Wady cichych okapów kuchennych
Czy okap kuchenny cichy może mieć jakieś wady? Okazuje się, że tak. Problematyczna jest głównie niższa wydajność takiego sprzętu. Cichsza praca wiąże się z ograniczoną możliwością wyciągania oparów i pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. W kuchni mogą parować szyby, pomimo włączonego okapu. Ponadto woń potraw może rozchodzić się po wszystkich wnętrzach. Zdarza się również, że cichy okap pracuje z niską głośnością jedynie w najmniej wydajnych trybach. Po przełączeniu na wyższy tryb urządzenie jest o wiele głośniejsze, o czym nie zawsze informuje producent.
W przypadku cichych okapów podszafkowych kłopotliwe może być również ich przeznaczenie. Modele z niską emisją hałasu zwykle są przeznaczone do dość małych pomieszczeń. Często można montować je jedynie w kuchniach, których powierzchnia nie przekracza 12-15 m2 . Na większej przestrzeni okap nie spełnia swojej funkcji, gdyż jego wydajność jest za niska.
Ponadto w przypadku cichych okapów podszafkowych producenci zawyżają ceny. Niski poziom hałasu jest pożądaną cechą przez użytkowników, dlatego wyciągi kuchenne, które ją posiadają, kosztują więcej. Ceny są wyższe nawet o kilkanaście procent w porównaniu do urządzeń, które pracują głośniej. Niestety, wyższa cena nie zawsze idzie w parze z faktyczną, odczuwalną różnicą w hałasie. Niektóre okapy oznaczone jako ciche emitują hałas niższy jedynie o kilka decybeli.