Ranking najlepszych urządzeń do gotowania na parze

Przygotowywanie potraw na parze stanowi zdrową alternatywę dla tradycyjnego smażenia. Ludzie coraz częściej decydowali się na zmianę swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych, co spowodowało duży wzrost zainteresowania urządzeniami, które umożliwiają gotowanie potraw na parze. Mnogość dostępnego sprzętu sprawia jednak, że często mamy problem z dokonaniem wyboru konkretnego modelu. Dlatego przygotowaliśmy specjalny ranking, który opisuje najważniejsze kwestie dotyczące zakupu urządzenia do gotowania na parze.

Naczynie do gotowania na parze — sojusznik w walce o nasze zdrowie

Przygotowywanie potraw na parze ma wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest zachowanie dużej ilości substancji odżywczych w gotowanych produktach. Niektóre witaminy i mikroelementy są bardzo wrażliwe na działanie wysokiej temperatury, co sprawia, że podczas tradycyjnej obróbki termicznej część z nich ulega zniszczeniu.

Rozwiązaniem tego problemu stały się właściwości pary wodnej, która zapobiega utracie ważnych substancji odżywczych podczas gotowania.

Naczynie do gotowania na parze jest bardzo proste w obsłudze, a więc przyrządzanie potraw nie będzie stanowić problemu.

Ponadto wszelkie produkty przygotowane na parze mają znacznie mniejszą zawartość tłuszczu. Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że takie zmiany oznaczają spore korzyści dla naszego zdrowia.

Parowar, a może zwykły garnek?

Sklepy ze sprzętem AGD oferują nam olbrzymi wybór sprzętu, a każde urządzenie do gotowania na parze jest inne. Poszczególne modele różnią się zazwyczaj ceną oraz właściwościami. Najbardziej istotną różnicą jest tutaj zakres funkcjonalności. Pod tym względem możemy wyróżnić dwa rodzaje urządzeń: parowar oraz garnek do gotowania na parze.

Parowar to urządzenie do gotowania na parze mające kilka poziomów, co umożliwia nam jednoczesne gotowanie różnych składników (warzywa, mięso, ryż). Takie działanie pozwala znacznie szybciej przygotować potrawę, co jest kolejną zaletą wykorzystywania parowaru. Należy jednak wspomnieć, że kilkupoziomowe parowary są dość drogimi urządzeniami.

Alternatywą dla parowaru jest tzw. garnek do gotowania na parze. Budowa takiego naczynia jest bardzo prosta. Dolna część garnka służy do podgrzewania wody, a górna jest wyposażona w specjalną tacę do umieszczenia produktów spożywczych.

Gotowanie odbywa się więc tylko na jednym poziomie, co znacznie ogranicza możliwości urządzenia. Dużą zaletą jest natomiast cena takiego garnka, ponieważ jest to zdecydowanie najtańsze urządzenie do gotowania na parze.

Ranking urządzeń do przygotowywania potraw na parze

Nasz ranking został przygotowany z uwzględnieniem najważniejszych kwestii związanych z konkretnym modelem (cena, jakość, funkcjonalność). Został on podzielony na dwie części. Pierwsza będzie poświęcona parowarom, a przedmiotem drugiej będzie garnek do gotowania na parze.

 

Parowar

Miejsce 3 Zelmer 37Z010

Trzecie miejsce zajął parowar wyprodukowany przez naszą rodzimą firmę Zelmer. Urządzenie zostało wyposażone w pięć programów, które umożliwiają dostosowanie sposobu gotowania do konkretnego produktu. Cały komplet zawiera dodatkowo specjalne naczynie służące do gotowania zupy, a także podkładkę przeznaczoną na jajka. Dużą zaletą urządzenia jest stosunek jego jakości do ceny. Parowar firmy Zelmer możemy nabyć za niecałe 160 złotych.

Miejsce 2 Morphy Richards IntelliSteam 48780

Brytyjska firma Morphy Richards wyprodukowała wielofunkcyjne urządzenie, które zasłużenie trafiło na drugie miejsce w naszym rankingu. Parowar IntelliSteam 48780 ma trzy komory służące do parowania produktów. Warto wspomnieć o tym, że zostały one rozmieszczone poziomo, przez co parowar nabiera innowacyjnego wyglądu. Funkcjonalność urządzenia stoi na bardzo wysokim poziomie, a jego jedynym minusem jest dość wysoki koszt zakupu. Ten model parowaru jest dostępny w cenie wynoszącej około 450 złotych.

