Data publikacji:

Szafa parowa – jak działa? Czy warto ją kupić?

Świeże i wygładzone ubrania bez prania, suszenia i prasowania? To możliwe, dzięki szafie parowej. To stosunkowo nowe na rynku urządzenie pozwala błyskawicznie dezynfekować tkaniny, pozbawiać je przykrych zapachów, a nawet prasować. Tłumaczymy, jak działa szafa parowa i kto w szczególności powinien pomyśleć o jej zakupie.
szafa parowa

Czym jest szafa parowa?

Szafa parowa to urządzenie, które wyglądem przypomina standardowych rozmiarów szafę. W środku można rozwiesić odzież na wieszakach, jak również poukładać ją na półeczkach. Czym zatem szafa parowa różni się od tej zwykłej? Odpowiedzią jest zbiornik na wodę, dzięki któremu urządzenie może pełnić bardzo ciekawe funkcje.

Ze względu na swoje rozmiary, szafa parowa sprawdzi się najlepiej w dużych domach z pojemnymi garderobami. Urządzenie nie wymaga dostępu do dopływu i odpływu wody.

Zobacz, jak zaaranżować szafę w salonie

Szafa parowa – działanie

Zasada działania szafy parowej jest bardzo prosta. Do zbiornika wchodzącego w skład szafy parowej należy wlać wodę, a następnie wybrać dogodny program działania. Po zamknięciu ubrań w szafie i uruchomieniu urządzenia, wskutek intensywnego podgrzewania wody, do wewnątrz szafy zacznie dochodzić gorąca para wodna.

Para działa na tkaniny na kilka sposobów: odświeża je, usuwa alergeny i brzydkie zapachy. Ponadto para działa na odzież jak żelazko. Ubrania po „wizycie” w parowej szafie są pachnące oraz idealnie gładkie. Atutem szafy parowej jest zdolność do dezynfekowania ubrań – usuwania bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów.

Przeczytaj również: ranking żelazek z gerneratorem pary

Kto powinien zdecydować się na szafę parową?

Oczywiście szafa parowa nie powinna być traktowana jako alternatywa dla pralki. To urządzenie, które pozwala szybko odświeżyć tkaniny, które nie są brudne, lecz tylko odrobinę znoszone.
  • Szafa parowa przyda się więc np. wtedy, gdy skompletujesz stylizację, jednak po pewnym czasie zmienisz zdanie i zechcesz się przebrać. Zamiast prać krótko noszone ubrania, po prostu odświeżysz je w szafie.
  • Szafa parowa doskonale nadaje się do odświeżania obuwia. Jak wiadomo, częste pranie butów w pralce im nie służy; działanie gorącą parą wodną będzie o wiele delikatniejsze. Szafę parową polubią osoby aktywne fizycznie, w tym np. biegacze.
  • Osobami, które szczególnie docenią działanie szafy parowej, są palacze lub ci, którzy z nimi zamieszkują. To sprytne urządzenie szybko usuwa nieprzyjemną woń papierosów nawet z grubych tkanin. W szafie parowej możesz odświeżyć również zasłony i firany!
  • Szafa parowa spełni oczekiwania alergików, ponieważ dzięki działaniu wysokich temperatur skutecznie usuwa pyłki, kurz i inne alergeny.

Szafa parowa – cena

Szafy parowe pojawiły się na rynku dość niedawno, dlatego ich cena pozostaje dość wysoka. Za urządzenie trzeba zapłacić 5000-7000 zł, w zależności od jego wielkości oraz oferowanych funkcji. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem szafy parowej, śledź oferty w sieci – tu kupisz to cacko o wiele taniej!
Jedną z najpopularniejszych szaf parowych jest LG Styler, która nadaje się do odświeżania praktycznie wszystkich tkanin – nawet tych bardzo delikatnych. Ponadto szafa może odświeżyć całą twoją garderobę – wystarczy, że w trakcie jej działania, pozostawisz drzwiczki otwarte.

Szafa parowa – sprytny gadżet dla praktycznych

Szafa parowa znajdzie zastosowanie w dużych domach, w których mieszkają osoby często zmieniające odzież lub chcące szybko ją odświeżać. To odświeżacz i żelazko w jednym, dlatego pokochają ją również osoby lubiące oszczędzać czas na pracach domowych.
Autorka: Joanna Stanuch