Data publikacji:

Jakie żelazko z generatorem pary?  

Żelazko z generatorem pary to najlepszy sposób, aby odświeżyć ubrania i pozbyć się zagnieceń. Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze, a także jakie generatory pary są aktualnie najlepsze.
generator pary ranking

Żelazko z generatorem pary czy zwykłe żelazko - różnice i zalety 

Żelazko z generatorem pary czy zwykłe żelazko? To pytanie pojawia się  niezwykle często. Porównanie zacznijmy od omówienia, jak działa klasyczne żelazko. Tego typu urządzenia mają wbudowany niewielki zbiornik na wodę o pojemności 200-300 ml. Woda pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w parę i po naciśnięciu specjalnego przycisku jest wyrzucana w stronę tkaniny. Wartość wytwarzania pary waha się od 50 g/min do 90 g/min w zależności od modelu. Jest to wartość dość niska i jednocześnie trzeba pamiętać, że zbiornik często trzeba będzie uzupełniać.
Ale najlepsze żelazka parowe mają jedną ogromną zaletę - są kompaktowe! Można je schować do dowolnej szafki lub zabrać ze sobą w podróż. Dodatkowo mają wysoką moc, dlatego do pracy są gotowe już po kilku chwilach. Dobre modele mają nawet 3000 W mocy. Do zalet należy zaliczyć atrakcyjną cenę, bo już za 200 złotych kupimy przyzwoity model. 
W generatorach pary wartość wyrzutu jest znacznie, znacznie wyższa. W niektórych wersjach mamy wartości sięgające nawet 180 g/min, dlatego efektywność prasowania jest nieporównywalnie lepsza. Stacja parowa radzi sobie z naprawdę trudnymi zagnieceniami i nawet męskie koszule, mankiety czy kołnierze nie są dla niego żadnym problemem. Dzięki ogromnemu zbiornikowi jesteś w stanie prasować ubrania przez znacznie dłuższy czas bez konieczności uzupełniania zbiornika na wodę. 
Ale te urządzenia mają również kilka wad. Ich gotowość do pracy nie jest tak dobra jak w klasycznych żelazkach, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. W parze z wyższą wydajnością idzie także wyższe zużycie energii. Oczywiście trzeba pamiętać o zwiększonych gabarytach i konieczności wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca.
Żelazko ze stacją parową ma jeszcze jeden minus. Jego cena jest wysoka i za przyzwoity model musimy zapłacić około 600-700 złotych. Ceny topowych generatorów pary mogą sięgać nawet 1500-1800 złotych. To spory wydatek, choć trzeba powiedzieć, że wygoda użytkowania jest nieporównywalnie wyższa. 
Sprawdź, czym jest szafa parowa

Jak działa generator pary i dlaczego warto go wybrać?

Generator pary składa się zasadniczo z dwóch urządzeń. Pierwszy to wytwornica pary, która ma duży zbiornik na wodę. Gotowa para przewodem jest kierowana do drugiego elementu, czyli żelazka. Tym samym wyrzut pary jest realizowany na bieżąco, a dzięki zbiornikowi nawet o pojemności 2 litrów można wyprasować w taki sposób wiele ubrań.
Lepsze parametry sprawiają, że w krótkim czasie będziesz w stanie poradzić sobie z nawet najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Gorąca para wyrzucona pod większym ciśnieniem lepiej przenika do tkanin i, co ważne dla alergików, pozbywa się szkodliwych bakterii oraz roztoczy. Urządzenia te wykorzystasz także jako parownice do firan.
W efekcie mamy wyprasowane oraz odświeżone ubranie. Producenci chwalą się, że taki sposób prasowania wydłuża żywotność tkanin. Wyższa skuteczność żelazka połączonego ze stacją parową to również zasługa gęściej rozłożonych otworów do wyrzutu pary.
Te argumenty przemawiają za zakupem żelazka z generatorem pary. Mimo że jest ono niemałym wydatkiem dla domowego budżetu, to warto potraktować je jako inwestycje, która prędzej czy później się zwróci! Parownica do ubrań może być dla ciebie ciekawą alternatywą, jeżeli zależy Ci na szybkim odświeżeniu ubrań bez konieczności ich prasowania.

