Data publikacji:

Najmniej awaryjne pralki. Ranking niezawodności

Pralka jest jednym z podstawowych sprzętów AGD, które znajdziemy w prawie każdym gospodarstwie domowym. Urządzenia te są dość intensywnie eksploatowane, zwłaszcza w kilkuosobowych rodzinach z dziećmi, więc ich niespodziewana awaria może skutecznie utrudnić życie i wiąże się często ze sporymi wydatkami na serwis. Dlatego tak ważna dla konsumentów jest niezawodność oraz trwałość zakupionego sprzętu. Jak wiemy, cechy te są coraz mniej cenione przez producentów, liczących na to, że zepsuty model szybko wymienimy na nowy. Jak zatem wybrać najbardziej wytrzymałe pralki?
View Looking Out From Inside Washing Machine Filled With Laundry

Najmniej awaryjne pralki – przegląd rynku w 2024 roku. Co warto wiedzieć?

Na rynku pralek panuje dość zażarta konkurencja, a co kilka lat w rodzimych sklepach pojawiają się też produkty zupełnie nowych marek. Klienci sklepów z AGD mają więc ogromny wybór modeli wolnostojących, zarówno ładowanych od góry, jak i w tradycyjny sposób. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też pralki do zabudowy oraz pralkosuszarki. 
Teoretycznie znalezienie najmniej awaryjne pralki nie powinno być problemem, kiedy mamy dostęp do internetu i setek różnych recenzji, testów oraz opinii konsumenckich. W rzeczywistości liczba głosów jest dezorientująca i zamiast pomagać, przeszkadza w podjęciu dobrej decyzji. 
Jakie pralki są więc najbardziej niezawodne? Poniżej przedstawiliśmy kilka podstawowych kwestii, które pomogą nam samodzielnie znaleźć wysokiej jakości bezawaryjną pralkę.

Najbardziej wytrzymałe pralki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Marka producenta

Niezawodne pralki to prawie zawsze produkty przygotowane przez znanych i renomowanych producentów. Choć jakość produktów w katalogu największych wytwórców ma tendencję do fluktuacji, większość z nich utrzymuje jednak wysoki poziom wykonania. Jakiej firmy pralki są najmniej awaryjne? Najlepiej oceniane urządzenia mają logo Miele, Whirlpoola, Electroluksa, Boscha, Samsunga. Warto zwrócić uwagę, czy producent oficjalnie działa w Polsce i ma tu punkty serwisowe, co skraca czas oczekiwania w razie naprawy. 

Długość okresu gwarancyjnego

Oferowana przez producenta długość okresu gwarancyjnego świadczy o tym, jak dużą pewność ma on co do jakości sprzętu. Pamiętajmy, że przeciętnie pralka powinna służyć około 10–15 lat. 

Klasa energetyczna i zużycie prądu

Klasa energetyczna pralki określa jej średnie roczne zużycie prądu, a tym samym pieniędzy, jakie musimy przeznaczyć na rachunki za energię. Specjaliści polecają produkty z najlepszą kategorią A lub B, które odznaczają się też najbardziej nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. 

Silnik i jego rodzaj 

Silnik to serce każdej niezawodnej pralki – na rynku znajdziemy urządzenia z napędem inwertorowym lub szczotkowym. Eksperci polecają te pierwsze konstrukcje (nazywane też bezszczotkowymi), ponieważ są one nowocześniejsze i znacznie bardziej odporne na zużycie oraz zmęczenie materiału. Ich kluczowe elementy podczas pracy nie stykają się ze sobą, co wpływa też na cichsze pranie oraz niższe zużycie energii. Silniki inwertorowe gwarantują też większą szybkość wirowania. 

Łożyska

Łożyska w niezawodnej pralce są kompletnie wymienialne, ponieważ element ten ulega najszybszemu zużyciu. Prawdopodobieństwo tego, że będzie wymagać wymiany, wzrasta więc wraz z wiekiem urządzenia. Niestety zazwyczaj część zawodzi już po upływie okresu gwarancyjnego. Jeżeli łożysk nie da się łatwo zastąpić, zmuszeni zostaniemy do bardzo kosztownej naprawy serwisowej, która często może być kompletnie nieopłacalna. 

