niedopasowanym do naszej sylwetki krześle lub fotelu, a problemy zdrowotne szybko dadzą nam się we znaki.
W obszarze ergonomii to właśnie fotel, w którym siedzimy, zyskuje największe znaczenie. Mając przed sobą perspektywę stałej pracy z domu, powinniśmy zainwestować w dobrej jakości siedzisko, które pozwoli nam na komfortową pracę i utrzymywanie zdrowej postawy sylwetki. Jaki powinien być fotel ergonomiczny?
Przede wszystkim postaw na możliwość regulacji wielu elementów. W przeszłości trendy wyznaczały te fotele biurowe, które umożliwiały regulację wysokości siedziska od podłogi. Obecnie to podstawa, bez której fotel nie miałby szansy bytu. Dzisiejsze wymogi ergonomii są znacznie bardziej kompleksowe.
Jaki fotel do komputera wybrać? Najlepsze fotele ergonomiczne z rankingu mają opcję wyregulowania takich elementów jak oparcie, podłokietniki, głębokość siedzenia oraz kąt nachylenia. Ergonomiczny fotel powinien zapewnić możliwość pełnej regulacji i dostosowania produktu do naszego wzrostu, wagi oraz sylwetki. To właśnie możliwości regulacji fotela ergonomicznego powinny być pierwszym punktem, na który zwrócimy uwagę, rozglądając się za kupnem tego produktu.
To jednak nie wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając idealny fotel ergonomiczny do swoich potrzeb. Sama w sobie regulacja jest ważna, ale warto zweryfikować jej zakres. Zweryfikujmy, czy konkretny model fotela spełnia nasze oczekiwania pod względem dobrej postawy siedzenia. Kolana ugięte w kącie prostym, całe stopy na podłodze..
Fotele ergonomiczne z naszego rankingu charakteryzują się możliwością wykorzystania tak zwanego mechanizmu synchronicznego. Na czym to polega? Wraz ze zmianą kąta oparcia, zmienia się również kąt pochylenia siedziska. Takie systemy dbają o to, by nasza postawa zawsze była prawidłowa w zależności od tego, w jaki sposób chcemy wyregulować sobie fotel.
Oczywiście powinniśmy zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest nasz fotel ergonomiczny. Najczęściej wybieramy produkty skórzane lub wykonane z wytrzymałych materiałów, odpornych na ścieranie. Wraz ze wzrostem jakości materiału, cena całego fotela jest wyższa. Jednak jeśli wybieramy produkt, który ma nam służyć latami, wybierzmy droższy fotel, który okaże się niezawodny.
Przeczytaj także: Jakie krzesło do biurka dla dzieci: ranking
Choć wybór fotela z pozoru jest łatwym zadaniem, to jednak mnogość ofert i możliwości może nas zniechęcić do dogłębnej analizy produktów dostępnych na rynku. By ułatwić proces szukania fotela ergonomicznego dostosowanego do naszych potrzeb, przygotowaliśmy przykłady wysokiej jakości foteli, które charakteryzują się bogatą funkcjonalnością i solidnym wykonaniem. Warto spojrzeć na ranking foteli ergonomicznych.
Fotel marki Ergoshape to zaawansowany produkt, który zapewni każdemu użytkownikowi ogromny komfort i ergonomię nawet podczas długich, kilkunastogodzinnych dni pracy przed laptopem. Synchroniczne podążanie oparcia za użytkownikiem, wygodne i elastyczne oparcie oraz siedzisko, podłokietniki 3D czy regulowana głębokość siedziska to tylko niektóre z wielu funkcji tego fotela. Model Ergoshape ES 100 zapewni nam wsparcie zdrowej postawy ciała i zminimalizuje ryzyko bólu podczas długotrwałego pozostawania w jednej pozycji.
Czy model posiada jakąś wadę? Dla niektórych cena (ponad 1000 złotych), może być ceną zaporową. Jednak dla takiego komfortu warto wydać każdą złotówkę.
Obrotowy, elegancki fotel skórzany charakteryzuje się wysoką dbałością o detale wykończenia. Produkt stworzony jest z ekologicznej skóry, a do wypełnienia zastosowano materiał dopasowujący się do sylwetki ciała. Fotel wyposażony jest w niezwykle wytrzymałą podstawę, która zagwarantuje nam długowieczność rozwiązania.
Model ma możliwość odchylenia oparcia oraz regulację wysokości. Co więcej, na wyposażeniu fotela dostępny jest też podnóżek, który umożliwi nam relaks w czasie, gdy chcemy odpocząć od intensywnego dnia pracy. Jedyną wadą tego fotela jest ubogość funkcji regulacji. Niestety nie ma możliwości regulacji głębokości siedziska czy wysokości podłokietników.
Kolejny fotel ergonomiczny z rankingu, marki Grospol, to Liga Mistrzów w kategorii foteli biurowych. To połączenie wszystkich najdoskonalszych technologii i mechanizmów, które schodzą się na doskonały produkt, który usatysfakcjonuje nawet najbardziej wybrednych użytkowników.
Co w tym fotelu można wyregulować? Praktycznie wszystko! Wychylanie się oparcia, kąt siedziska, blokada nadmiernego wychylania, opór oparcia, głębokość siedziska, wysokość zagłówka, jego nachylenie. To tylko część możliwości regulacji. Jeśli chcemy postawić na wysokiej klasy fotel ergonomiczny, który dopasuje się do naszej sylwetki, Grospol Ergohuman to strzał w dziesiątkę.
Ostatnia propozycja foteli ergnomicnych w rankingu. Tym razem model obrotowy, który również jest przeznaczony dla wymagających użytkowników nade wszystko ceniących sobie wygodę. Ten fotel to jednak nie tylko funkcjonalność. To również doskonały design, który zapewni nam świetny dodatek do wystroju naszego biura.
Oczywiście Profim Xenon wyposażony jest w szereg mechanizmów, począwszy od regulacji siedziska, oparcia, podłokietników, aż po innowacyjną technologię SmartADLS, która podpiera jakże ważny odcinek lędźwiowy kręgosłupa.