Jak wybrać najlepsze żelazko z generatorem pary - poradnik zakupowy 

Kupując żelazko z generatorem pary, w pierwszej kolejności musisz spojrzeć na kilka elementów. Przede wszystkim patrzymy, jaka jest wydajność wytwarzania pary. Ten parametr powinien oscylować w granicach od 150 g/min nawet do 200/300 g/min. Im wyższa wartość, tym lepiej, ale warto dodać, że nawet najtańsze generatory pary poradzą sobie lepiej niż klasyczne żelazko parowe.  
Kolejnym istotnym wskaźnikiem jest maksymalne ciśnienie pary. Najlepsze stacje parowe osiągają ciśnienie 9 barów. Wyższa wartość przekłada się na szybsze wnikanie w materiał, a co za tym idzie efektywniejsze prasowanie oraz usuwanie szkodliwych roztoczy, czy bakterii. W ten sposób prasowanie będzie jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze.  
Wybierając żelazko z generatorem pary, nie warto zapominać o parametrze, jakim jest moc. Najlepiej szukać modeli dysponujących mocą od 2000 W nawet do 3500 W. W ten sposób urządzenie szybciej będzie się nagrzewać, a Ty nie musisz tracić swojego czasu na czekanie aż żelazko zgłosi gotowość do działania.
Podczas wyboru nie zapominamny o takich dodatkach jak regulacja temperatury i pary, system ułatwiający odkamienianie czy duży zbiornik na wodę. Pamiętaj, że zbiornik powinien mieć pojemność co najmniej 1,5 litra, a optymalną wartością są 2 litry.
Prawdziwą zmorą każdego żelazka jest nadmierne osadzanie się kamienia. Ze względu na większą pojemność ten problem szczególnie dotyka generatory pary. Dlatego system antywapienny jest absolutną koniecznością w takim urządzeniu. W niektórych żelazkach znajduje się specjalny system, który informuje o konieczności odkamieniania. Dobrze sprawdza się również filtr antywapienny.  
Podczas prasowania kluczowa jest podstawa żelazka. Zaokrąglone krawędzie pozwolą łatwiej manewrować po ubraniach, natomiast do najlepszych materiałów, z jakich stopa może być wykonana, zaliczamy eloksal, który jest dwukrotnie twardszy od stali nierdzewnej, durilium charakteryzujący się lepszym poślizgiem i zwiększoną wytrzymałością.
W żelazkach Philips znajduje się podstawa SteamGlide, która została wykonana z tytanu. W niektórych modelach znajdziemy stopy teflonowe, której powłoka nie przywiera do ubrań, ale niestety jest podatna na uszkodzenia i zarysowania. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje plusy i powinno w codziennym użytkowaniu bardzo dobrze się sprawdzić.  

Ile kosztują najlepsze żelazka z generatorem pary?  

Najtańsze żelazka z generatorem pary kosztują od 500-600 złotych, a ceny mogą sięgać nawet 3000 złotych. Wszystko zależy od konkretnej specyfikacji. Modele z wyższym wyrzutem pary, ciśnieniem oraz mocą zwykle są droższe. Wybierając żelazko dla siebie określ jak często prasujesz i czy model z najwyższej półki jest Ci rzeczywiście potrzebny.  

Ranking najlepszych generatorów pary - przegląd polecanych modeli

Podpowiemy Ci, jak wybrać idealne żelazko z generatorem pary. Ranking uwzględnia modele zarówno z wyższej, jak i niższej półki. Podczas wyboru kierowaliśmy się również opiniami użytkowników na Ceneo.pl. W tym zestawieniu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie!  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.