Data modyfikacji:

Jaką pralkę energooszczędną kupić? Wybieramy ekonomiczną pralkę

Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń w domu, dlatego warto zadbać o to, aby była jak najbardziej ekonomiczna. Przy wyborze nowego sprzętu powinno się m.in. zwrócić uwagę na to, ile prądu zużywa pralka, jak dużo wody potrzebuje oraz jakie funkcje i programy posiada. W poniższym tekście znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci sprawdzić, jaka pralka energooszczędna będzie najbardziej odpowiadać twoim potrzebom, a jednocześnie pozwoli ci zaoszczędzić na rachunkach.
pralka energooszczędna

Dlaczego warto wybrać pralkę energooszczędną?

Jaką pralkę kupić? Decydując się na zakup pralki energooszczędnej, znacznie obniżysz koszty prania, a co za tym idzie – wysokość miesięcznych opłat. Warto to podkreślić, ponieważ niektórym może się wydawać, że wydatki związane z praniem to głównie zakup proszków, płynów czy środków do czyszczenia i konserwacji urządzenia.
W rzeczywistości jednak większym obciążeniem dla portfela jest pobór wody i energii, których potrzebuje każda pralka. Zużycie prądu i wody na jedno pranie w przypadku pralek energooszczędnych jest znacznie niższe w porównaniu do standardowych modeli. Co ważne, w nowoczesnych urządzeniach programy prania są efektywniejsze, a wykorzystywanie detergentów bardziej ekonomiczne – można ich stosować mniej, dzięki czemu starczają na dłużej. 
Innym ważnym aspektem, który przemawia na korzyść pralek energooszczędnych, jest ich pozytywne oddziaływanie na środowisko. Niższe niż w tradycyjnych modelach zużycie energii elektrycznej i wody przekłada się na mniejszą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery oraz oszczędności związane z produkcją energii i uzdatnianiem wody. 

Jak wybrać dobrą pralkę energooszczędną? 

Przy wyborze pralki energooszczędnej należy pamiętać o kilku kluczowych czynnikach, takich jak klasa efektywności energetycznej, pojemność bębna, funkcje dodatkowe, wymiary, gwarancja, a także cena. Znaczenie ma też to, ile wody zużywa pralka na jedno pranie.

Efektywność energetyczna

Klasa efektywności energetycznej pralki to oznaczenie, które informuje o jej zużyciu energii. Klasyfikacja ta jest oparta na europejskim systemie oznaczania (EU Energy Label), który wprowadza skalę: od A+++ do D. Im wyższa litera, tym lepsza efektywność energetyczna, czyli mniejsze zużycie energii. Pralki oznaczone literą A+++ są najbardziej efektywne energetycznie, co przekłada się na najniższe roczne zużycie energii.

Wymiary i pojemność

Kolejnym ważnym czynnikiem jest pojemność bębna pralki, która powinna być dostosowana do potrzeb i liczby domowników. Oczywiście należy również zwrócić uwagę na wymiary urządzenia, aby nie zajmowało więcej przestrzeni niż jest to konieczne. Mała pralka automatyczna świetnie sprawdzi się w niewielkich łazienkach. Dla wielu osób znaczenie ma również design, czyli dopasowanie pralki do stylu mieszkania i innych sprzętów, które się w nim znajdują. 

Dodatkowe funkcje

Warto zwrócić uwagę, czy pralka ma funkcje dodatkowe jak automatyczne dozowanie detergentu czy programy specjalne, np. dla bardzo delikatnych tkanin. Wiele osób ceni też możliwość regulacji czasu cyklu prania, opóźnienie startu, funkcję suszenia oraz niską głośność pracy urządzenia.
W pralkach energooszczędnych coraz częściej spotyka się też funkcję automatycznego dostosowywania zużycia wody do ilości pranych ubrań oraz system odzyskiwania ciepła z wody wypływającej z pralki, które później wykorzystywane jest do podgrzewania wody w kolejnym cyklu prania.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przed zakupem pralki energooszczędnej?

Poza wymienionymi już czynnikami, warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:
 • kompatybilność z systemami inteligentnego domu, które są coraz popularniejsze i pozwalają np. zarządzać pracą urządzenia za pośrednictwem aplikacji;
 • obsługa i trwałość – przed zakupem warto przeczytać opinie innych użytkowników na temat łatwości obsługi i jakości, a także poziomu awaryjności danego modelu;
 • gwarancja i serwis – polecamy sprawdzić oferowane przez producenta warunki i czas gwarancji oraz zasady serwisowania;
 • cena – pralki energooszczędne są zwykle droższe niż modele standardowe, ale w dłuższej perspektywie oszczędność na rachunkach za prąd i wodę rekompensuje tę różnicę w cenie.
 • Najlepsza pralka energooszczędna – ranking

  Mając na uwadze opisane wyżej kwestie, porównaj różne modele i wybierz taki, który spełni twoje potrzeby i będzie odpowiedni do posiadanego budżetu. 
  Poniżej znajdziesz kilka propozycji pralek energooszczędnych, które warto rozważyć, jeśli szukasz ekonomicznego urządzenia:

  Bosch Serie 6

  To linia pralek z szeroką gamą funkcji i pojemności. Cechuje je wysoka klasa efektywności energetycznej A+++ oraz opcja automatycznego dostosowywania ilości wody do ilości pranych ubrań.

  Samsung AddWash AI Control

  Kolejny model w klasie A+++ z funkcją Smart Control, dzięki której można zdalnie zarządzać praniem za pomocą aplikacji. Pralka ma wbudowane specjalne drzwi, dzięki którym można dodać zapomniane rzeczy do prania po rozpoczęciu cyklu. 

  Electrolux PerfectCare 700 UniversalDose

  Ta pralka również należy do klasy A+++. Ma system automatycznego dozowania ilości detergentów do prania dla każdego cyklu, co pozwala zmniejszyć ich zużycie. 

  Whirlpool FWSG 61282

  Urządzenie w klasie A+++ o dużej pojemności i wielu programach prania. Ma funkcję opóźnienia startu, wysoką prędkość wirowania, efektywne działanie energetyczne i inteligentny wyświetlacz.

  Beko SteamCure

  To pralka energooszczędna, która wykorzystuje parę, by usunąć plamy i odświeżyć ubrania. Ma różne cykle prania i dodatkowe funkcje.

  Haier I-Pro 7 Slim Refresh

  Smukła pralka, zaprojektowana tak, by pasować do ciasnych miejsc. Ma wiele programów prania, m.in. system antybakteryjny oraz regulacją czasu trwania cyklu.
  Wybór pralki energooszczędnej to dobra decyzja, która pozwala zaoszczędzić pieniądze i przyczynić się do ochrony środowiska. Przed zakupem warto porównać różne modele i ich ceny, aby znaleźć najlepszą dla siebie opcję.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Rita Turbiarz
  Rita Turbiarz

  Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!