 

Miejsce 1 Tefal VS 4003

Firma Tefal to uznany producent sprzętu AGD, a parowar VS 4003 potwierdza tylko wysoką jakość ich produktów. Opisywany model został wyposażony w dwie tace, które pozwalają na przygotowywanie potraw w marynacie lub sosach. Pojemność parowaru wynosi ponad 10 litrów, co znakomicie oddaje praktyczność tego urządzenia. Urządzenie ma wiele udogodnień dla użytkownika, a jednym z nich jest funkcja Vitamin+, która pozwala na zachowanie większej ilości witamin w gotowanym produkcie. Zakup modelu VS 4003 to koszt około 350 złotych.

Naczynie do gotowania na parze

Miejsce 3 Kinghoff KH-3320

Garnek do gotowania na parze firmy Kinghoff zajmuje najniższy stopień podium w tym rankingu. Naczynie zostało wykonane ze stali nierdzewnej, a całość zawiera aż trzy wkłady przeznaczone do parowania produktów spożywczych. Łączna pojemność garnka wynosi 5 litrów. Kinghoff KH-3320 jest bardzo atrakcyjną propozycją cenową, ponieważ cały komplet kosztuje nieco ponad 100 złotych. Nie znajdziemy tutaj zbyt wielu dodatkowych funkcji, ale garnek firmy Kinghoff jest dowodem na to, że gotowanie na parze nie musi oznaczać konieczności zakupu drogich urządzeń.

Miejsce 2 Orava MH-02

Drugie miejsce w naszym rankingu zajął garnek wielofunkcyjny Orava MH-02, który umożliwia nam znacznie więcej niż tylko gotowanie na parze. Opisywany produkt ma aż osiem trybów gotowania, co znacznie zwiększa jego użyteczność. Garnek został wyposażony w specjalną powierzchnię zapobiegającą przywieraniu potraw, funkcję płynnej regulacji temperatury oraz zegar pozwalający odliczać czas gotowania. Model MH-02 ma 5 litrów pojemności. Produkt firmy Orava możemy nabyć za około 250‒300 złotych.

 

Miejsce 1 Multicooker Redmond RMC-M4502

Pierwsze miejsce zostało przyznane także wielofunkcyjnemu urządzeniu, którego funkcjonalność potrafi mocno zaskoczyć. Multicooker Redmond RMC-M4502 umożliwia nam skorzystanie z 34 programów przygotowywania potraw. Wyjątkowość tego produktu jest więc widoczna na pierwszy rzut oka, ale to dopiero początek. Urządzenie RMC-M4502 ma bogate wyposażenie dodatkowe. Zestaw zawiera zarówno naczynia przeznaczone do gotowania, jak i narzędzia wspomagające pracę z urządzeniem (specjalne szczypce, miarka, chochla). Czasami można odnieść wrażenie, że opisywany multicooker został przygotowany w taki sposób, aby mógł zastąpić większość standardowego wyposażenia każdej kuchni. Pojemność urządzenia jest standardowa i wynosi 5 litrów. Funkcjonalność oraz jakość tego produktu jest bezdyskusyjna. Wydawać by się mogło, że produkt ten będzie kosztował majątek. Nic bardziej mylnego! Cały zestaw jest dostępny w cenie około 350 złotych, co jeśli wziąć pod uwagę jakość produktu, stanowi nie lada okazję.

Tym sposobem dotarliśmy do końca naszego rankingu. Na zakończenie musimy zaznaczyć, że ma on jedynie charakter informacyjny. Staraliśmy się obiektywnie przedstawić kilka produktów, które prezentują zadowalający stosunek jakości do ceny. Naczynie do gotowania na parze jest bardzo użyteczne, ale jego cena nie musi być wysoka. Warto pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać nowe produkty ukazujące się na rynku. Producenci sprzętu AGD często organizują promocje, dzięki czemu możemy nabyć wymarzone urządzenie do gotowania na parze za znacznie niższą cenę. Zachęcamy zatem do korzystania z naszej porównywarki cen, co pozwoli zawsze dokonywać wyboru najbardziej korzystnej oferty.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły