Data publikacji:

Super AMOLED. Wady i zalety ekranu  

Super AMOLED to technologia stosowana w ekranach przez firmę Samsung. Przyglądamy się temu rozwiązaniu i sprawdzamy, jakie ma wady oraz zalety. Czy warto jeszcze inwestować w telefon z wyświetlaczem Super AMOLED? Sprawdzamy!
super amoled

Czym jest technologia Super AMOLED?

Skrót AMOLED oznacza Active Matrix Organic Light Emitting Diode. To określenie technologii stosowanej w ekranach, która wywodzi się od popularnych paneli OLED. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest bardzo niskie zużycie energii, a także bardzo małe rozmiary, co pozwala na umieszczenie ekranu w bardzo wąskich ramkach obudowy.
W ekranach tego typu część o nazwie „AM” reprezentuje elektroniczne rozwiązania stojące za ekranem, które umożliwiają oglądania, a także wchodzenie w interakcje z wyświetlanymi obrazami. Część „OLED” to po prostu miliony mikroskopijnych diod LED, które świecą niezależnie od siebie. W ten sposób możliwe było osiągnięcie praktycznie nieskończonego kontrastu, a także znakomicie odwzorowanych kolorów.
Technologia ekranów AMOLED została rozwinięta na tyle, że mogą być one stosowane również w elastycznych wyświetlaczach. Efektem tego jest pojawienie się na rynku wielu składanych smartfonów. 

Super AMOLED czy Dynamic AMOLED - co jest lepsze?

Wyświetlacze Super AMOLED były niegdyś stosowane we flagowych modelach. Producent stosował to rozwiązanie do modelu Galaxy S9. Obecnie wyświetlacz Super AMOLED znajdziemy chociażby w Samsungu Galaxy A55 5G. Cechą charakterystyczną jest wysoki współczynnik kontrastu wynoszący 100000:1. Odwzorowanie kolorów, a także ostrość są tutaj bardzo dobre. Ekrany Super AMOLED charakteryzuje dobry stosunek jakości do ceny. 
W 2019 roku Samsung wprowadził wyświetlacze Dynamic AMOLED, które wspierają szerszą paletę barw DCI-P3. Kolejną ewolucją tej technologii był wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X, który oferuje jeszcze lepszy kolor i kontrast, a także zwiększa częstotliwość odświeżania do 120 Hz. Ta technologia jest obecnie dostępna we flagowcach takich jak Samsung Galaxy S24 Ultra czy Galaxy Z Fold 6.

Wady i zalety technologii Super AMOLED

Technologia AMOLED przede wszystkim charakteryzuje się doskonałą jakością obrazu, uwzględniając doskonałe odwzorowanie kolorów, głębokie czernie oraz świetną ostrość. Jednocześnie, w porównaniu do ekranów LCD mamy znaczną redukcję energii, co pozwala na wydłużenie pracy na jednym cyklu ładowania.
Panele AMOLED osiągają wyższe częstotliwości odświeżania, przez co odtwarzane animacje są płynniejsze. W wielu smartfonach standardem stały się już panele 120 Hz, które w porównaniu do 60 Hz zachowują się znacznie lepiej. Jeszcze jedną zaletą technologii AMOLED jest redukcja szkodliwego dla oczu światła niebieskiego.
Wyświetlacze AMOLED mają jedną zasadniczą wadę. W momencie uszkodzenia ich naprawa jest niezwykle trudna, dlatego najlepszym sposobem jest wymiana panelu na nowy. To jednak wiąże się z kosztami i w przypadku flagowych modeli wymiana ekranu może sięgać nawet 1/3 wartości całego smartfona. Gdy technologia AMOLED dopiero się rozwijała, to wiele osób zarzucało, że panele mogą się po pewnym czasie wypalać. Oczywiście nadal istnieje takie ryzyko, ale zostało ono znacząco zminimalizowane, dlatego nie trzeba się martwić.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.