Data publikacji:

Jak znaleźć cichy okap podszafkowy?

Podczas projektowania nowej kuchni powinno się pamiętać nie tylko o pojemnych, funkcjonalnych meblach, ale i o odpowiednich sprzętach. Ważna jest nie tylko kuchenka, piekarnik i lodówka, ale również okap. To właśnie on odpowiada za usuwanie nieprzyjemnych zapachów i pary z gotowania z pomieszczenia. Bez okapu wszystkie opary kuchenne rozchodzą się po mieszkaniu i wnikają w ubrania oraz meble tapicerowane. W przypadku zakupu okapów istotna jest m.in. głośność pracy. Sprawdź, jak wybrać cichy okap podszafkowy.

cichy okap podszafkowy

Jakie typy okapów są dostępne?

Na rynku można znaleźć kilka typów okapów. Pierwszym z nich jest okap przyścienny, zwany również kominowym. Taki okap zajmuje dość dużo miejsca na ścianie i dobrze sprawdza się przede wszystkim w sporych kuchniach. Opary z gotowania są odprowadzane za jego pomocą bezpośrednio do komina. Takie modele są wydajne, lecz również głośne.

Okapy wyspowe są kolejnymi modelami przeznaczonymi głównie do większych kuchni. Okap tego typu montuje się nad kuchenną wyspą, z dala od ściany. Przewody są prowadzone zwykle w zabudowie pod sufitem. 

Do małych kuchni polecane są głównie okapy podszafkowe. Montuje się je nad płytą kuchenną na dole szafki. Okap podszafkowy cichy posiada funkcję wysuwania, by swoją powierzchnią obejmować wszystkie palniki. Nieużywany sprzęt zajmuje niewiele miejsca i nie wychodzi poza szafkę. Dzięki temu zabudowa kuchenna prezentuje się lekko i nowocześnie.

Cichy okap podszafkowy, czyli jaki?

Głośna praca okapu jest uciążliwa dla wszystkich domowników. Emisja hałasu przeszkadza zwłaszcza w aneksach kuchennych połączonych z salonem. Zbyt głośny okap uniemożliwia oglądanie telewizji, słuchanie radia lub rozmawianie bez podnoszenia głosu. Cichy okap podszafkowy rozwiązuje te problemy. 

Jakie parametry hałasu ma cichy okap? W przypadku tego sprzętu trudno mówić o zupełnie cichej pracy. Działanie okapu opiera się na wciąganiu oparów z gotowania, dlatego włączone urządzenie emituje dźwięki. Cichy okap podszafkowy działa z głośnością na poziomie około 50 dB. Jest to hałas porównywalny do spokojnej rozmowy. Niektóre modele okapów emitują dźwięki na poziomie poniżej 45 dB, jednak dotyczy to z reguły działania z niską wydajnością. 


Przeczytaj także: Jaki okap teleskopowy? Ranking


Najgłośniejsze okapy działają z głośnością powyżej 65-70 dB. Ich praca jest uciążliwa dla domowników, gdyż jest to hałas przekraczający granicę komfortu człowieka. Przebywanie w kuchni przez dłuższy czas, w czasie gdy okap pracuje, może przyczyniać się do bólu głowy i rozdrażnienia. 

Gdzie montować cichy okap kuchenny?

Ciche okapy kuchenne są polecane do małych mieszkań. Na niewielkiej powierzchni hałasy rozchodzą się bardzo szybko i przeszkadzają domownikom, którzy znajdują się w innych pomieszczeniach. Dotyczy to w szczególności mieszkań, w których ściany działowe są cienkie. 

Cichy okap podszafkowy jest niezastąpiony również w aneksach kuchennych. Otwarta kuchnia w żaden sposób nie ogranicza rozchodzenia się dźwięków. Z tego powodu działanie okapu zagłusza telewizor i muzykę oraz utrudnia odpoczywanie. Dodatkowo problemy z hałasem mogą pojawić się w przypadku, gdy za głośny okap montuje się w kawalerce. Jeśli jedno pomieszczenie pełni rolę kuchni, jadalni, sypialni i salonu, gotowanie z włączonym okapem może być naprawdę uciążliwe.

Wady cichych okapów kuchennych

Czy okap kuchenny cichy może mieć jakieś wady? Okazuje się, że tak. Problematyczna jest głównie niższa wydajność takiego sprzętu. Cichsza praca wiąże się z ograniczoną możliwością wyciągania oparów i pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. W kuchni mogą parować szyby, pomimo włączonego okapu. Ponadto woń potraw może rozchodzić się po wszystkich wnętrzach. Zdarza się również, że cichy okap pracuje z niską głośnością jedynie w najmniej wydajnych trybach. Po przełączeniu na wyższy tryb urządzenie jest o wiele głośniejsze, o czym nie zawsze informuje producent.

W przypadku cichych okapów podszafkowych kłopotliwe może być również ich przeznaczenie. Modele z niską emisją hałasu zwykle są przeznaczone do dość małych pomieszczeń. Często można montować je jedynie w kuchniach, których powierzchnia nie przekracza 12-15 m2 . Na większej przestrzeni okap nie spełnia swojej funkcji, gdyż jego wydajność jest za niska. 

Ponadto w przypadku cichych okapów podszafkowych producenci zawyżają ceny. Niski poziom hałasu jest pożądaną cechą przez użytkowników, dlatego wyciągi kuchenne, które ją posiadają, kosztują więcej. Ceny są wyższe nawet o kilkanaście procent w porównaniu do urządzeń, które pracują głośniej. Niestety, wyższa cena nie zawsze idzie w parze z faktyczną, odczuwalną różnicą w hałasie. Niektóre okapy oznaczone jako ciche emitują hałas niższy jedynie o kilka decybeli.

Jak wybrać okap do kuchni? Ważne parametry

Przy zakupie cichego okapu podszafkowego powinno się zwrócić uwagę nie tylko na sam poziom głośności w czasie pracy. Równie ważne jest sprawdzenie, czy dany model urządzenia może być zamontowany w danej kuchni. Niektóre okapy służą jedynie do pochłaniania zapachów. Inne wyciągają również parę z gotowania, jednak wymagają podłączenia do przewodu kominowego. Nie wszystkie budynki są przystosowane do odciągania oparów z kuchni w taki sposób.

Przy wyborze okapu równie istotne jest sprawdzenie, ile kosztują filtry do niego przeznaczone. Zwykle filtr tłuszczowy ma postać siatki lub kratki, która od czasu do czasu powinna być czyszczona wodą z płynem do mycia naczyń. Filtry węglowe usuwające zapachy powinny być jednak wymieniane raz na 3-6 miesięcy. Ich koszt może sięgać kilkudziesięciu złotych, dlatego podczas wybierania okapu powinno się sprawdzić, jakie koszty wiążą się z jego eksploatacją. Tani sprzęt zwykle generuje wyższe koszty w przyszłości.
Autor: Monika Kocher