Data publikacji:

Jaki telewizor do kuchni wybrać? Polecane modele telewizorów kuchennych

Kuchnia jest jednym z pomieszczeń, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Przygotowanie i spożywanie posiłków można urozmaicić interesującym programem bądź odcinkiem serialu i wcale nie jest konieczne do tego przynoszenie laptopa czy wpatrywanie się w stosunkowo niewielki smartfon. Telewizor do kuchni to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają podzielną uwagę i lubią zerkać na ekran w czasie wykonywania różnych czynności. Ważne jest, aby odpowiednio go dopasować do pomieszczenia.
Telewizor do kuchni

Dlaczego warto mieć telewizor w kuchni?

Dla wielu osób dodatkowa stymulacja w postaci obrazu i dźwięku podczas przygotowywania posiłków to element obowiązkowy. Interesujący program czy serial włączone w tle zapewniają rozrywkę i nie pozwalają się nudzić podczas przygotowania potraw, oczekiwania na ich ugotowanie czy upieczenie się bądź podczas sprzątania. Uprzyjemnienie sobie gotowania obecnością telewizora w kuchni czyni wiele czynności znośniejszymi bądź przyjemniejszymi.
Takie rozwiązanie ma oczywiście także wady. Osoby, które zbyt łatwo się rozpraszają, mogą łatwo popełnić błąd, jak przypalenie potrawy czy skaleczenie się, jeżeli nadto zaabsorbuje je program.
Ponadto umiejscowienie telewizora w nieodpowiednim miejscu może wiązać się z ryzykiem zniszczenia – czy to poprzez zabrudzenie substancjami spożywczymi, czy zawilgocenie, czy też przypadkowe strącenie go ze stanowiska. W miejscu tak często użytkowanym jak kuchnia istnieje wiele potencjalnych zagrożeń.

Telewizor do kuchni – jak go wybrać?

Chcąc kupić mały telewizor do kuchni, warto w pierwszej kolejności rozważyć kilka podstawowych kryteriów wyboru. Tym najbardziej istotnym są rozmiary telewizorów. Wielkość urządzenia zależy w głównej mierze od wielkości samej kuchni, a także od odległości względem miejsca, z którego najczęściej będziemy na niego spoglądać. W zależności od ilości dostępnego miejsca, za najbardziej optymalne wielkości uznaje się sprzęty o przekątnej od 19 cali do 32 cali.
Niepozorny telewizor do kuchni 19 cali to urządzenie, które doskonale sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, nie zabierze cennej przestrzeni, a zapewni dodatkowe źródło rozrywki. Ciekawym modelem jest Manta 19LHN120D.
Podobnie telewizor do kuchni 20 cali, który zajmuje bardzo mało miejsca, a daje możliwość spoglądania na ulubiony program podczas gotowania. Nawet tak niewielki sprzęt może być wyposażony w połączenie z internetem. Minitelewizor do kuchni z Wi-Fi to np. Metz 55MUC7000Z.
Innym istotnym kryterium jest rodzaj ekranu. Podczas pracy z jedzeniem nierzadko jesteśmy w ciągłym ruchu, dlatego TV do kuchni powinien zapewniać komfortowe oglądanie wybranych treści pod wieloma kątami. Z tego względu warto zainteresować się ekranami plazmowymi i LED.
Ekrany LCD także mają swoje zalety, przede wszystkim są bardzo lekkie i sprawdzą się doskonale, będąc umiejscowione na wprost oglądającego. Wybór konkretnego rozwiązania zależy w głównej mierze od jego umiejscowienia.

Małe telewizory do kuchni – gdzie je zamontować?

Można wyszczególnić trzy podstawowe sposoby umiejscowienia telewizora w kuchni – stojący, podszafkowy i podwieszany. Każdy z nich sprawdza się w innych okolicznościach. Urządzenie nablatowe to najprostsza i dość popularna opcja. Umiejscowienie telewizora na kuchennym blacie nie wymaga wiele wysiłku, zwłaszcza jeżeli dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią. W takim przypadku dobrze sprawdzają się ekrany plazmowe, które można oglądać pod wieloma kątami i cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia.
Innym rozwiązaniem jest telewizor do kuchni na ścianę. Urządzenie może zostać podwieszone na hakach przy samej ścianie bądź na możliwym do przemieszczenia i regulowania ramieniu. W takim przypadku warto zdecydować się na ekran LCD, który jest wyjątkowo lekki. Za wadę można uznać fakt, że najlepiej ogląda się go, będąc na wprost, jednak można ten problem rozwiązać odpowiednim umiejscowieniem.
Kolejna opcja to telewizor do kuchni podszafkowy. Jak nazwa wskazuje – montuje się go u dołu wiszącej szafki, tak aby znajdował się pomiędzy nią a dolnym blatem. Choć to rozwiązanie jest interesujące, ma dość poważne wady. Przy niewielkich przestrzeniach znacząco ogranicza powierzchnię roboczą, a także generuje duże ryzyko zachlapania bądź innego zabrudzenia.
Odpowiednich rozmiarów kuchnię można wyposażyć także w telewizor do zabudowy. Takie urządzenie wymaga przeznaczenia na nie osobnej szafki bądź wydzielonej wnęki.

Telewizor do kuchni – dodatkowe funkcje

Minitelewizor do kuchni może, ale nie musi być urządzeniem, które służy wyłącznie do oglądania programów. Spora część urządzeń często wyposażona jest w różne funkcjonalności. Dostęp do radia jest ciekawą opcją dla osób, które lubią posłuchać wiadomości bądź cenią sobie muzykę, a nie zawsze mają ochotę na bodźce wzrokowe.
Wejście USB to coś, co umożliwi szerszy wybór oglądanych treści. Taki port sprawia, że możemy odtworzyć pożądane obrazy, podłączając do ekranu pendrive czy telefon.
Interesujące mogą okazać się także dodatkowe funkcjonalności, np. połączenie z internetem. Telewizor do kuchni z Wi-Fi umożliwi korzystanie np. z serwisów streamingowych. Miłośnicy ciągłego dostępu do sieci powinni zainteresować się telewizorami Smart TV, np. 24-calowym Sharp 24EE3E.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!