Data publikacji:

Sprzęt AGD dla osób starszych – na co zwrócić uwagę?  

Sprzęt AGD dla seniora powinien być funkcjonalny, łatwy i bezpieczny w obsłudze. Innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalają na szybkie przygotowywanie potraw. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze!
agd dla seniora

Jak wybierać sprzęt AGD dla osób starszych?

Dla seniorów korzystanie z przestarzałych sprzętów AGD może być uciążliwe, ponieważ kilkanaście lat temu technologia nie była tak rozwinięta tak jak obecnie, a co za tym idzie - nawet przygotowanie prostych potraw potrafiło być prawdziwym wyzwaniem.
Świetnym przykładem mogą być tradycyjne kuchenki gazowe, które wymagały przekręcenia pokrętła, aby uwolnić gaz i rozpalenia przy wykorzystaniu zapałki. To teoretycznie prosta czynność, ale niosła za sobą sporo niebezpieczeństw. Właśnie z tego powodu warto podczas zakupów wziąć pod uwagę, jakimi zabezpieczeniami dysponuje dany sprzęt, a także czy jest on łatwy w obsłudze. Te dwa czynniki są absolutnie kluczowe! Wygląd poszczególnych urządzeń oczywiście również jest bardzo ważny, ale to powinno być sprawą drugorzędną.  
Dobór sprzętu AGD powinien również opierać się na preferencjach samego seniora. Dla osób, które gotują sporadycznie, zakup piekarnika z termosondą i ogromną liczbą programów nie będzie miał wielkiego sensu. Czasami mniej znaczy więcej, dlatego zbyt duża liczba dostępnych opcji może okazać się przytłaczająca.

Na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu AGD dla seniora?  

Dla seniorów niezwykle istotne w sprzętach AGD jest zużycie energii. Na to warto zwrócić uwagę niezależnie od tego, czy mówimy o lodówce, piekarniku czy płycie indukcyjnej. Obecnie mamy nowe oznaczenia klas energetycznych od A do G. Literka A oznacza najbardziej energooszczędny sprzęt (zobacz polecane energooszczędne pralki), natomiast w przypadku literki G mamy do czynienia z urządzeniem pobierającym dość dużo energii. Czasami różnice pomiędzy klasami są niewielkie i nie zawsze jest sens dopłacać. Jeżeli dany sprzęt ma inne zalety, to warto go wybrać.
Ten parametr często jest pomijany przy zakupie zmywarek oraz pralek. Chodzi oczywiście o zużycie wody na cykl oraz zużycie wody w skali miesiąca lub roku. Te parametry dają bardzo jasny obraz tego, na ile oszczędny jest dany sprzęt. Oczywiście im niższa wartość, tym lepiej, ale pamiętaj, aby czasami porównać 2-3 modele i wybrać z nich ten, który zapewni najlepszą wydajność.
Kupując sprzęt AGD dla seniora, musisz wziąć pod uwagę pomieszczenia, w jakim będą znajdować się konkretne urządzenia. Do tego dopasowujemy wielkość, co ma największe znaczenie przy pralkach, lodówkach, piekarnikach czy płytach indukcyjnych. Jeżeli nie ma możliwości zakupienia urządzeń pod zabudowę, to świetną alternatywą są sprzęty AGD wolnostojące. Szczególnie dobrze wypadają kuchenki zintegrowane z piekarnikiem i płytą indukcyjną. Wśród wolnostojących urządzeń znajdziemy zmywarki czy mikrofalówki.  

Ile kosztuje dobry sprzęt AGD dla seniora?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, bo wszystko zależy od konkretnego sprzętu, o którym mowa. Jednak funkcjonalne i energooszczędne urządzenia wcale nie muszą być drogie. W niższej półce cenowej spokojnie znajdziemy wiele interesujących propozycji, dlatego dla każdego na pewno znajdzie się coś interesującego.  

Jakie sprzęty AGD będą idealnym wyborem dla seniora?  

