Data publikacji:

Pralka slim otwierana na prawo

Kupując pralkę, zwracamy uwagę na wiele istotnych parametrów, np. rodzaje programów prania, ich ilość, ładowność bębna czy producenta. A co z kierunkiem otwierania drzwi – czy też jest istotny? I w jakich sytuacjach należy na to zwrócić szczególną uwagę? Aby odpowiedzieć na wszystkie te pytania, powstał właśnie ten poradnik. Zastanawiamy się w nim, jaka pralka slim otwierana na prawo będzie najlepsza. Zapraszamy do lektury!
pralka

Pralka slim otwierana na prawo. Czy kierunek otwierania drzwi pralki ma duże znaczenie?

Wydawać by się mogło, że kierunek otwierania drzwi pralki to kwestia drugorzędna. Okazuje się, że nie zawsze. Szczególną uwagę zwracają na to osoby, które mieszkają w małych mieszkaniach, gdzie każdy centymetr się liczy. Nierzadko w całym mieszkaniu udaje się znaleźć wyłącznie jedną małą wnękę na pralkę, a zaraz obok znajduje się kolejny sprzęt albo szafka czy toaleta.

Odpowiednia mała pralka automatyczna potrafi zaoszczędzić sporo miejsca. Wtedy kierunek otwierania drzwi jest szalenie istotny. W końcu pralka slim otwierana na prawo nie powinna stać obok rzeczy, które to otwieranie blokują. Kierunek otwierania drzwi jest też istotny wtedy, kiedy kupujemy oddzielnie pralkę i suszarkę. Zdarza się, że wybrany model suszarki ma drzwi otwierane na prawo i wówczas, gdy taka suszarka stoi po lewej stronie, to pralka musi mieć drzwi z otwieraniem na prawo. Inaczej sprzęty będą się blokować.

Na szczęście producenci pralek wyszli konsumentom na przeciw i na rynku pojawia się coraz więcej pralek otwieranych zarówno na lewą, jak i prawą stronę, wśród których znajdziemy pralkę do małej łazienki. Na ten moment sytuacja na rynku wygląda tak – w sklepach znajdziecie najwięcej pralek z drzwiami otwieranymi na lewo. Modeli otwieranych na prawo jest znacznie mniej, ale czasem się zdarzają. 

Co ciekawe, jeśli chodzi o suszarki, to większość z nich jest właśnie otwierana na prawo. Alternatywą dla pralek otwieranych na prawo lub lewo są pralki otwierane od góry i ładowane od góry. Nowsze modele pralek umożliwiają także czasem otwieranie drzwi pralki na obie strony. Jak to działa?

Pralki z drzwiami otwieranymi na obie strony to wciąż nowość na rynku. Jak działa taki mechanizm? Po prostu taka pralka ma możliwość obustronnego montażu drzwi, co oznacza, że w razie potrzeby można drzwi otwierane na lewo zmienić także na te otwieranie na prawo. Lub odwrotnie. To świetna opcja zwłaszcza np. podczas przeprowadzki, kiedy mniejszą łazienkę zamieniamy na większą i później otwieranie drzwi na lewo stanie się wygodniejsze.

Pralka otwierana na prawo wąska – jaką kupić, jeśli masz na nią niewiele miejsca?

Pralka otwierana na prawą stronę to wciąż rzadkość. A jeszcze większą rzadkością są wąskie pralki otwierane na prawo. Ale zacznijmy od podstaw. Masz w swojej łazience niewiele miejsca i chcesz kupić pralkę slim? Czym właściwie charakteryzują się pralki slim i kiedy możemy o takich mówić? Pralka slim to taka, która jest pralką wąską.

Oczywiście najlepsze pralki slim to te ładowane od góry. Ich szerokość często nie przekracza 40 cm, co dla wielu osób jest niezwykle korzystne. Niemniej jednak nie każdemu ładowanie od góry odpowiada. Mówi się, że takie pralki mają mniejsze bębny, a dodatkowo w takich pralkach nie widać samego procesu prania. Nie możesz więc skontrolować, czy wewnątrz pralki wszystko jest dobrze. Ponadto w takich pralkach nigdy nie można dołożyć dodatkowego wsadu, co też jest dużym minusem.
Jak więc wyglądają pralki slim z drzwiami otwieranymi od frontu? Najwęższe pralki otwierane od frontu mają szerokość około 50 cm. Standardowo pralka ma szerokość około 60 cm. Wybierając więc pralkę slim, można zaoszczędzić około 10 cm szerokości. Ale szerokość w pralce slim to nie wszystko. Tutaj mniejsza jest także głębokość pralki – często ta nie przekracza 40–45 cm.