Pralki bez elektroniki – czy są bardziej niezawodne? 

Zastanawiając się, jakie pralki są najmniej awaryjne, często wiele osób dochodzi do wniosku, że skomplikowane opcje i funkcje oferowane przez sprzęt w dużej mierze podkopują jego niezawodność. Zatem czy nie lepszym rozwiązaniem jest wybranie jak najprostszego modelu, pozbawionego zbędnych udogodnień i ogromnej liczby programów?
Odpowiedź nie jest tutaj jednoznaczna, trudno ją bowiem przetestować, ponieważ praktycznie wszystkie urządzenia na rynku posiadają dość kompleksowy system elektroniczny, zarządzający programatorem oraz dodatkowymi funkcjami. Warto jednak pamiętać, że większość problemów z pralkami prawie zawsze ma podłoże czysto mechaniczne. Problemy z oprogramowaniem zazwyczaj można naprawić samemu, resetując sprzęt. Rzadko kiedy są one na tyle poważne, aby kompletnie zakłócić normalną pracę. Dlatego tak ważne jest stawianie na markowe produkty, wykorzystujące wysokiej klasy komponenty, które zwiększają szansę na długą pracę bez awarii.

Jak dbać o pralkę, by służyła dłużej? Porady ekspertów

O ile konsumenci bardzo często lubią zrzucać winę na producentów pralek, kiedy te odmawiają posłuszeństwa, w rzeczywistości do awarii najczęściej dochodzi z winy użytkownika. Problemy z pracą wynikają prawie zawsze z niewłaściwej konserwacji sprzętu, dotyczy to zwłaszcza modeli, które są bardzo intensywnie wykorzystywane. Właściciele pralek najczęściej ignorują zalecenia oraz ostrzeżenia zawarte w instrukcji obsługi albo wynikające ze zwykłego zdrowego rozsądku. Jak więc należy dbać o pralkę?
Nawet najbardziej niezawodna pralka nie poradzi sobie ze zbyt dużym obciążeniem, kiedy wkład przekracza sugerowane przez producenta maksymalne wartości. Obciąża to silnik sprzętu oraz zwiększa ryzyko awarii, więc nigdy nie powinniśmy w ramach oszczędności czasu przepełniać bębna. 
Kolejną kwestią wpływającą na żywotność urządzenia jest częstotliwość prania. Najbardziej niezawodne pralki wystawione są na poważne ryzyko, jeżeli pracują bez przerwy przez wiele godzin, co obciąża wszystkie komponenty mechaniczne, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych problemów. Pomiędzy poszczególnymi prania należy dać „odpocząć” sprzętowi przez co najmniej kilkadziesiąt minut. 
Następna kwestia to regularne czyszczenie filtra, o czym zapomina spora część właścicieli pralek. Element ten wyłapuje większość drobnych przedmiotów z zanieczyszczeń, które przez przypadek trafiają do bębna. Zapchany filtr jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z pralką, należy więc go wyciągać i płukać w odstępach czasu zgodnych z zaleceniami producenta.
Najmniej awaryjne pralki często padają też ofiarą twardej wody, która stopniowo odkłada osad na grzałkach oraz innych elementach mechanicznych sprzętu. Zanieczyszczenia te obniżają nie tylko skuteczność pracy pralki, w tym szybkość, z jaką podgrzewa wodę, ale również negatywnie wpływają na jakość prania. Twardej wody najlepiej pozbyć się montując specjalne filtry przy przyłączu wody, albo stosując specjalne preparaty dodawane wraz z proszkiem, a także środki odkamieniające. 

Ranking niezawodności pralek – top modele i producenci

  • Electrolux SteamCare 700 UniversalDose MEW7F149BP 
  • Miele WCA030 WCS 
  • Bosch Serie 4 WAN2425EPL 
  • Bosch Serie 8 WGB2440EPL 
  • Samsung EcoBubble WW90T534DAE 
  • Whirlpool WRSB 7238 BB EU 
  • Hisense WF5S1045BW/PL 
  • AEG LFR71844BP 
  • Zdjęcie: Envato Elements