Data publikacji:

Jak znaleźć idealne pralki do małych łazienek?

Posiadacze małych łazienek mają problem z umieszczeniem odpowiedniej pralki. Na szczęście producenci przygotowali kilka propozycji, które pozwolą na zagospodarowanie nawet bardzo małej przestrzeni. Zobacz pralki idealne do małych łazienek.

mała pralka

Jaka pralka w małej łazience?

Aby wybrać pralkę do małej łazienki w pierwszej kolejności trzeba zmierzyć ilość dostępnego miejsca. Warto zacząć od zmierzenia dostępnej szerokości i głębokości. Jaką pralkę kupić? Do wyboru mamy małe i wąskie pralki ładowane od góry, które w najbardziej kompaktowych wersjach mają szerokość od 40 cm do 50 cm. Powyżej 50 cm szerokości do wyboru mamy pralki ładowane od frontu. Wersje slim zostały zaprojektowane tak, aby zagwarantować ładowność na poziomie 5-6 kg.

Jeżeli chodzi o głębokość, to w sklepach znajdziemy pralki w rozmiarze nawet 40 cm. Do małych pomieszczeń idealnie sprawdzają się również wersje 45 cm. Pralka o takich rozmiarach doskonale odnajdzie się w niewielkich mieszkaniach, a także kawalerkach. Wybór małych pralek jest coraz większy, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Pralki do małych łazienek. Najważniejsze parametry

Mała pralka automatyczna ma ograniczoną pojemność, która w zależności od modelu wynosi 4-8 kg. Im większy bęben, tym mniej cykli prania trzeba wykonać. Jeżeli w domu znajdują się dwie osoby lub więcej, to warto pomyśleć o pojemniejszym modelu. Małe pralki o pojemności 5 kg dla jednej osoby będą w zupełności wystarczające.

Oszczędności gwarantuje wysoka klasa energetyczna. Najlepsza to A+++, choć urządzenia z A++ również należą do ekonomicznych. Niższe rachunki to realne oszczędności, dlatego czasami warto dopłacić do trochę lepszego modelu.

Podczas wyboru zwróć uwagę na rodzaj silnika. Wąskie pralki ładowane od przodu czy od góry z silnikiem inwerterowym sprawdzają się lepiej niż klasyczne z silnikiem szczotkowym. Przede wszystkim są one mniej awaryjne, a dodatkowo producent obejmuje je dodatkowym okresem gwarancyjnym.

Istotna jest również prędkość wirowania. Im większe obroty, tym bardziej suche będą ubrania po zakończonym cyklu. Podstawowe modele oferują 800-100 obr./min., natomiast w droższych urządzeniach możemy liczyć na prędkość nawet 1400-1600 obr./min.

Funkcje dodatkowe w małych i wąskich pralkach są także istotne. W nowych modelach znajdziemy programy krótkie do odświeżenia ubrań, ale również dostosowane do konkretnych ubrań. Funkcje automatyczne to bardzo wygodne opcje. Autorskie rozwiązania producentów, takie jak AddWash czy 6. zmysł, znacznie ułatwiają pranie.

Ile kosztują pralki do małych łazienek? 

Pralkę do małej łazienki kupisz już za około 700 złotych. Za lepiej wyposażone modele z nowymi technologiami zapłacimy około 1500-2000 złotych. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Wybór jest ogromny, dlatego bez problemu znajdziesz odpowiedni produkt.

Polecane małe pralki

Electrolux EWT11262ILW 

Mała pralka ładowana od góry jest w stanie zmieścić ładunek 6 kg. Urządzenie automatycznie dopasowuje czas trwania cyklu, a także zużycie wody do konkretnego ładunku. Funkcja opóźnionego startu to doskonałe rozwiązanie do precyzyjnego zaplanowania cyklu piorącego. Intuicyjna obsługa i wysoka klasa energetyczna to dodatkowe zalety!

Specyfikacja: 

 • ładowność: 6 kg 
 • klasa energetyczna: A+++ 
 • poziom hałasu: 57 dB prania/76 dB wirowania 
 • roczne zużycie wody: 9490 l 

Indesit BTW L50300 PL/N 

Budżetowa pralka ładowana od góry będzie doskonała do bardzo małej łazienki. Mimo niskiej ceny producent zastosował klasę energetyczną A++, która wpływa na oszczędności. Ładny wygląd i prosta obsługa to charakterystyczne cechy tego modelu. Jeżeli masz ograniczony budżet, koniecznie postaw tę pralkę w małej łazience.

Specyfikacja: 

 • ładowność: 5 kg 
 • klasa energetyczna: A++  
 • poziom hałasu: 60 dB prania/78 dB wirowania 
 • roczne zużycie wody: 7400 l 

Amica DAW 7123 

Pralka slim firmy Amica ma szerokość 59,5 cm oraz głębokość 49,5 cm. Pojemność bębna wynosi 7 kg, dlatego zmieścisz w niej zdecydowanie więcej ubrań. Silnik Logic Drive 2.0 jest bardzo cichy i niezawodny. Na plus należy zaliczyć również nowoczesny wygląd! Stosunek jakości do ceny został tutaj bardzo dobrze zachowany.

Specyfikacja: 

 • ładowność: 7 kg 
 • klasa energetyczna: A+++
 • poziom hałasu: 54 dB/76 dB 
 • roczne zużycie wody: 9900 l 

Candy Aqua 1041D1/2S 

Mała pralka ładowana od przodu ma szerokość 51 cm i głębokość zaledwie 44 cm. Maksymalny ładunek jaki jest w stanie pomieścić wynosi 4 kg. Tym samym jest to najmniejsza pralka dostępna na rynku! Dostępność programów szybkich, a także do tkanin delikatnych sprawia, że w wypierzesz bez problemu wiele ubrań. Ten model sprawdzi się nawet w bardzo małym mieszkaniu.

Specyfikacja: 

 • ładowność: 4 kg 
 • klasa energetyczna: A+ 
 • poziom hałasu: 56 dB pranie/78 dB wirowanie
 • roczne zużycie wody: 6400 l 

Samsung Eco Bubble WW60J4213HW1 

Mała i wąska pralka Samsunga ładowana od przodu ma głębokość tylko 40 cm, dlatego znalezienie dla niej miejsca w łazience nie powinno stanowić problemu. Bęben Diamond ma wyprofilowane otwory, aby jeszcze lepiej chronić ubrania. Silnik inwerterowy jest cichy i niezawodny. Cermiczna grzałka chroni przed kamieniem.

Do tego mamy klasę energetyczną A+++ i technologię Eco Bubble, łączącą pranie w niskiej temperaturze i aktywną pianę. Ten model być może nie należy do najtańszych, ale ze wszystkich małych pralek oferuje najbardziej rozbudowane funkcje!

Specyfikacja: 

 • ładowność: 6 kg 
 • klasa energetyczna: A +++  
 • poziom hałasu: 55 dB pranie, 76 dB 
 • roczne zużycie wody: 7300 l 
Autor: Bartłomiej Mazurek