Niestety, pralki slim mają swoje minusy, o których trzeba w tym miejscu wspomnieć. Przede wszystkim taka pralka będzie mieć mniejszą pojemność bębna. Zazwyczaj największa pojemność w pralkach slim to 5–6 kg wsadu. Przy singlach, dwóch osobach lub ewentualnie 3-osobowej rodzinie takie rozwiązanie powinno się sprawdzić. Kolejna wada – pralki slim to zazwyczaj pralki same w sobie. Nie znajdziesz raczej na rynku pralko-suszarek slim, ale kto wie – może za jakiś czas ulegnie to zmianie.

Kupujesz pralkę otwieraną na prawo? Zwróć też uwagę na inne funkcje i parametry sprzętu

Kupując pralkę, istotny jest nie tylko kierunek otwierania drzwi. Najważniejsze są parametry danego sprzętu i jego poszczególne funkcje. A więc na jakie zwrócić szczególną uwagę, jeśli stoisz przed kupnem pralki? Poniżej zdradzamy więcej na ten temat. Zobacz, jaką pralkę kupić.

Wymiary

O nich już nieco wspominaliśmy. Słowem, musisz wiedzieć, gdzie będzie stać twoja pralka, aby kupić tę o odpowiednich wymiarach. Jeśli szukasz pralki slim, to postaw na model o szerokości około 50 cm i głębokości około 45 cm.

Ładowność bębna

Ten parametr powie ci, ile kilogramów wsadu będzie w stanie zmieścić dany model pralki. Oczywiście im większy bęben, tym więcej wsadu pomieści. Ładowność bębna należy dobierać przede wszystkim do liczby domowników. I tak single i pary będą zadowolone z pralek o ładowności bębna do 5 kg. Trzy- i czteroosobowe rodziny docenią pralki o ładowności bębna od 6 kg w górę. Większe rodziny powinny sięgać po pralki o ładowności przynajmniej 7 kg.

Poziom hałasu

Czyli głównie poziom hałasu, jaki pralka emituje podczas prania i wirowania. Poziom hałasu pralki wyraża się w decybelach (dB). Warto też zaznaczyć, że każdy model pralki będzie mieć inny poziom hałasu prania i wirowania. Jak to wygląda w praktyce? Nawet najcichsze pralki podczas programu wirowania będą stawały się głośniejsze. Przyjęło się, że najcichsze pralki to takie, które podczas prania emitują hałas na poziomie 39 do 48 dB, a podczas wirowania między 52 a 65 dB. Jeśli szukasz więc cichej pralki, to szukaj właśnie takich modeli.

Programy

Czyli w dużym skrócie ich ilość i rodzaj. Oczywiście każda pralka ma programy podstawowe, np. bawełna, szybki, delikatne, dziecięce, higiena, pościel i programy samego płukania czy wyłącznie wirowania. Nowsze modele oferują też programy prania parowego czy tryby eko, a także te przystosowane typowo do prania konkretnych modeli odzieży, np. wyłącznie do koszul, wyłącznie do jeansów czy wyłącznie do odzieży sportowej.

Funkcje

Przykładowo blokada rodzicielska, automatyczne ważenie wsadu, możliwość dodania odzieży w trakcie prania, zabezpieczenie przed zalaniem, czyszczenie bębna czy możliwość sterowania pralką za pośrednictwem smartfona. Dla niektórych takie funkcje dodatkowe są niezwykle istotne.

Najpopularniejsze pralki otwierane na prawo – jakie kupić? Ranking

Niestety pralki otwierane na prawo to wciąż rzadkość na rynku. W tej sytuacji warto pamiętać o tym, że pralka otwierana na prawo będzie często droższa, niż podobny model otwierany na lewo. Niemniej jednak, jeśli zależy ci na pralce z drzwiami otwieranymi na prawo, to mamy nadzieję, że nasz powyższy ranking ułatwi ci wybór modelu idealnego.

Pralka Bosch WAJ240L7SN

Pralka Miele WWG660 WCS TDos

Pralka GORENJE W6723/SPL

Pralka Miele WWR860 WPS

Szukasz pralki otwieranej na prawo? Nastaw się na to, że takich modeli jest na rynku bardzo mało. Niemniej jednak, dla chcącego nic trudnego. Mamy też nadzieję, że powyższy artykuł ułatwi ci wybór sprzętu idealnego. A ranking podpowie, jakie najlepsze pralki otwierane na prawo znajdziesz na rynku.

A czy dla was kierunek otwierania drzwi pralki ma duże znaczenie, czy traktujecie to jako drugorzędną kwestię?
Zdjęcie: choreograph/Envato Elements
Autor: Arkadiusz Kobylański