Data publikacji:

Ranking najlepszych parowarów 

Parowary są idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o sylwetkę i poszukujących sposobów na przygotowywanie pysznych posiłków bez nadmiernej ilości tłuszczu. Są również doskonałym wyborem dla osób przestrzegających różnego rodzaju diet, które zabraniają spożywania ciężki smażonych potraw, będących normą w polskich kuchniach. Gotowanie na parze zachęca też do eksperymentów kulinarnych i odkrywania wcześniej nieznanych smaków i aromatów. Radzimy, jak znaleźć najlepsze parowary i na co zwracać szczególną uwagę podczas ich wyboru. 
kitchen of the establishment on the cooking table there is a steamer in operation steam comes out of

Parowar – czy warto kupić?

Urządzenie do gotowania na parze są obecne w kuchniach od bardzo dawna, jednak w ostatnich kilkunastu latach ich popularność znacząco wzrosła, na co miał wpływ wzrost świadomości konsumentów w temacie zdrowego odżywiania się, a także smacznych alternatyw dla przysłowiowego niedzielnego schabowego. Parowary to sprzęt, który umożliwia szybkie i bezpieczne przygotowywanie posiłków na parze, a dzięki swojej budowie pozwalają na równoczesne przyrządzanie wielu różnych składników.
Gotowanie na parze pozwala pozwala zachować naturalny smak warzyw, ryb i mięsa. W przeciwieństwie do smażenia, grillowania i pieczenia, składniki te nie tracą też witamin i mikroelementów, pozostając też soczyste. Posiłki są lekkie i nie sprawiają problemów osobom z problemami trawiennymi, przypadną do gustu domownikom przestrzegającym ścisłej diety, są również znacznie zdrowsze, bowiem pozwalają uniknąć dużych ilości tłuszczy. Dania z parowaru są więc bardzo zdrowe.
Urządzenia do gotowanie na parze można podzielić na sprzęt samodzielnie podgrzewający wodę (parowary elektryczne), a także specjalne garnki parowe (trochę błędnie określane mianem parowarów gazowych), które ustawiamy na płycie kuchenki gazowej, a nawet w niektórych przypadkach indukcyjnej. Obsługa tych pierwszych jest zazwyczaj bardzo prosta, producenci prześcigają się jednak w oferowaniu wielu dodatkowych funkcji oraz programatora, dopasowującego temperaturę i intensywność pary do przygotowywanych składników. Jeżeli przygotowujemy bardziej skomplikowane potrawy, które wymagają precyzji, sprzęt posiadający mechanizm podgrzewający i kontrolujący parę jest zdecydowanie bardziej polecany. 

Jaki parowar wybrać? 

Jakie urządzenie do gotowania na parze? Podstawowy wybór w przypadku parowaru to decyzja, czy postawić na urządzenie elektryczne, czy gazowe. W sklepach znajdziemy też nieco bardziej niszowe rozwiązania, takie jak parowary ciśnieniowe i mikrofalowe. Przyjrzymy się więc każdemu z nich z osobna.

Parowary elektryczne 

Parowary elektryczne, jak już wspomnieliśmy, oferują najlepszą kontrolę nad przygotowywanymi potrawami, temperaturą oraz ilością pary. Urządzenia zbudowane są z podstawki z panelem kontrolnym, która posiada zbiornik na wodę podgrzewany za pomocą grzałki. Sprzęt wymaga stałego dostępu do energii elektrycznej, ale dzięki przedłużaczowi możemy ustawić go np. w ogrodzie lub na tarasie.
Na zbiorniku z wodą ustawiamy jeden lub kilka garnków z otworami w dnie, które przepuszczają strumień pary i pozwalają jej swobodnie cyrkulować we wnętrzu. Warto zaznaczyć, że sprzęt może zagotowywać wyłącznie wodę, nie możemy wlewać do niego innych płynów lub mieszać zawartości z dodatkami, co może nieco ograniczać możliwości przygotowywania niektórych potraw. Wodę w razie potrzeby można dolewać np. z pomocą specjalnego zewnętrznego otworu – wszystko zależy tutaj od specyfiki danego modelu.
Ceny popularnych modeli zaczynają się od kilkuset złotych, jednak za najlepszy parowar elektryczny musimy zapłacić nieraz kilka razy więcej. Wybierając sprzęt, zwracamy uwagę na jego moc – im jest ona wyższa, tym szybciej przygotujemy potrawy. Równie istotna jest pojemność i liczba pojemników na składanki potraw. Ze względu na modułową budowę zawsze warto zdecydować się na sprzęt z większą liczbą części, nawet jeżeli skorzystamy z nich tylko od czasu do czasu. 

