Data publikacji:

Jaki telewizor do kuchni wybrać? Polecane modele telewizorów kuchennych

Telewizor do kuchni jest świetnym wyborem, ponieważ umila czas podczas przygotowywania potraw. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu, a także jakie modele są godne polecenia.
telewizor do kuchni

Dlaczego warto mieć telewizor w kuchni?

Telewizor do kuchni jest świetnym dodatkiem, ponieważ pozwala wypełnić czas podczas gotowania. Oglądanie ulubionych filmów, seriali czy programów telewizyjnych jest zdecydowanie bardziej komfortowe.
Większość telewizorów nawet tych z niższej półki cenowej ma system Smart TV, który daje dostęp do serwisów streamingowych takich jak Netflix, Disney Plus czy Max. Tym samym oferta multimediów jest zdecydowanie większa. Mały telewizor nie zajmie dużo miejsca, dlatego jest to inwestycja, która się świetnie sprawdzi. Telewizory w mniejszych rozmiarach nie są drogie i już za kilkaset złotych możemy kupić przyzwoicie wyposażony model. 

Jak wybrać telewizor do kuchni?  

Jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru telewizora do kuchni jest podjęcie decyzji o tym, jaka będzie jego wielkość. Przyjęło się, że idealny rozmiar telewizora do mniejszych pomieszczeń waha się od 22 cali do 40 cali. Idealnym kompromisem są telewizory w rozmiarze 32 cali. Taki ekran oferuje dużą przestrzeń roboczą przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów.
W większości pomieszczeń taki telewizor sprawdzi się bardzo dobrze. Wielkość pomieszczenia powinna być tutaj kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze. Nie polecamy wybierać telewizorów zbyt dużych, ponieważ niepotrzebnie zajmą miejsce w kuchni. Na taki krok warto się zdecydować w momencie, gdy wybieramy urządzenie do salonu.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze telewizora do kuchni?

Wiele osób ma dylemat, jaka rozdzielczość w telewizorze do kuchni będzie optymalna. Przy mniejszych rozmiarach nie ma to aż tak wielkiego znaczenia i zarówno telewizor Full HD, jak i 4K będzie bardzo dobrym wyborem. Zagęszczenie pikseli jest na tyle duże, że nie zauważysz większych różnic. Nieco gorzej wypadają tutaj modele z rozdzielczością HD Ready. Jest ona wyraźnie niższa i możesz dostrzec spadek jakości.
Aby oglądanie było komfortowe, podczas przeglądania specyfikacji spójrz, jakie są kąty widzenia. Optymalna wartość wynosi 175-178 stopni, dlatego nawet przy spoglądaniu na ekran pod kątem będziesz w stanie wszystko dokładnie zobaczyć.  
Dobry telewizor do kuchni powinien być wyposażony w system Smart TV. Połączenie z internetem może zostać nawiązane za pośrednictwem modułu WiFi lub złącza Ethernet, które jest stosowane w niektórych telewizorach.
W telewizorach do kuchni warto sprawdzić, czy ma on uniwersalne mocowanie typu VESA. Dzięki temu będziemy mogli go powiesić i dostosować jego położenie do własnych preferencji. To bardzo wygodne i estetyczne rozwiązanie.  
Telewizor do kuchni nie musi mieć wyśrubowanej specyfikacji tak jak modele z wyższej półki. Większość użytkowników korzysta z takich urządzeń dość sporadycznie, dlatego wydawanie dużych pieniędzy nie jest konieczne. Tańszy telewizor do kuchni sprawdzi się znakomicie!

Małe telewizory do kuchni – gdzie je zamontować?

Można wyszczególnić trzy podstawowe sposoby umiejscowienia telewizora w kuchni – stojący, podszafkowy i podwieszany. Każdy z nich sprawdza się w innych okolicznościach. Urządzenie nablatowe to najprostsza i dość popularna opcja. Umiejscowienie telewizora na kuchennym blacie nie wymaga wiele wysiłku, zwłaszcza jeżeli dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią. W takim przypadku dobrze sprawdzają się ekrany plazmowe, które można oglądać pod wieloma kątami i cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia.
Innym rozwiązaniem jest telewizor do kuchni na ścianę. Urządzenie może zostać podwieszone na hakach przy samej ścianie bądź na możliwym do przemieszczenia i regulowania ramieniu. W takim przypadku warto zdecydować się na ekran LCD, który jest wyjątkowo lekki. Za wadę można uznać fakt, że najlepiej ogląda się go, będąc na wprost, jednak można ten problem rozwiązać odpowiednim umiejscowieniem.
Kolejna opcja to telewizor do kuchni podszafkowy. Jak nazwa wskazuje – montuje się go u dołu wiszącej szafki, tak aby znajdował się pomiędzy nią a dolnym blatem. Choć to rozwiązanie jest interesujące, ma dość poważne wady. Przy niewielkich przestrzeniach znacząco ogranicza powierzchnię roboczą, a także generuje duże ryzyko zachlapania bądź innego zabrudzenia.
Odpowiednich rozmiarów kuchnię można wyposażyć także w telewizor do zabudowy. Takie urządzenie wymaga przeznaczenia na nie osobnej szafki bądź wydzielonej wnęki.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.