Wielu seniorów korzysta z tradycyjnej płyty gazowej, która na pewno jest bardzo oszczędna, ale w starszych modelach na pewno nie jest aż tak bezpieczna. Najlepiej wymienić ją na nowszy model, który przede wszystkim będzie miał wbudowaną zapalarkę. Niezwykle istotne jest zabezpieczenie przeciwpyłowe, które natychmiast odetnie gaz, gdy tylko pojawi się zagrożenie.
Zaletą płyty gazowej jest stosunkowo niska cena i dobra wydajność. Ale dla osób starszych warto rozważyć zakup płyty indukcyjnej, ponieważ jest ona dużo bezpieczniejsza i wygodniejsza. Za pomocą jednego przycisku szybko ustawimy moc, a funkcja zwiększonej mocy pozwoli na błyskawiczne zagotowanie wody. Funkcja automatycznego wyłączania doskonale się sprawdza w codziennym użytkowaniu.
Płyta indukcyjna szybko stygnie, dlatego ryzyko poparzenia jest tutaj minimalne. To rozwiązanie ma jednak dwa zasadnicze minusy - wyższą cenę oraz w wielu wypadkach konieczność posiadania siły. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że do obsługi płyty indukcyjnej są niezbędne specjalne naczynia. 
Samodzielne zmywanie naczyń zajmuje sporo czasu, a przecież senior może go spożytkować na zupełnie inne zadania. Najlepszym wyborem są zmywarki mniejszego typu o szerokości 45 cm, które idealnie pasują do zabudowy kuchennej. Oczywiście takie zmywarki w wersji wolnostojącej również są dostępne. Zobacz wybrane przez nas najlepsze zmywarki do zabudowy 45 cm.
Dla seniorów idealnym wyborem będzie mała lodówka z zamrażalnikiem górnym. Optymalnym wyborem są modele o wysokości nie większej niż 115 cm i pojemności około 117 litrów. W takich wersjach zamrażalnik znajduje się w górnej części.
Bardzo ważne, aby zwrócić uwagę, czy lodówka ma funkcję NoFrost, która zapobiega osadzaniu się szronu na ściankach. Takich modeli nie trzeba w ogóle rozmrażać. Najlepsze są lodówki wyposażone w silnik inwerterowy. Jest on znacznie bardziej energooszczędny oraz praktycznie bezawaryjny.
Wybierając piekarnik, trzeba zwrócić uwagę na dobrą klasę energetyczną, a także takie funkcje jak termoobieg czy pieczenie na parze. Bardzo dobrze sprawdza się funkcja mikrofali, która pozwala na szybkie podgrzewanie potraw. Automatyczna funkcja czyszczenia pyrolitycznego jest niezwykle przydatna, bo pozwala na utrzymanie urządzenia w idealnym stanie. 
Mikrofalówka to najtańszy sposób na szybkie podgrzewanie potraw, a także na rozmrażanie rozmaitych produktów. Koszt takiego sprzętu AGD waha się od 200 zł do 700 zł. Jednak urządzenia z tej niższej półki sprawdzają się całkiem nieźle i w codziennym użytkowaniu będą wystarczające.  
Duże pralki zajmują w łazienkach całkiem sporo miejsca, dlatego wersje Slim dla seniorów są idealne. Głębokość w zależności od modelu wynosi od 40 cm do 47 cm. Takie pralki można uznać za wersje slim i dzięki temu można je zmieścić praktycznie w dowolnym pomieszczeniu. Ze względu na ich bardzo kompaktowe rozmiary jest możliwe pomieszczenie ich nawet w zabudowie kuchennej. Sama pralka powinna mieć ładowność nie większą niż 6 kg, co dla 1-2 osób będzie wystarczające.  
Dobry czajnik elektryczny do zrobienia kawy czy herbaty to absolutna podstawa. Funkcja regulacji lub utrzymywania temperatury jest bardzo przydatna, bo można ją dostosować do swoich potrzeb. Szukaj modeli wykonanych ze stali nierdzewnej, bo charakteryzuje je większa wytrzymałość. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.