Parowary gazowe

Parowary gazowe to specjalistyczne piętrowe garnki, które możemy swobodnie ustawić na kuchence gazowej, elektrycznej, a nawet indukcyjnej. Wodę wlewamy do podstawy i czekamy aż się podgrzeje i zagotuje, powstałe obłoki pary unoszą się, docierając do kolejnych pięter „wieży”, które jak w modelach elektrycznych mają otwory w dnie pozwalające na jej swobodną cyrkulację. Najwyższe piętro jest zabezpieczone pokrywką, którą podnosząc, możemy regulować ilość pary. 
Parowar tego typu jest zazwyczaj metalowy, wykonany ze stali nierdzewnej, więc podczas przekładania pięter potrzebne będą rękawice kuchenne. Garnki mogą być jednak wykonane także z innych materiałów. Parowar szklany ma np. elementy wykonane ze szkła żarowego, pozwalającego obserwować stan przygotowywanych potraw. Wśród miłośników kuchni azjatyckiej zainteresowaniem cieszy się też parowar bambusowy, który nadaje się do przygotowywania klasycznych potraw. Poszczególne pojemniki mogą służyć też za estetyczną miskę do podawania potraw i poszczególnych składników.
Warto zauważyć, że w parowarach gazowych możemy swobodnie podgrzewać nie tylko wodę, ale także różne rodzaje alkoholu, a nawet soki, które nadają posiłkom specyficzny aromat. Są więc dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących kulinarne eksperymenty. 
Wybierając gazowy parowar do gotowania, zwracamy uwagę głównie na jakość wykonania garnka i pojemników, która wpływa na łatwość czyszczenia całości, a także łatwość przenoszenia ich tuż po zdjęciu z kuchenki. Oczywiście równie ważna jest pojemność, ilość komór oraz budowa przykrywki. Warto aby miała np. zawór pozwalający na szybkie usunięcie nadmiaru pary.

Parowary mikrofalowe

Tak zwane parowary mikrofalowe to nic innego jak kuchenki mikrofalowe wyposażone w funkcję gotowania na parze. Operacja wymaga specjalnego żaroodpornego pojemnika na wodę przykrywanego drugim pojemnikiem, który zawiera przygotowywane jedzenie. O obecności tego rodzaju opcji zawsze informuje nas producent sprzętu.

Kombiwar a parowar – jakie są różnice? 

Alternatywą dla parowaru jest kombiwar. Co to za urządzenie? Potrawy przygotowywane w tzw. kombiwarach podgrzewane są za pomocą strumienia gorącego powietrza cyrkulującego wewnątrz naczynia. Sprzęt korzysta z technologii termoobiegu spotykanej w piekarnikach i w przeciwieństwie do parowaru nadaje się do odgrzewania różnego rodzaju potraw, w tym ciast i wypieków. Stanowi więc raczej alternatywę dla mikrofalówek niż konkurencję dla parowarów.

Najlepsze parowary – ranking polecanych

  • Russell Hobbs Cook@Home
  • Tefal Convenient VC1401 
  • Amica PT 3012 
  • Tefal VC145130 
  • Esperanza Volcano EKG009 
  • WMF Kitchenminis 
  • Aigostar 30INA 
  • Cuisinart Parowar STM1000E 
  • Tefal Ultra Compact VC204810
  • Steba DG 2 
  • Zdjęcie: Envato Elements